Jump to content

Η Μαγεία στην καθημερινή ζωή, και πώς την χρησιμοποιούμε...


 Share

Recommended Posts

Όχι, το κάνει για τον εαυτό της και όχι με σκοπό να σαγηνεύσει ή να.."βγει σε κυνήγι". Όσο βαμμένη να είναι κάποια, αν δεν έχει την αυτοπεποίθηση και το.. βλέμμα, όσο και να χτυπιέται δεν σαγηνεύει.

Κι ομως ο σκοπος ασυνειδητα ειναι να σαγηνευσει,ισως πρωτα τον εαυτο της και μετα τους αλλους

Καταλαβαινω τι θελει να πει ο synodoiporos

Link to comment
Share on other sites

Όχι, το κάνει για τον εαυτό της και όχι με σκοπό να σαγηνεύσει ή να.."βγει σε κυνήγι".

 

Ναι...καλάαααα... :whistling: :cheerful:

 

Όσο βαμμένη να είναι κάποια, αν δεν έχει την αυτοπεποίθηση και το.. βλέμμα, όσο και να χτυπιέται δεν σαγηνεύει.

 

Ε,σε παρακαλώ πολύ...μη παίρνεις δα και όρκο γι αυτό... :063laugh:

 

Δυστυχώς, επειδή φέτος άλλαξε η...τεχνική εκπαίδευση στη χώρα, ήρθε κατά εδώ και ο τομέας "Αισθητικής-Κομμωτικής"...

Κάνω και κάποιες ώρες εκεί...μάθημα εννοείται...και τι δεν έχω ακούσει από τις μαθήτριες... :lol::lol:^_^

 

Το διάβασμα του ελληνικού καφέ αναφέρθηκε;

 

Εγώ το ανάφερα! Έχεις κάτι να προσθέσεις επ αυτού...; ^_^:)

Link to comment
Share on other sites

Guest GILRAEN_ORONAR

Η σκέψη μου είναι ότι μπορεί να χρησιμοποιούμε τελετουργίες και σε απλά καθημερινά θέματα, όπως τη σειρά με την οποία κάνουμε κάποιες δουλειες μας, όπως για παράδειγμα, το πως ετοιμάζουμε τον καφέ μας, ποιο βιβλίο παίρνουμε από τη βιβλιοθήκη, ποιο cd βάζουμε να ακούσουμε πριν καθήσουμε την Κυριακή το πρωί να χαλαρώσουμε. Δηλαδή μια μορφή ritual. Επειτα είναι μια σειρά από πράγματα που κάνουμε, π.χ. εγώ πιάνω μόνιμα την τυχερή μου πέτρα στην τσέπη μου όταν μιλαω με παράξενο πελάτη (έχω ένα ωραίο μάτι γάτας). Ολα αυτά θεωρούνται ισως rituals ή στιγμιαία spells.

Aναφορικά με όσα λες που γινονται στην εκκλησία, τα ξέρουμε φαντάζομαι όλοι. Βασκανίες, Φανουρόπιτες, αφορισμοί, αγιασμοί για την καινούργια χρονιά ή το νεό σπίτι, γάμος, βάπτιση, όλα αυτά φυσικά και ενέχουν μαγεία, και φυσικά δεν πρόκειται να το παραδεχτούν ποτέ. Αλλά δεν είναι και δύσκολο να διαβάσει κάποιος μέσα από τις γραμμές των λόγων και κυρίως των πράξεων της καθημερινότητας για να δει τη μαγεία. :witch:

Link to comment
Share on other sites

Aναφορικά με όσα λες που γινονται στην εκκλησία, τα ξέρουμε φαντάζομαι όλοι. Βασκανίες, Φανουρόπιτες, αφορισμοί, αγιασμοί για την καινούργια χρονιά ή το νεό σπίτι, γάμος, βάπτιση, όλα αυτά φυσικά και ενέχουν μαγεία, και φυσικά δεν πρόκειται να το παραδεχτούν ποτέ

 

...και ούτε πρόκειται! η Μαγεία είναι οριστικά εξοβελισμένη από την Εκκλησία. Μόνο η λέξη "Θαύμα" είναι ανεκτή...

Κάποιοι το ψιλο-μυρίζονται πως αυτά είναι μαγεία, αλλά σωπαίνουν. Συνήθως-αν το πουν- τρώνε και τον "ευγενή" αφορσιμό της "αίρεσης"... :015annoyed:

 

Αλλά εσύ που ξέρεις αυτό, σημαίνει πως έχεις ξε-κολλήσει από αυτό το "Δόγμα" και βλέπεις καποια πράγματα στις πραγματικές διαστάσεις τους...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...