Jump to content

carpooling


Isida
 Share

Recommended Posts

Το carpooling είναι ένας όρος που έχει επικρατήσει διεθνώς για το «μοίρασμα» μιας διαδρομής με άλλους που κινούνται προς την ίδια κατεύθυνση

 

Tο carpooling, μάλιστα, αρχίζει να λαμβανει μορφή μαζικού κινήματος, τα πλεονεκτήματα που προσφέρει είναι πολλά

 

* κάνει πιο ευχάριστη τη... βαρετή διαδρομή προς τη δουλειά ή οποιοδήποτε προορισμό,

* μειώνει τα έξοδα για βενζίνη ή πάρκινγκ, αφού η συμφωνία συνήθως ορίζει ότι τα μοιράζονται οι συνταξιδιώτες

* είναι ένας οικολογικός τρόπος μετακίνησης που συμβάλλει στην μείωση της ατμοσφαιρικής ρύπανσης, η κίνηση των I.X. είναι η βασική αιτία, αφού ευθύνεται για το 62% των συνολικά εκπεμπόμενων υδρογονανθράκων, για το 63% των συνολικά εκπεμπόμενων οξειδίων του αζώτου και για το 80% του συνολικά εκπεμπόμενου μονοξειδίου του άνθρακα...

* είναι ο πιο οικονομικός τρόπος ταξιδιού συγκρινόμενο με όλα τα συμβατά μέσα μαζικής μεταφοράς

 

Σε είκοσι Πολιτείες των ΗΠΑ η δημιουργία λωρίδων κυκλοφορίας αποκλειστικά για αυτοκίνητα με πάνω από δύο ή τρεις επιβάτες, είναι γεγονός. Eχει βρεθεί ότι μια κανονική λωρίδα κυκλοφορίας σε έναν αυτοκινητόδρομο εξυπηρετεί το 21% των αυτοκινήτων, αλλά μόνο το 18% των επιβατών, ενώ η ειδική λωρίδα για τα αυτοκίνητα με πάνω από δύο επιβάτες, εξυπηρετεί το 16% των οχημάτων και το 27% των επιβατών όλου του αυτοκινητοδρόμου...

 

Ενώ τέλος δεν είναι λίγες οι έρευνες που δείχνουν ότι το carpooling είναι η απάντηση στην ολοένα και αυξανόμενη τιμή των καυσίμων...

 

 

 

 

Το :carpooling

α) είναι δωρεάν

β) είναι ο πιο οικονομικός τρόπος για να ταξιδεύεις

γ) προσφέρει απλά το μέσο για να βρεις συνταξιδιώτη

 

 

 

 

H ιδέα του carpooling:

 

1. Οργάνωσε το ταξίδι σου μερικές μέρες πριν...

2. Καταχώρησέ το στο carpooling.gr [Προσφέρω ταξίδι...]

3. Άσε να επικοινωνήσουν μαζί σου όσοι ενδιαφέρονται να κάνουν την ίδια διαδρομή (μοιράσου τα έξοδα του ταξιδιού και την παρέα του συνεπιβάτη σου...)

ή

 

1. Καταχώρησέ στο carpooling.gr την επιθυμία σου για κάποιο ταξίδι [Ζητάω ταξίδι]

2. Άσε να επικοινωνήσουν μαζί σου όσοι ενδιαφέρονται να κάνουν το ίδιο ταξίδι (μοιράσου τα έξοδα του ταξιδιού και την παρέα του συνεπιβάτη σου...

 

Επίσης η σελίδα διαθέτη και σελίδα υπολοιγισμού του κόστους της διαδρομής

http://www.carpooling.gr/cost.php

 

 

Πολλύ καλή ιδέα δεν είναι?

 

 

 

http://www.carpooling.gr/

 

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articl.../09/2005_155497

Link to comment
Share on other sites

και εδώ πρωτοπόροι ως έθνος..

 

οι πρώτοι που το μηχανεύτηκαν ήταν οι ομοεθνείς μας ταξιτζήδες ....προσωπικά το βρίσκω ως τον μόνο ικανό λόγο να δέχομαι την πολλαπλή μίσθωση χωρίς να μπαίνω σε θέση αντιπαράθεσης...

 

για να μήν θίξω τις παράπλευρες ωφέλειες....

 

Link to comment
Share on other sites

Isida, όντως πολύ καλή ιδέα! Τη βλέπω να λειτουργεί στην πράξη από φίλες και φίλους που παίρνουν εναλλάξ το αυτοκίνητό τους. Ακόμη καλύτερη ιδέα τα μέσα μαζικής μεταφοράς (το metro) και το περπάτημα...

Link to comment
Share on other sites

Είναι κάτι που μερικούς δεν τους ενδιαφέρει...

 

Σαν και εμένα ας πούμε...

 

Ας είναι καλά η μηχανή μου... και πιο φθηνά.. και πιο γρήγορα... και πιο άνετα αν το σκεφτείς απο άποψη parking , κίνησης , "συμβίωσης" με άλλον στο όχημα σου.

 

:063biker:

Link to comment
Share on other sites

Μένουμε 6 άτομα στο σπίτι (φοιτητές) και έχουμε 6 αυτοκίνητα. Το πανεπιστήμιο είναι 3 χλμ από το σπίτι. Είναι αδύνατον να οργανωθούμε και να πάμε π.χ με 2 αυτοκίνητα, έστω και εν αλλάξ. Ο καθένας έχει τις δουλειές του και τα ωράριά του και ο καθένας θέλει ελευθερία κίνησης.

Καλή η ιδέα, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα δουλέψει.

Άσε που άμα το σκεφτώ και λίγο σαν ''κακοποιός'', ψάχνω τις ερημικές διαδρομές (πάντα θα βρεθεί κάποιος ''αθώος'') και πάω μαζί του/της...

Σκέψεις κάνω, δεν είναι θέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μένουμε 6 άτομα στο σπίτι (φοιτητές) και έχουμε 6 αυτοκίνητα. Το πανεπιστήμιο είναι 3 χλμ από το σπίτι. Είναι αδύνατον να οργανωθούμε και να πάμε π.χ με 2 αυτοκίνητα, έστω και εν αλλάξ. Ο καθένας έχει τις δουλειές του και τα ωράριά του και ο καθένας θέλει ελευθερία κίνησης.

 

 

Αρχάγγελε, γιατί η ελευθερία κίνησης ταυτίζεται με την κατοχή αυτοκινήτου;

Link to comment
Share on other sites

Tην ίδια απορία έχω και'γω.

Να πω την αλήθεια στην Αθήνα το θεωρώ αδιανόητο να χρησημοποιήσω αυτοκίνητο για την καθημερινή μεταφορά .

Αλλά σε άλλα μέρη που η συγκοινωνία δεν είναι καλή χρησιμοποιώ αυτοκίνητο , και για "παρέα" συνήθως παίρνω και άλλους αφού κατευθυνόμαστε στον ίδιο προορισμό .

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν υπάρχει λεωφορείο :cheerful:

Άμα είσαι τυχερός, ίσως βρεις κανένα τρακτέρ ή κανένα ενσιρωκοπτικό, που είναι και της εποχής.

Πέραν της πλάκας, αποφασίζω πότε θα φύγω, που θα πάω, πόσες στάσεις θα κάνω, τι μουσική θα ακούσω. Ρυθμίζω το περιβάλλον μου και τον χρόνο μου.

Θα μου πεις, είναι στην μέση και η κίνηση.

Από την εμπειρία μου σου λέω, όσο χρόνο θέλω για να πάω στο κέντρο της Αθήνας με το αμάξι (με νορμάλ κίνηση), άλλο τόσο θέλω και με το τραίνο.

Όσο χρόνο θέλω να παρκάρω, άλλο τόσο θέλω να φτάσω από τον σταθμό Λαρίσης εκεί που θέλω να πάω.

Με το τραίνο όμως πρέπει να γυρίσω στις 23.10 που είναι το τελευταίο δρομολόγιο.

Αυτό είναι ελευθερία κίνησης.

Κάνω ό,τι θέλω και όποτε θέλω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχάγγελλε, τελικά είναι ζήτημα καλής θέλησης νομίζω.

 

Για την Αθήνα ούτε που το συζητάω... Σαφώς χρειάζεσαι πολύ περισσότερο χρόνο να πας οπουδήποτε στο κέντρο με αυτοκίνητο για τον απλούστατο λόγο ότι "νορμάλ κίνηση" υπάρχει μόνο τον Αύγουστο.

 

Τώρα, για τα 3 χλμ, δεν ξέρω τι να πω. Έχεις κάποιο δίκιο εάν χρειάζεται να κινηθείς νύχτα, αλλά 6 αυτοκίνητα για 6 άτομα είναι εντελώς υπερβολικό!

 

Δεν οδηγώ, έχω κάνει πολλά ταξίδια και δεν ένιωσα ποτέ την ανάγκη να κατέχω αυτοκίνητο για να αισθανθώ ελεύθερη.

Link to comment
Share on other sites

Eγω παντως εχω προβλημα να μπαινω συνοδηγος,εχω κακη εμπειρια και ειδικα για μακρινη αποσταση δεν θα το κανα με τιποτα....και το τρενακι καλο ειναι

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω και εγώ, ζήτημα καλής θέλησης.

Από την στιγμή που εμένα προσωπικά με βολεύει το αμάξι, δεν την έχω.

Δεν λέω ότι έχω δίκιο ή άδικο, απλώς έτσι είναι.

Και ναί, είναι όντως υπερβολικό (6 άτομα, 6 αυτοκίνητα), αλλά και πραγματικό.

 

Επαναλαμβάνω, δεν είναι θέσεις αυτά που λέω, είναι σκέψεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν οδηγώ, έχω κάνει πολλά ταξίδια και δεν ένιωσα ποτέ την ανάγκη να κατέχω αυτοκίνητο για να αισθανθώ ελεύθερη.

 

σωστή παρατήρηση..και εδώ τίθεται το θέμα..ότι όσο λιγότερα κατέχεις τόσο περισσότερο ελεύθερος είσαι

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...