Jump to content

Οι έγκυες ίσως θα έπρεπε να απέχουν εντελώς από τον καφέ


 Share

Recommended Posts

Αυτό συμβαίνει στις πολύ βαριές περιπτώσεις. Σύνηθες πρώτα επεμβαίνει ο ψυχολόγος από όσο ξέρω.

 

 

Όχι όμως ο γενικός ιατρός... Ο ψυχολογός ασχολείται με τα της ψυχής όχι με τα της φυσιολογίας.

Link to comment
Share on other sites

Όχι όμως ο γενικός ιατρός...

 

Συμφωνώ

 

 

Ο ψυχολογός ασχολείται με τα της ψυχής όχι με τα της φυσιολογίας.

 

Από όσο ξέρω οι ψυχολόγοι μαθαίνουν κάποια πράγματα για την νευροφυσιολογία. Αλλά οι θεραπεία που παρέχουνε είναι μέσω άλλον οδών. Επίσης υπάρχουνε και άλλοι επιστημονικοί κλάδοι που βοηθάνε. Δεν είναι η μοναδικοί λύση ο "τρελογιατρός".

Link to comment
Share on other sites

Επίσης υπάρχουνε και άλλοι επιστημονικοί κλάδοι που βοηθάνε. Δεν είναι η μοναδικοί λύση ο "τρελογιατρός".

 

 

 

Αυτό δεν συνάγεται από όλα τα μηνύματα μου εδώ; :unsure:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επειδή το θέμα έμεινε λίγο μετέωρο.

 

Η υπερκινητικότητα σύμφωνα βιβλία παιδαγωγικής ψυχολογίας αναφέρεται σε διαταραχή που χαρακτηρίζεται από ποσοτική υπερβολή κινήσεων όλων των ειδών. Οι αιτίες μπορεί να είναι βιολογικές, γενετικές, περιβαλλοντικές, δηλαδή δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός. Συνήθως συνιστούν ψυχολόγο (και όχι ψυχίατρο) και στα παιδιά παιδοψυχολόγο. Επίσης, για τα παιδιά συνιστούν τη συμβολή ειδικού παιδαγωγού που θα υποστηρίζει το παιδί στα πλαίσια του σχολείου για να μη μένει πίσω στα μαθήματα.

Η υπερκινητικότητα ανήκει στις μαθησιακές δυσκολίες.

 

(Αυτά σύμφωνα με το βιβλίο "Παιδιά και έφηβοι με ειδικές ανάγκες και δυνατότητες" της Στ. Πολυχρονοπούλου - Αν. Καθηγήτρια στο Παιδαγωγικό τμήμα δημοτικής εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Αθηνών)

 

Όσον αφορά το άρθρο, η έρευνα μιλάει για υπερδραστηριότητα. Αυτό δε σημαίνει ότι στους ανθρώπους δεν μπορεί να εξελιχθεί σε υπερκινητικότητα, αλλά ούτε είναι αποδεδειγμένο αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

το χω το παραδειγμα..... μεσα στα αυτια μου,....ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ...

ο αδελφος μου.. υπερκινιτικος σε σημειο να τον δεναμε πιο παλια.. αλλα η μανα μου δεν επινε καφεδες. (σκεψου)

 

οι μαθησιακες του δυσκολιες.. ειναι το οτι ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΕΙ...(καθολου ομως..) αλλα εχει το αλλο....ΤΑ ΠΙΑΝΕΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΔΩΣΗ... και φυσικα συγκενρωνετε σε αυτο που εκεινος γουσταρει.. και τα καταφερνει ΠΕΡΙΦΗΜΑ....

 

τον πηγαμε στους καλυτερους γιατρους (χαχαχαχαχαχχαχα) αλλα ολοι το ιδιο... ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΚΙΝΙΤΙΚΟΣ...

 

 

ε..να σας πω κατι..

 

προτιμω οι γιοι μου να ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΙ, ΥΠΕΡΚΙΝΙΤΚΟΙ, να εχουν ΚΡΙΣΗ και να κανουν τη ζωη τους (χωρις να χρωστανε μαθηματα ε..)

 

παρα να μου βγουνε βουβαλοπαιδα, με γυαλια, φυτα και κολλημενοι σε εναν υπολογιστοι να γυμναζουν αντιχειρα δεικτη και παραμεσο....

 

εχω αδικο...????

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...