Jump to content

Υπάρχουν Άνθρωποι?


Recommended Posts

Με αφορμή το τόπικ που υπάρχι με τίτλο υπάρχει Θεός αποφάσισα να ανοιξω το συγκεκριμένο ρωτώντας

για το αν υπάρχουν Άνθρωποι....

Ο Θεός ακόμα και αν υπάρχει μάλλον ειναι κάπου αλλού, ίσως πολύ πιο μακριά απο εμάς...

Ομως αυτοί που ειναι πάντα κοντά μας ειναι οι άνθρωποι.....

Άνθρωποι που δεν ξέρω πως σκέφτονται κ γιατι σκέφτονται έτσι και ακόμα και αν περνάει απο το μυαλό μου η απάντηση δεν θέλω ουτε καν να την σκεφτώ....

Υπάρχουν Άνθρωποι τελικά?

Άνθρωποι με Α κεφαλαιιο...

Ανθρωποι που νοιάζονται για τον διπλανό τους και δεν έχουν ως σκοπό να τον προσβάλλουν...?

Υπάρχουν?ή μπορει να υπαρξουν?

Περιμένω τις απαντήσεις σας....

 

Ευχαριστώ

Φιλικά

Φλογερή

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλή μου!

 

Υπάρχουν άνθρωποι! Πολλοί! Και είναι τριγύρω μας! Μία από Αυτούς είσαι και εσύ! Τους καταλαβαίνεις αμέσως διότι είναι σοβαροί, σαφής και περιεκτικοί. Μπορεί να μην κυκλοφορούν με μία σημαία : "θέλω να σας βοηθήσω" όμως είναι εκεί να συνδράμμουν όποτε τους ζητηθεί! Χωρίς εντυπωσιασμούς και "σε εμένα τα χρωστάς όλα" απλά, ανθρώπινα. :)

 

Υπάρχουν και οι υπάνθρωποι. Αυτοί είναι αρκετοί και ομολογώ πως κάνουν περισσότερη φασαρία! :015annoyed:

 

Υπάρχουν και οι Μισάνθρωποι. Τι να πει κανείς για αυτούς; Μόνο να τους συλλυπηθεί! 'Η να τους :blblbl:

 

Εμείς αποφασίζουμε σε ποιά κατηγορία θα τοποθετήσουμε εαυτούς (και αλλήλους...) :smilewink:

 

Αμαζών ... Η φωτογραφία σου είναι τρέλλα!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ Lithos!!

Το θέμα είναι να μην απαγοητευόμαστε με ό,τι βρίσκουμε μπροστά μας , εξάλλου πάντα οι άνθρωποι που ξεχώριζαν ήταν λίγοι και σήμερα όχι μόνο λίγοι αλλά και απομονωμένοι............

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ Lithos!!

Το θέμα είναι να μην απαγοητευόμαστε με ό,τι βρίσκουμε μπροστά μας , εξάλλου πάντα οι άνθρωποι που ξεχώριζαν ήταν λίγοι και σήμερα όχι μόνο λίγοι αλλά και απομονωμένοι............

Κοιτα Ισιδα,

Πιστευω πως πολυ καλα κανουν που ειναι απομονωμενοι>Εξηγω:

Συνφωνα με την αγαπητη Lithos, ωντας ανθρωποι, σιγουρα θα περασαν την ζωη τους ως τωρα προσπαθωντας να κανουν αυτον τον κοσμο ενα καλυτερο μερος, Αρχιζοντας με το να βοηθανε τον Συναθρωπο τους...

Φυσικα στη πορεια θα καταλαβαν πως αυτο, πραγματοποιωντας το "ανοιχτα", τους βαζει σε μπελαδες(αν μπορουμε να το πουμε ετσι!)

1)Οι γυρω τους αρχιζουν και στρεφονται εναντιων τους, ονομαζωντας τους πχ. "Ξερολες", Κομπλεξικους, ισως "αδελφες" κλπ..

2)Υπαρχει πληρης εκμεταλλευση, προς το ατομο τους, απο ενα (δυστυχως) υπερβολικα μεγαλο ποσοστο των λεγομενων "ΣυνΑνθρωπων" τους..

Αυτα τα γεγονοτα τους εχουν οδηγησει να προσφερουν βοηθεια μοναχα οταν βλεπουν πως πραγματικα Χρειαζεται...Επειδη ομως ειναι ανθρωποι-(και οχι υπερανθρωποι,υλικα γιατι σιγουρα ΕΙΝΑΙ πνευματικα αφου μπορουν να αντεξουν τα παραπανω σε Χρόνια Δοση χωρις να δηλητιριαζονται)-δεν μπορουν να προλαβουν ολες τις καταστασεις που χριζουν βοηθεια>Ετσι συμπερενουμε πως ειναι ακομα πιο απομονωμενοι, το οποιο δεν αληθευει.

Βαζουν τα δυνατα τους, αυτο ειναι το μονο σιγουρο, ομως χωρις την αποδοχη της "μυησης",εκ μερους μας, σε αυτον τον τροπο ζωης που μας προσφερουν θα τους βλεπουμε(οπως εχει ηδη αρχισει εδω και αρκετα χρονια) να κατατασονται στα ειδη-προς-Εξαφανιση...

 

Το καλυτερο που μπορουμε να κανουμε ειναι να μαθουμε απο Αυτους πως να ΣυνΠεριφερόμαστε σε αυτον τον κοσμο.

Προσφερωντας καλοσυνη, οι ηθικες απολαβες βαζουν πολυ ευκολα κατω ολη την προαναφερωμενη "κακια" που τοσο ανετα προσφερει το "πληθος"///

 

Su.Co.Re.

...

..

.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ . άλλά πιστεύω πως όλοι μας είμαστε κατά κάποιο τρόπο ξεχωριστοί , δεν έχουμε λοιπόν παρά να αφήνουμε ένα "λιθαράκι " στους άλλους , ίσως έτσι γίνουμε όλοι καλύτεροι .

Δεν χρειάζεται να κατηγορούμε τους άλλους επειδή δεν είναι ομοίοι μας , μπορούμε να πάρουμε και από αυτούς ,

Είμαι της άποψης πως "λίγο σπρώξιμο" θέλει και όλα γίνονται .

Βέβαια υπάρχουν και περιπτώσεις που σηκώνεις τα χέρια ψηλά , αλλά παρόλα αυτά δεν πιστεύω πως κάποιος χάνει το χρόνο του αν ασχοληθεί έτσω και λίγο με τέτοιες περιπτώσεις .

Το να μοιράζεσαι ή να δίνεις ότι μπορείς είναι πιστεύω πολλύ καλό

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια υπάρχουν και περιπτώσεις που σηκώνεις τα χέρια ψηλά , αλλά παρόλα αυτά δεν πιστεύω πως κάποιος χάνει το χρόνο του αν ασχοληθεί έτσω και λίγο με τέτοιες περιπτώσεις .

Φυσικα!

αυτα ειναι τα παραδειγματα προς αποφυγη! σε βοηθανε με τον τροπο τους..

 

βεβαια οτι μπορει ο καθενας κανει, ομως αν αξιζει* οχι μονο λιθαρακι βουνο ολοκληρο πρεπει να προσφερθει

 

*ΟΧΙ με κερδοσκοπικη εννοια...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστω για τις απαντήσεις σας....

Πιστευω πως καλό ειναι να βοηθάμε όποιον μπορούμε και με όποιον τρόπο μπορούμε....

Βέβαια σημαία εχει να μην μας εκμεταλευονται και να μην παρεξηγουν την βοήθεια που τους προσφέρουμε....

Υπάρχουν σίγουρα Ανθρωποι, αλλά είτε ειναι καλά κρυμμένοι είτε ειναι πολύ λίγοι....

 

Επίσης αυτο που θέλω να πω ειναι πως πολλοί απλά το "παιζουν" καλοί για τα μάτια των αλλων και στην πραγματικότητα δεν κάνουν τιποτα...

 

Ομως πως μπορουμε να βγάλουμε αυτους τους Ανθρωπους απο μέσα μας και απο μέσα των ανθρωπων που ειναι δίπλα μας.?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...