Jump to content

Νέο φάρμακο για τη διακοπή του καπνίσματος


Sucore
 Share

Recommended Posts

Και κάτι ακόμη καλύτερο... Να αυξήσουν το πακέτο στα 20 ευρώ, να πέρνει η καπνοβιομηχανία ό,τι παίρνει, κι απο το υπόλοιπο ένα μέρος να πηγαίνει σε ενημέρωση, και το αλλο μερος να πηγαίνει στην έρευνα για τη θεραπεία του καρκίνου του πνεύμονα!

 

 

Kαλησπερες

 

Εγώ καπνίζω, τα τσιγάρα μου κοστίζουν 3,10? και ο μισθός μου δεν ξεπερνάει τα 700? το μήνα. Από τη στιγμή που επέλεξα να καπνίζω (γιατι καλώς η κακώς επιλογή του καθενός είναι) έχω επιλέξει και άλλο ένα πάγιο έξοδο!

 

Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι η αύξηση της τιμής των τσιγάρων δε θα κάνει κάτι!!! Η ΣΩΣΤΗ ενημέρωση ίσως να προλάβει κάποιους, οι υπόλοιποι όμως που ήδη καπνίζουμε δε θα ωφεληθούμε από αυτή την λύση η οποία θα κάνει ΄καποιους άλλους να χαμογελάσουν πολύ γιατί θ αέχουν τεράστια εσοδα πλέον.

 

Η μόνη λύση για εμάς που καπνίζουμε είναι να πάρουμε απόφαση να το σταματήσουμε. Εμένα προσωπικά και 80000000 ευρώ, που λεει ο λογος, να πάει το πακέτο δε με νοιάζει! Όπως πάντα απλώς αυξάνοντια τα πάγια μηνιαία έξοδά μου και τίποτα παραπάνω.

 

Αν δε μπορώ να ανταπεξέλθω σε αυτά βρίσκω λύσεις! Και αυτό θα γίνει με το συγκεκριμένο μέτρο!!! Θα αγοράζουμε πιο φτηνά τσιγάρα απλά! Κανένας μας δεν προκειται να κοψει το καπνισμα λογω οικονομικου αδιεξοδου.

 

Ο μόνος τροπος να κοπει ειναι ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΟΥΜΕ ΑΠΟΦΑΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΘΕΛΟΥΜΕ!

 

ΦΛΑΦΛΑΚΙΑ

Link to comment
Share on other sites

babuska...

 

Μην το λες...

 

Αν το πακετάκι πάει στα 4-5?, και κάνεις 6-7 πακέτα την εβδομάδα, πας κοντά στα 30-35? Χ4 = 140? μόνο για τσιγάρα... χώρια που μερικές φορές , αν είναι αργία ή δεν ξέρω τι άλλο μπορεί και να ξεπεράσεις την ποσότητα τσιγάρων.

 

150 σου λέω τώρα σαν μέγιστο Χ12 μήνες, πάς μάνι-μάνι στα 1300? τον χρόνο.

Περίπου δηλαδή 1,5 μισθός σου , τον χρόνο πάει σε καπνό (όλα είναι ατμός όπως έλεγε και αμίμητος ηθοποιός!) που πάει στον αέρα και στα πνευμόνια σου!

 

Για σκέψου το λίγο. Να πληρώνεις 1,5 μισθό , για να καταστρέφεις την υγεία σου κάθε χρόνο και πιο πολύ;

 

Χώρια στο τι κάνει στην εμφάνιση σου, όσον αφορά δέρμα, δόντια κτλ.

Link to comment
Share on other sites

babuska...

 

Μην το λες...

 

Αν το πακετάκι πάει στα 4-5?, και κάνεις 6-7 πακέτα την εβδομάδα, πας κοντά στα 30-35? Χ4 = 140? μόνο για τσιγάρα... χώρια που μερικές φορές , αν είναι αργία ή δεν ξέρω τι άλλο μπορεί και να ξεπεράσεις την ποσότητα τσιγάρων.

 

150 σου λέω τώρα σαν μέγιστο Χ12 μήνες, πάς μάνι-μάνι στα 1300? τον χρόνο.

Περίπου δηλαδή 1,5 μισθός σου , τον χρόνο πάει σε καπνό (όλα είναι ατμός όπως έλεγε και αμίμητος ηθοποιός!) που πάει στον αέρα και στα πνευμόνια σου!

 

Για σκέψου το λίγο. Να πληρώνεις 1,5 μισθό , για να καταστρέφεις την υγεία σου κάθε χρόνο και πιο πολύ;

 

Χώρια στο τι κάνει στην εμφάνιση σου, όσον αφορά δέρμα, δόντια κτλ.

 

Δεν διαφωνω αλλα αυτο απο μονο του δεν αρκει! Πρεπει να υπάρχει και θέληση

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...