Jump to content

Αρχαία Ελληνικά Μυστήρια


Recommended Posts

Χαίρετε.

Έχω διαβάσει πληθώρα των άρθρων σας,στη σελίδα "Η Τέχνη των Σοφών",και μπορώ να γράψω πως με έχετε εντυπωσιάσει με τη γνώση που μπορεί κάποιος να αποκτήσει μέσω αυτής·πολύ δύσκολο(για εμέ τουλάχιστον)να βρω ένα σημείο/άρθρο που να μπορώ να εκφέρω αντίθετη γνώμη,ή να "βγάλω"το θέμα του αβάσιμο,ανόητο ή παράλογο.

Παρ'όλ'αυτά,προ ολίγων ημερών,διάβασα ένα άρθρο σας περί της Αρχαίας Ελλάδος.Συγκεκριμένα,από την κατηγορία "Αρχαία Ελληνικά μυστήρια"-"Κάβειροι",στην δεύτερη παράγραφο,γράφετε κάτι,που εγώ διαφωνώ.Το σημείο αυτό είναι το εξής:"Η ανάμιξη των λαών αυτών(των Καβείρων δηλαδή) με τους Αρείους που εισέβαλλαν στην Ελληνική Χερσόνησο τα τέλη της 3ης, αρχές της 2ης χιλιετίας π.Χ., δημιούργησε το Ελληνικό Έθνος. Οι λαοί αυτοί ονομάζονται σήμερα Προέλληνες κα η επίδρασή τους στη γλώσσα μας είναι ακόμη και σήμερα εμφανής."Αυτή η παράλογη,εάν όχι αντιεπιστημονική,εκδοχή της καταγωγής των Ελλήνων,δεν νομίζω πως αρμόζει σε έναν ιστότοπο ωσάν του δικού σας.Δεν είναι αντικειμενική.Δεν είναι λογική.Είναι προπαγανδιστική.Είναι προσβλητική.

Δεν ισχυρίζομαι σε καμία περίπτωση πως έγινε με δόλο.Δεν ισχυρίζομαι πως προσπαθείτε να βλάψετε ένα ολόκληρο έθνος,αλλά και κατά λάθους να έγινε,πρέπει να διορθωθεί,πριν διαδοθεί να δημιουργηθούν "ανόητα"συμπεράσματα.

Μπορώ να διαβεβαιώσω το οποιονδήποτε,ο οποίος έχει τυχόν αμφιβολίες για τους ισχυρισμούς μου,πως αυτες οι δύο μαυρισμένες περίοδοι λόγους,είναι αντιεπιστημονικές.Και αυτό,γιατί εργάζομαι,όχι ερασιτεχνικά αλλά επαγγελματικά,πάνω σε τέτοια θέματα επί δεκαετίες.Δεν θα προβώ σε τεκμήρια ή αποδείξεις περί τούτου,απλώς θα ρωτήσω τα εξής:1)Εσείς που το γράψατε,είσαστε σίγουροι επί τούτου;2)Μπορείτε να προβάλετε ικανοποιητικά τεκμήρια;3)Έχετε Αντεπιχειρήματα για τυχόν συλλογισμούς/επιχειρήματα,που μπορούν να προσβάλλουν αυτά που γράψατε;

Φιλικά Πάντα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...