Jump to content

Λέξεις, κρυφά μηνύματα πίσω τους που περιμένουν να ανακαλυφθούν!!!


Recommended Posts

Αχ!!! Τελειώσαμε τις πανελλήνιες επιτέλους!!! Μου έλειψε η χωρίς άγχος περιήγηση στο Forum!!! Επιστρέφω δυναμικά!!

 

Είχα ενθουσιαστεί με το θέμα Έλλην λόγος και είπα να ανοίξω κάτι παρεμφερές.

Εκτός από τον κώδικα τον αλφαβητικό, και η κάθε μία λέξη έχει την σημασία της.

¨Έχω βρεθεί σε θέση από διάφορα ερεθίσματα να σκεφτώ τι σημαίνουν κάποιες λέξεις, ώστε να καταλάβω την σημασία τους. Είμαι σίγουρη πως και εσείς έχετε βρεθεί σε τέτοια κατάσταση.

Είχα πάει με την μητέρα μου στην Τήνο τα Χριστούγεννα, την ημέρα του Αγιασμού των Νερών υπήρχε στόλισμα από ελιά και πορτοκάλι. Την Ελιά οk, το πορτοκάλι;

Σκέφτηκα λοιπόν και μου φαίνεται σωστό:

Π(πύλη), Ορ(Ηρ-ηλ), Το(στερέωση της δύναμης στον μικρό κύκλο της γης)

Κάλι καλοσύνη{ Πύλη του φωτός και της καλοσύνης}.

Σχετικό τώρα είναι και το περιστέρι:

Π(πύλη), ερ (ηρ-ηλ), ίστημι, ίστωρ(οίδα) σοφός, επίσταμαι(Πρκ. Έγνωκα- Υπρ. Εγνώκειν)

Πύλη του ηλίου( Φωτός) και σοφίας.

Συνεχίζοντας στα των θρησκευτικών η λέξη αμαρτίαα(στερητικό)ν(νους)+άρτια(καλό [¨Άρτεμη]

΄Αρτος (άρτος+οίνος=σώμα+αίμα)

1 Στέρηση νου και καλοσύνης

2 Αρτος- Σώμα Σύνδεση αμαρτιών με την ύλη

3 Α-Ν+ΑΡ-Τ-Λ-ΟΣ

Αυτός που στερείται νου, φωτός και λόγου με αποτέλεσμα να επέρχεται ο θάνατος (τίθημι-τέΘΝΗκα)

*Με το πρωτοπατερικό εμφανίστηκε ο θάνατος-θνησιμότητα- θνητός =/ Αθάνατος

 

Και τέλος επειδή εκθέτω ψιλοδικές μου εμπνεύσεις τώρα, τα άλλα που΄χω υπόψην μου που θα τα γράφω σιγά-σιγά, τα΄χω διαβάσει αυτούσια ή τα ανακάλυψα και επιβεβαιώθηκα από φιλοσοφία στο σχολείο και εν τέλει να γράψετε και σεις κάτι!!! {ΛΟΛ).

Κλείνω με μία λέξη που είναι πολύ σημαντική, το αίμα.

Το αίμα είναι σημαντικό γιατί σώζει ζωές, αλλά έχει και άλλη ιδιότητα σημαντική για την προσοχή μας. Σύμφωνα με μελέτες λέγεται ότι η αλήθεια βρίσκεται στο αίμα μας. Σε ταινίες( επιστημονικής φαντασίας) βλέπουμε ότι από δείγμα αίματος ανακαλύπτεται η αλήθεια που δεν αποκαλύπτουν οι ύποπτοι( Η φαντασία κάπου πρέπει να στηριχτεί)!!!! Από αναγραμματισμό έχουμε ΑΙΜΑ-ΜΑΙΑ.

Αν συνδέσουμε αυτά μπορούμε να στηρίξουμε στην μαιευτική του Σωκράτη{ΑΙΜΑ-ΜΑΙΑ} που σύμφωνα μ΄αυτήν ο άνθρωπος γνωρίζει την αλήθεια, την οποία έχει μέσα του και πως η προσπάθεια της φιλοσοφικής σκέψης στόχο έχει να την επαναφέρει στη μνήμη του.

*Αυτό πιθανότατα το δείχνει ο συσχετισμός του Χριστού, το αίμα με τον οίνο.

ΟΙΝΟΣΟΙδα Νους ΟΣ Αυτός που γνωρίζει το νου, επομένως την αλήθεια.

 

 

Αυτά από εμένα!! Γράψτε και σεις καταρχάς την γνώμη σας, και κατά δεύτερον λέξεις που σας έκαναν να τις <ψάξετε>.

 

Μάτζικα Ντε Σπελ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για όσους έχουν όρεξη να το ψάξουν : http://copernikos.tripod.com/etymologiko.htm

 

(δεν βρήκα κάτι καλύτερο και πληρέστερο στο net... Προτιμήστε τα βιβλία, αλλά για αρχή δεν είναι κακό)

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!! :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...