Jump to content

δυο περιεργα περιστατικα


Recommended Posts

Εγώ πάλι δεν κατάλαβα τι εξηγήσεις θέλεις!Σου δόθηκαν όλες οι πιθανές απαντήσεις,τι να πω,δεν νομίζω να υπάρχουν άλλες,έτσι πιστεύω εγώ.Από την άλλη έχεις τις απορίες σου και αυτό είναι καλό,αλλά για πες μου,τι άλλη απάντηση ως εναλλακτική δίνεις εσύ?Σκέφτηκες κάτι και το οποίο μπορεί να ακουγόταν παράλογο και θες να δεις αν το σκεφτεί και κάποιος άλλος για επιβεβαίωση? :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

To συμβάν με το αμάξι είναι πολύ λογικό, ποιά είναι η επίσημη, επιστημονική εξήγηση δεν ξέρω, αλλά το έχω πάθει αρκετές φορές.. Μπορεί να είναι από την ταχύτητα που συνηθίζεις και τρως το κάψιμο αυτό...

 

Το άλλο με το κουδούνι, αν πατούσαν από πάνω για να ανοίξει,το λαμπάκι θα έσβηνε? Μπορεί να μιλούσατε δυνατά και να μην ακούσατε το θόρυβο της πόρτας?

Αλλιώς σαν θέμα θέλησης μου ακούγεται.. Τώρα δεν ξέρω πώς γίνεται να επηρεάσεις μια συσκευή με το μυαλλό σου, αλλά δεν το θεωρώ απίθανο... Σε αυτό το σκηνικό, δεν ρωτήσατε αυτούς που σας άνοιξαν αν σας άκουσαν ή σας είδαν, δεν ψάξατε για άλλες πληροφορίες?

 

Καλημέρα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν κατάλαβα τι εξηγήσεις θέλεις!Σου δόθηκαν όλες οι πιθανές απαντήσεις,τι να πω,δεν νομίζω να υπάρχουν άλλες,έτσι πιστεύω εγώ.Από την άλλη έχεις τις απορίες σου και αυτό είναι καλό,αλλά για πες μου,τι άλλη απάντηση ως εναλλακτική δίνεις εσύ?Σκέφτηκες κάτι και το οποίο μπορεί να ακουγόταν παράλογο και θες να δεις αν το σκεφτεί και κάποιος άλλος για επιβεβαίωση? :)

 

Θα σε παρακαλεσω να διαβασεις στην 2η σελιδα το 3ο απο το τελος ποστ και θα καταλαβεις! :)

μαλιστα καπου στην μεση εκεινου του ποστ λεω ακριβως τι ζηταω...

θα σου προτεινα οταν διαβαζεις ενα τοπικ να δινεις την δεουσα προσοχη σε αυτα που διαβαζεις! :smilewink:

 

 

Υ.Γ δεν σκευτικα τιποτα παραλογο...αν σκευτομουν θα το ειχα πει για να δω την γνωμη σας!

 

 

To συμβάν με το αμάξι είναι πολύ λογικό, ποιά είναι η επίσημη, επιστημονική εξήγηση δεν ξέρω, αλλά το έχω πάθει αρκετές φορές.. Μπορεί να είναι από την ταχύτητα που συνηθίζεις και τρως το κάψιμο αυτό...

 

εχουν περασει 6-7 χρονια απο τοτε...δεν θα επρεπε να ειχε επαναληφθει?

 

Το άλλο με το κουδούνι, αν πατούσαν από πάνω για να ανοίξει,το λαμπάκι θα έσβηνε? Μπορεί να μιλούσατε δυνατά και να μην ακούσατε το θόρυβο της πόρτας?

 

Δεν ξερω τι εννωεις φιλε μου... :blink:

 

Αλλιώς σαν θέμα θέλησης μου ακούγεται.. Τώρα δεν ξέρω πώς γίνεται να επηρεάσεις μια συσκευή με το μυαλλό σου, αλλά δεν το θεωρώ απίθανο... Σε αυτό το σκηνικό, δεν ρωτήσατε αυτούς που σας άνοιξαν αν σας άκουσαν ή σας είδαν, δεν ψάξατε για άλλες πληροφορίες?

 

Αν ειναι αυτο...θα ηθελα να μαθω περισοτερα (πως,τι,γιατι).

Διστοιχος δεν ρωτησα να μαθω αν ακουσαν κουδουνι γιατι δεν το σκευτικα εκεινη την στιγμη.

 

 

Καλησπέρα σε όλους!Θα ήθελα κι εγώ με την σειρά μου να πω τι πιστεύω για το θέμα.Όσον αφορά το κουδούνι,χωρίς να πιεστεί το μπουτόν,αν όντως έχεις κάποιες ψυχοκινητικές δυνάμεις,προκάλεσες την ζεύξη μεταξύ των επαφών με αποτέλεσμα να χτυπήσει το κουδούνι.(γιατί όπως γνωρίζουμε ο ηλεκτρισμός είναι μέρος της ενέργειας του σύμπαντος).Τώρα όσον αφορά το γεγονός με το αμάξι,θα συμφωνήσω με την Κασσάνδρα απόλυτα! :smilewink:

 

θελεις να το αναλυσεις περαιτερω?

 

 

Επειδή έχω τον ίδιο τύπο κουδουνιού, οφείλω να σου πω πως όταν υπάρχει πτώση τάσης, στην επαναφορά χτυπά για ένα σύντομο χρονικό διάστημα (6-8 δέκατα του δευτερολέπτου θα έλεγα).

 

Είπατε πως ήσασταν Λυκόβρυση, καμμία σχέση με Αγίους Αναργύρους προφανώς, ε;

 

Πως ξερεις τον ακριβης τυπο κουδουνιου? δεν τον εχω περιγραψει...αν θες ομως μπορω να σου πω τον βασικο τροπο λειτουργιας του προκειμενου να δεις οτι αν δεν πατηθει ο διακοπτης δεν μπορει να κτυπησει το κουδουνι.

Το κουδουνι δουλευει με εναν ηλεκτρομαγνητη που οταν τροφοδοτηται με ρευμα ακουμπαει με ενα σφυρακι μια μεταλλικη ραβδο, μολις αφησεις το μπουτον κοβεται η τροφοδοτηση με ρευμα και το σφυρακι επιστρεφοντας στην αρχικη του θεση χτυπαει μια αλλη ραβδο που βρισκεται πισω του. Γιαυτο ακουγεται και το Ντινγκ ντονγκ! :)

 

το εξηγησα οσο πιο απλα μπορουσα.

 

Οσο για την ακριβης τοποθεσια, ναι ημασταν στην εξοδο πρως λυκοβριση η οποια βρισκεται σχετικα κοντα με Αγιους αναργυρους γιατι??

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είπα τις πιο ορθολογιστηκές εξηγήσεις επειδή δεν μπορούσες να τις βρείς εσύ ως ορθολογιστής...

 

Αν θες και κάτι ακόμα απλά ρώτα το ή ζήτα το..... :smilewink:

 

Αngel Of Darkness

Link to comment
Share on other sites

Πως ξερεις τον ακριβης τυπο κουδουνιου? δεν τον εχω περιγραψει...αν θες ομως μπορω να σου πω τον βασικο τροπο λειτουργιας του προκειμενου να δεις οτι αν δεν πατηθει ο διακοπτης δεν μπορει να κτυπησει το κουδουνι.

Το κουδουνι δουλευει με εναν ηλεκτρομαγνητη που οταν τροφοδοτηται με ρευμα ακουμπαει με ενα σφυρακι μια μεταλλικη ραβδο, μολις αφησεις το μπουτον κοβεται η τροφοδοτηση με ρευμα και το σφυρακι επιστρεφοντας στην αρχικη του θεση χτυπαει μια αλλη ραβδο που βρισκεται πισω του. Γιαυτο ακουγεται και το Ντινγκ ντονγκ! :)

 

το εξηγησα οσο πιο απλα μπορουσα.

 

Χεχ... το είχα διδαχτεί κι εγώ αυτό στη Φυσική! :lol:

 

Σοβαρά τώρα, είναι πολύ διαδεδομένα τα κουδούνια αυτού του τύπου. Το κύκλωμα, σε γενικές γραμμές αυτό είναι. Αλλά και το δικό μου κουδούνι κάνει το ίδιο μετά από πτώσεις τάσης. Δυστυχώς Δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα για να δω τι φταίει, θα έπρεπε άλλωστε να το "λύσω" όλο.

 

Οσο για την ακριβης τοποθεσια, ναι ημασταν στην εξοδο πρως λυκοβριση η οποια βρισκεται σχετικα κοντα με Αγιους αναργυρους γιατι??

 

Συγνώμη που θα καθυστερήσω λίγο την απάντηση αλλά χρειάζομαι κάποιες διευκρινίσεις και μετά θα σου πώ.

 

Από ποια μεριά της εθνικής ήσασταν; Από τη μεριά του ρεύματος προς Πειραιά ή προς Κηφισιά;

Ένα ρέμα που περνά από Αγίους Αναργύρους πόσο κοντά ήταν;

Link to comment
Share on other sites

Πως ξερεις τον ακριβης τυπο κουδουνιου? δεν τον εχω περιγραψει...αν θες ομως μπορω να σου πω τον βασικο τροπο λειτουργιας του προκειμενου να δεις οτι αν δεν πατηθει ο διακοπτης δεν μπορει να κτυπησει το κουδουνι.

Το κουδουνι δουλευει με εναν ηλεκτρομαγνητη που οταν τροφοδοτηται με ρευμα ακουμπαει με ενα σφυρακι μια μεταλλικη ραβδο, μολις αφησεις το μπουτον κοβεται η τροφοδοτηση με ρευμα και το σφυρακι επιστρεφοντας στην αρχικη του θεση χτυπαει μια αλλη ραβδο που βρισκεται πισω του. Γιαυτο ακουγεται και το Ντινγκ ντονγκ! :)

 

το εξηγησα οσο πιο απλα μπορουσα.

 

Κι αν τα συρματάκια μέσα είχαν χαλάσει με αποτέλεσμα κάποιες επιπλοκές;;;;;;

 

 

 

Αngel Of Darkness

Link to comment
Share on other sites

Χεχ... το είχα διδαχτεί κι εγώ αυτό στη Φυσική! :lol:

 

Σοβαρά τώρα, είναι πολύ διαδεδομένα τα κουδούνια αυτού του τύπου. Το κύκλωμα, σε γενικές γραμμές αυτό είναι. Αλλά και το δικό μου κουδούνι κάνει το ίδιο μετά από πτώσεις τάσης. Δυστυχώς Δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα για να δω τι φταίει, θα έπρεπε άλλωστε να το "λύσω" όλo.

 

το δικο μου κουδουνι στο σπιτι κανει ΒΖΖΖΖΖΖΖΖ! :015annoyed: μακαρι να ειχε τον ιδιο μηχανισμο και

να εκανε ντινγκ ντονγκ! :crying:

 

 

Συγνώμη που θα καθυστερήσω λίγο την απάντηση αλλά χρειάζομαι κάποιες διευκρινίσεις και μετά θα σου πώ.

 

Από ποια μεριά της εθνικής ήσασταν; Από τη μεριά του ρεύματος προς Πειραιά ή προς Κηφισιά;

Ένα ρέμα που περνά από Αγίους Αναργύρους πόσο κοντά ήταν;

 

Take your time...κανενα προβλημα!

οπως εχω πει...ημασταν προς κηφισια.

πρεπει να εισαι απο την απεναντι μερια για να πας προς Αγιους Αναργυρους

 

Κι αν τα συρματάκια μέσα είχαν χαλάσει με αποτέλεσμα κάποιες επιπλοκές;;;;;;

 

Τοτε προφανος θα το εκανε συχνα και θα τους ειχε σπασει τα νευρα...οση ωρα ημουν σπιτι του δεν εγινε

κατι τετοιο...ουτε αλλες φορες που πηγενα. (':)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είπα τις πιο ορθολογιστηκές εξηγήσεις επειδή δεν μπορούσες να τις βρείς εσύ ως ορθολογιστής...

 

Αν θες και κάτι ακόμα απλά ρώτα το ή ζήτα το..... :smilewink:

 

Αngel Of Darkness

 

οκ...ασε τωρα τους ορθολογισμους και μπες στο ψητο!........... :)

 

εγω θα πω για χιλιοστη φορα οτι αυτο που με ενδιαφερει ειναι μια απαντηση που να δικαιολογει τα φενομενα

χωρις να αντικρουεται ευκολα, δεν με απασχολει αν θα ειναι επιστημονικη, οθρολογικη,υπερφυσικη...κλπ..κλπ

βεβαια εκτιμω την οποια προσπαθεια να απαντησετε...ομως αν δεν "στεκει" πιο το οφελος?

 

αντε να κλεισουμε επιτελους αυτο το θεμα!!! 1 εβδομαδα το συζηταμε! :018bleh::)

Link to comment
Share on other sites

Take your time...κανενα προβλημα!

οπως εχω πει...ημασταν προς κηφισια.

πρεπει να εισαι απο την απεναντι μερια για να πας προς Αγιους Αναργυρους

 

Χμ... δυστυχώς έχασες!

 

Έχω υπόψη μου ένα πολύ περίεργο ατύχημα που συνέβη σε μια συγκεκριμένη περιοχή των Αγίων Αναργύρων. Υπάρχουν αρκετά αξιόπιστες πληροφορίες πως στη συγκεκριμένη περιοχή συμβαίνουν συχνά "ανεξήγητα" τροχαία με θύματα νεαρά άτομα - χωρίς να φταίει ο παρορμητισμός των νεαρών στην οδήγηση, έτσι;

 

Να εκτείνεται πέρα από την Εθνική Οδό όμως το βρίσκω απίθανο. Εκτός αν έχουν συμβεί πολλά τροχαία και πάνω στην Εθνική...

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξες ενα πολυ ωραιο θεμα!!! μενω σχετικα κοντα στην εθνικη...pls βγες λιγο offtopic και πεσμου λεπτομεριες... :) ξερω που ακριβως γινονται αρκετα τροχαια...πεσμου τι γνωριζεις για το θεμα και ποια ειναι η τοποθεσια που λες

Edited by johnny
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα φίλε μου,

 

Εγώ έδωσα την εξήγηση που θα ταίριαζε στον καθένα.

 

Πάντος και πνεύμα ή αερικό μπορεί να έπαιζε μαζί σου ή μαζί σας στις αντίστοιχες περιπτώσεις..

 

Ο λόγος που απάντησα με αυτό τον τρόπο είναι γιατί το δικό κουδούνι έχει φωτάκι και σβήνει όταν το πατάς αλλά ενώ δέν έχει καεί δεν είναι πάντα αναμμένο γιατί χάνει η επαφή...

 

Angel Of Darkness

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...