Jump to content

Ωρίμανση(Νους ? Συναίσθημα ? Σώμα)


Recommended Posts

Η διαδικασία της ωρίμανσης του ανθρώπου διαρκεί σε όλη του την ζωή και στα πρώτα στάδια τις ηλικίας του όλοι οι άνθρωποι είναι στο ίδιο στάδιο. Καθώς μεγαλώνει, ο άνθρωπος, το σώμα όλων των ανθρώπων συνεχίζει να (παρα)ωριμάζει αλλά η σκέψη σε άλλους ωριμάζει πιο γρήγορα και σε άλλους πιο αργά. Τι παίζει ρόλο σε αυτό; Τα συναισθήματα παίζουν ρόλο σε αυτό;

 

Κάποιες απόψεις θεοσοφιστών υποστηρίζουν ότι για να μπορεί να εξελιχτεί το Νοητικό Σώμα(βλέπε πίνακα) πρέπει να έχει ωριμάσει το Αστρικό Σώμα.

Απόψεις;

 

πίνακας:

Σώμα............| Υλικό - Αιθερικό Σώμα

Συναισθήματα| Αστρικό Σώμα

Νους - Σκέψη| Νοητικό Σώμα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...αν και είμαι στα πολύ πρώιμα μου βήματα κι εγώ..(το μπουσούλημα πονάει πολύ τα γόνατα..άσχετο..)...εχεμ...ας πω τη σοφιστία μου..( :063baby: )

 

1ον...άνθρωπέ μου...πόσες φορές άντεξες να γράψεις την ίδια λέξη..ψιλοκουράστηκα να τη διαβάζω..άνθρωπος..χμ...υπάρχουν κι άλλες που παίζουν ρόλο στο ερώτημά σου νομίζω..που ίσως να ταίριαζαν κάθε φορά καλύτερα..πχ αν τον αναλύαμε..σε σκέψη..ψυχή,πνεύμα,ύλη/σώμα κλπ κλπ..χμ...

 

2ον..μμ...υποθέτω ότι αν έχω κάποιο δικαίωμα ενστερνίζομαι τους σοφούς..σίγουρα παίζει ρόλο το τι έχει αισθανθεί και βιώσει στη ζωή του ο καθένας..λάθος???

 

 

ταπεινή γνώμη.... :headb:

Link to comment
Share on other sites

το σώμα όλων των ανθρώπων συνεχίζει να (παρα)ωριμάζει αλλά η σκέψη σε άλλους ωριμάζει πιο γρήγορα και σε άλλους πιο αργά. Τι παίζει ρόλο σε αυτό; Τα συναισθήματα παίζουν ρόλο σε αυτό;

 

6788[/snapback]

 

Πιστευω οτι παιζουν ρολο οι καταστασεις που εχει βιωσει ο καθενας.

Link to comment
Share on other sites

το σώμα όλων των ανθρώπων συνεχίζει να (παρα)ωριμάζει αλλά η σκέψη σε άλλους ωριμάζει πιο γρήγορα και σε άλλους πιο αργά. Τι παίζει ρόλο σε αυτό; Τα συναισθήματα παίζουν ρόλο σε αυτό;

Πιστευω οτι παιζουν ρολο οι καταστασεις που εχει βιωσει ο καθενας.

Παίζουν πολύ μικρό ρόλο. Βασικά δίνουν τον σπινθήρα, αλλά αν δεν ρίξεις κι εσύ λίγο καύσιμο, η καύση δεν πραγματοποιείται.

Εκτός από αυτό όμως, θα πρέπει η αναλογία καυσίμου με τον αέρα που έχεις γύρω σου , να είναι σωστή. Εάν δώσεις λιγότερο καύσιμο, η κάυση θα είναι ημιτελής (0 το αποτέλεσμα) :sleep: , εάν δώσεις παραπάνω θα μπουκώσεις (δεν θα αντέξεις το μέγεθος της εμπειρίας, απορίπτωντας την. Κοινώς: Τρως φρίκη). :shocked:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...