Jump to content

προβληματισμοί Νο2


Recommended Posts

Δεν ξέρω αν αυτό που εκείνη τη στιγμή περνάμε για τέλμα είναι στην πραγματικότητα τέλμα. Εκεί που νομίζουμε πως είμαστε στάσιμοι, συμβαίνουν ένα σωρό διεργασίες (συνειδητές ή όχι) και ξαφνικά εκδηλώνονται (με τη μορφή μιας "έμπνευσης" π.χ.) και κάνουμε ένα άλμα.

Για αυτο ακριβως τον λογο πρεπει να κανεις ενα διαλλειμα. Για να δωσεις χωροχρονο για αυτες ακριβως τις διεργασιες.

Παρτε παραδειγμα την κηπουρικη.

 

Δεν καθεσε απο πανω 24/7 να ριχνεις νερο στα λουλουδια για να μεγαλωσουν γρηγοροτερα.

Χρειαζετε να τους δωσεις χρονο και να τα αφησεις στην ησυχια τους.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 44
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Και να βγω πάλι off-topic: τελ-ειότητα, τέλ-ος, τέλ-ος (με την έννοια του σκοπού - στόχου) και τέλ-μα έχουν την ίδια ρίζα, μια και σημαίνουν παρόμοιες καταστάσεις.

 

:shocked: .εμ..πού κολλάει η ετυμολογία της λέξης;;;

Link to comment
Share on other sites

μιας κι απο το θέμα βγαίνουμε συχνά, εσύ argentvive αφού το κέρατο δε μας θέλει για παρέα, θα έρθεις για καφέπου τόσο σ'αρέσει;; (λολ)

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει τέλμα στην αναζήτηση κάποιου;;; (με έπιασε η περίοδος της φιλοσοφίας μου... :wacko: )...:angelwrite:

 

 

Φυσικα και δεν υπαρχει τελμα !!

Θεωρητικα μπορεις να μαθαινεις μεχρι την τελευταια σου πνοη.

Το μυστικο στη γνωση ειναι ο τροπος με τον οποιο αξιολογεις τις εμπειριες που αποκομιζεις και αν οι δεκτες σου ειναι ικανοι να δεχθουν οτι το καθε ερεθισμα γυρω σου ειναι το εφαλτηριο για να σου αποφερει γνωση

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει τέλμα στην αναζήτηση κάποιου;;; (με έπιασε η περίοδος της φιλοσοφίας μου... :wacko: )...:angelwrite:

 

 

Φυσικα και δεν υπαρχει τελμα !!

Θεωρητικα μπορεις να μαθαινεις μεχρι την τελευταια σου πνοη.

Το μυστικο στη γνωση ειναι ο τροπος με τον οποιο αξιολογεις τις εμπειριες που αποκομιζεις και αν οι δεκτες σου ειναι ικανοι να δεχθουν οτι το καθε ερεθισμα γυρω σου ειναι το εφαλτηριο για να σου αποφερει γνωση

 

ευχαριστώ απολλώνιε, να μια απάντηση (μετά της τίγρης) ικανοποιητικότατη για το ανήσυχό μου πνεύμα.. (ψώνιο---> :huh:(ειμαι..?! :wacko: ) )...

Link to comment
Share on other sites

Είναι ανάλογα στον χαρακτήρα του καθενός αυτό.Άλλοι γενιούντε φιλόσοφοι και είναι κλησμένοι στο σπίτι και εξερευνούνε και άλλοι ζούνε μία συνηθισμένη ζωή και ψάχνουν διάφορα θέματα μόνο για χόμπι ή για να νιώσουν οτι ξέρουν περισσότερα απο τους άλλους.Άν η ζωή για σένα είναι κάτι που πρέπει να περάσει ευχάριστα τότε θα πρέπει να ψάχνεις για την γνώση με το μέτρο ίσως και ελάχιστα.Άν όμως έχεις βάλει σαν στόχο να ψάξεις και να βρείς παιδεία και γνώση επειδή κανένας δέν σου το έδωσε στην ζωή σου τότε θα περιμένεις και τις ανάλογες απογοητεύσεις και τις διάφορες δοκιμασίες και γενικά έναν συνεχή πόλεμο ενάντια στην ίδια την κοινωνία.Γιατί η κοινωνία άν δεί οτι κάποιος πάει να ξεφύγει απο τα πλοκάμια της και ανεξαρτητοποιήται τότε του κυρήσει ψυχολογικό πόλεμο.

 

Με το τί ίδους τρόπο ψάχνει την γνώση ο κάθε ένας αυτό είναι κάτι γραμμένο στην μοίρα του και δέν το επιλέγει στην διάρκεια της ζωής του.Άν φέρω για παράδειγμα τον εαυτό μου ζώ μόνο για να βρώ την γνώση.Και άν δώ ότι κάποιος με εμποδίζει όπως γονείς,φίλοι,σχολείο,κοινωνία κλπ θα τους πολεμήσω και δέν θα κάνω καμία υποχώρηση.Έτσι γεννήθικα και αυτόν τον σκοπό έχω στην ζωή μου.Και να είθελα να αλλάξω δρόμο πεπρωμένου δέν μπορώ.Κανείς δέν μπορεί να εξουσιάσει τις μοίρες ούτε κάν οι θεοί.Η δικιά μου μοίρα είναι να βάλω πάνω απο όλα την γνώση και όλα τα άλλα δευτερεύοντα ασήμαντα πράγματα.

 

π.χ οταν εισαι στην καφετερια με το φιλικο σου κυκλο, καταντας βαρετη για οσους δεν τους ενδιαφερουν αυτα και απομονωνεσαι.
Αυτό δέν μπορείς να το επιλέξεις.Εγω για παράδειγμα για αυτό τον λόγο δέν ξαναβρέθηκα σε καφετέρια με παρέα.Έχω απομονοθεί εδώ και χρόνια και νιώθω σάν να είμαι ο πιό τυχερός άνθρωπος στον κόσμο.Επειδή έτσι γεννήθικα και αυτός ειναι ο δρόμος που μου έδωσαν οι μοίρες.Έχω πάνω απο όλα την γνώση και όποιος δέν έχει τα ίδια ενδιαφέροντα με εμένα απλά δεν θα ξαναμιλήσω μαζί του.

 

Μαθε πως να γινεσε βλακας για λιγες ωρες, εχει και αυτο την σημασια του.

 

Γιατί να γήνεις ανοητούλης σάν τους άλλους?Αυτό μπορεί να γήνει για λίγες ώρες αλλα μετά μπορεί να γήνει για χρόνια.Η κοινωνία αυτό θέλει να μας κάνει όλους βλάκες.Αυτό και πάλι όμως ευτηχώς δέν το επιλέγεις εσύ.Άλλος γεννιέται ανοητούλης και άλλος σοφός.Άν έχεις γεννηθεί σοφός δέν μπορείς να το παίξεις ανοητούλης ούτε για ένα λεπτό και φυσικά δέν μπορείς ούτε να επικοινωνήσεις με τους βλάκες.

Link to comment
Share on other sites

Μυστικ Τιαρ, ναι, θα ερθω με το Κερατο του Τραγου. Κατι σαν τους γερους του Μαπετ Σοου.

 

Whitedevil:

 

μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα

Link to comment
Share on other sites

μμμ..λοιπόν,σαν άνθρωπος με πολύ περιέργια από τη φύση μου δεν μπορώ να πω ότι θακάνω αυτό ή εκείνο..δλδ ότι θα κλειστό στο σπίτι και κατ'επέκταση στον εαυτό μου ή ότι θα είμαι μόνον έξω για να διασκεδάζω..η ψυχή μου δνε μπορεί να ευχαριστηθεί με το ένα ή με το άλλο μόνο..αλλά με μια ισσοροπία μεταξύ αυτών των 2..σίγουρα περνάω φάσεις που θέλω να μένω κλεισμένη για τον α ή β λόγο, αλλά ερνάω και τις άλλες που είμαι διαρκώς έξω..(κυκλοθυμική), νοίζω ότι είμαστε αγελαία όντα για να κλεινόμαστε και πολύ ανήσυχοι για να γινόμαστε βλάκες.. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Μυστικ Τιαρ, ναι, θα ερθω με το Κερατο του Τραγου. Κατι σαν τους γερους του Μαπετ Σοου.

 

Whitedevil:

 

μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα

εμ..νομίζω ότι το κέρατο δεν έχει πολλή όρεξη για εξορμήσης..τι λέει γι'αυτό προσώπικά;; (το μικρόφωνο κατευθύνεται σε σένα κέρατο..)

Link to comment
Share on other sites

ωστόσο απολλόνιε,διαβάζοντας ξανά την απάντησή σου,φτάνοντας σ'αυτό το σημείο κι έχοντας φτάσει κάποιος στο σημείο "τέλμα" με την νέα αυτή οριμότητα και το νέο "ερώτημα" που θα του γεννθεί,δεν θα βγει από τοόριο του θέματος του και θα ξεκινήσει ένα άλλο;;

μάλλον μακρυγορώ,ενώ αυτό που θέλω να πω είναι ότι για ένα θέμα μπορεί εν τέλει να υπάρξει τέλμα,αλλά αυτό δε σημαίνει ότι θα σταματήσει κι ο άνθρωπος να σκέφτεται, να επιθυμεί, να αναζητά...νέα θέματα, νέες αφορμές , νέοι λόγοι..ε;; :unsure:

Link to comment
Share on other sites

π.χ οταν εισαι στην καφετερια με το φιλικο σου κυκλο, καταντας βαρετη για οσους δεν τους ενδιαφερουν αυτα και απομονωνεσαι.

 

Αυτό δέν μπορείς να το επιλέξεις.Εγω για παράδειγμα για αυτό τον λόγο δέν ξαναβρέθηκα σε καφετέρια με παρέα.Έχω απομονοθεί εδώ και χρόνια και νιώθω σάν να είμαι ο πιό τυχερός άνθρωπος στον κόσμο.Επειδή έτσι γεννήθικα και αυτός ειναι ο δρόμος που μου έδωσαν οι μοίρες.Έχω πάνω απο όλα την γνώση και όποιος δέν έχει τα ίδια ενδιαφέροντα με εμένα απλά δεν θα ξαναμιλήσω μαζί του.

 

Μαθε πως να γινεσε βλακας για λιγες ωρες, εχει και αυτο την σημασια του.
Γιατί να γήνεις ανοητούλης σάν τους άλλους?

 

 

Δε θα μπορούσα να συμφωνώ περισσότερο... φτάνουν οι τυπικότητες της δουλειάς, δε θα περιορίσω τον εαυτό μου και στον υπόλοιπο χρόνο μου. Αφού αυτή είμαι, έτσι σκέφτομαι και λειτουργώ, γιατί να προσποιηθώ? Για "χαβαλέ"? Τον κάνω και με τους δικούς μου... τον "δικό μας" χαβαλέ. Έκαστος στο είδος του ... :witch:

Δεν είναι ανάγκη να γίνεις σαν τους άλλους, τους όποιους άλλους.

Link to comment
Share on other sites

Εκαστος στο ειδος του και ο χαμαιλεοντας στο κλαδι του.

Προσαρμογη. Σχετικες αληθειες. Χαος. Εαυτοι.

 

Το ονομα μου ειναι Λεγεωνα.

Δεν υπαρχει λογος να πω περισσοτερα. Καλυτερα να βρειτε εναν που ανηκει σε αυτο το Ειδος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...