Jump to content

Τηλεοράσεις PLASMA - LCD


 Share

Recommended Posts

Τί θα γίνει με τη νέα τεχνολογία; Καλπάζει. Ετσι;

 

Σκέφτομαι να αγοράσω μία από τις δύο. Γνωρίζεται αν είναι αξιόλογες, παρουσιάζουν προβλήματα, τί διαφορά έχουν, πλεονεκτήματα-μειονεκτήματα κτλ;

 

Ευχαριστώ και να είστε καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φίλε κοίτα, η LCD έχει το μειονέκτιμα ότι ανάλογα με την οπτική γωνία αλλάζει και η φωτεινότητα/αντίθεση.

Αν δηλαδή έχεις μια τηλεόραση LCD και πας να κοιτάξεις από τα πλάγια, θα τα δεις όλα αρνητικά.

 

Η Plasma απ'την άλλη, έχει ακριβώς αυτό το πλεονέκτημα. Δεν χαλάει η εικόνα από όποια πλευρά και αν κοιτάς.

 

Σίγουρα και οι δύο είναι πολύ καλύτερες από τις απλές RGB τηλεοράσεις, αλλά ακριβές.

 

Αν πάντως σου περισσεύουν, πάρε μια Plasma για'σένα, και αν σου μείνουν κι άλλα πάρε και μια για'μένα ως δώρο για την απάντηση που έγραψα. :blblbl: :063laugh:

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος μου είπε ότι οι πλάσμα έχουν τα εξείς αρνητικά:

1. Αν παραμείνει η οθόνη πολύ ώρα σε μία εικόνα μαγνητίζεται με αποτέλεσμα να μένει για πάντα η σκιά πίσω.

2. Η κατανάλωση ρεύματος είναι πολύ μεγάλη σε σχέση με τις LCD.

 

Επίσης συγκριτικά με τις άλλες τηλεοράσεις δεν έχουν την ίδια ποιότητα και ευκρίνεια. Δεν έχουν επίσης και διάφορα συστήματα όπως Natural Motion που διαθέτουν οι Philips που τις κάνουν αξεπέραστες. Και στα θετικά είναι ότι δεν πιάνουν χώρο, είναι ελαφρύτερες και δεν εκπέμπουν ακτινοβολία.

 

Οσο για τις τιμές πρόσφατα έβγαλε προσφορά το καρφούρ με 1990 ευρώπουλα 42 ίντσες πλάσμα. Αρα οι τιμές πέφτουν αρκετά.

 

Αν θέλετε δωράκι πάντως έχω μία COmet 20 χρονών. Την είχε η γιαγιά μου στο χωριό παλιότερα. Την δωρίζω γιατί μου πιάνει χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...