Jump to content

ΟΝΕΙΡΟ , ΑΙΜΑ , ΒΡΟΧΗ, ΠΑΓΟΣ, ΜΟΛΥΒΕΝΙΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ, ΑΣΤΡΑΠΕΣ.ΠΕΖΟ 206


aquarius
 Share

Recommended Posts

 

1 ονειρο

 

οδηγω το αμαξι μου πεφτω σε μια αβυσσο μα πεφτω τοσο πολυ ωρα που εχω ξυπνησει αλλα θελω να δω την εξελιξη... πεφτω .. πεφτω καπου στα μισα βλεπω το σωμα μου να πεφτει σε ενα σταυρο μαρμαρινο, να καρφωνετε να αναβλυζει το αιμα.... να μη ποναω .... διαπιστωνω οτι ειναι νεκροταφειο... ο ταφος με το σταυρο να γεμιζει αγρια τριανταφυλα απο τις σταλες του δικου μ αιματος κ να γινονται σφιχτες αγκαθινες θηλιες γυρω απο τα ποδια μ.... με υστατες κινησεις ξεκαρφωνομαι.... τοτε το σκοταδι χανεται τα παντα γινονται παγος που γλιστραει , ουρανος μολυβενιος βρεχει και αστροπελεκια πεφτουν εδω και εκει.... ουρλιαχτα λυκων ακουγονται κ γυρναω κ βλεπω τον εαυτο μ να ειναι ακομα καρφωμενος στο σταυρο..... προσπαθω να με σωσω... αλλα το εν λογω τοπιο μακραινει στα ματια μ. μια αντιθετη παγοθυελλα με σπρωχνει προς το σημειο που βλεπω αμυδρα φλογες κ αυτοματα φτανω στις φλογες π με τυλιγουν σαν πυρινα φιδια... ουρλιαζουν λυκοι κ στο βαθος στο φλεγομενο τοπιο διακρινω σταυρους αναποδα με πολλες ψυχες καιομενες να ουρλιαζουν κ καθως προχωραω προχωραω , βλεπω το χριστο στα ολολευκα με φωτοστεφανο να μ δειχνει ενα δρομο... τον ακολουθω ...... ξαναβρισκομαι στο αμαξι μου οδηγω ενω ακουγονται πισω μου τα ουρλιαχτα των λυκων...

 

 

 

βλεπω γενικοτερα πολλα ονειρα τα περισσοτερα θα ελεγα οτι ειναι αυτου του τυπου , αυτο το ονειρο το εχω δει πολλες φορες δεν αλλαζει ειναι παντα ιδιο εδω κ μια 7ετια

 

θα ηθελα να μου πειτε καποια γνωμη σας..... καποια ερμηνεια ...... ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εμ... για να το "ελαφρύνουμε" λίγο.... έχεις σκεφτεί να το γυρίσεις ταινία;... τρελά φράγκα λέμε...:D

 

Σοβαρά τώρα... Πιο πολύ μου κάνει με κάτι που έχεις δεί και έχει συνδιάσει και σου έχει μείνει σαν σημείο προβολής στο υποσυνείδητο σου, παρά για κάτι μεταφυσικό. Για να είμαι ειλικρινής , πιο πολύ μάλιστα μου κάνει για επηρρεάσμό απο προβολές ταινίων με αντίστοιχο περιεχόμενο και λίγο Steven King.

 

Δεν νομίζω , φίλη μου , οτι περιέχει κάτι το μεταφυσικό αυτό που αναφέρεις. Συνήθως τα όνειρα που περιέχουν κάτι μεταφυσικό, είναι σαφώς πιο "ήπια" σε εικόνες, πιο κοντά στην πραγματικότητα μας, αλλά συνάμα είναι πάρα πολύ έντονα για εκείνον που τα βιώνει. Αυτή είναι η δική μου γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Εμ... για να το "ελαφρύνουμε" λίγο.... έχεις σκεφτεί να το γυρίσεις ταινία;... τρελά φράγκα λέμε...:D

 

Σοβαρά τώρα... Πιο πολύ μου κάνει με κάτι που έχεις δεί και έχει συνδιάσει και σου έχει μείνει σαν σημείο προβολής στο υποσυνείδητο σου, παρά για κάτι μεταφυσικό. Για να είμαι ειλικρινής , πιο πολύ μάλιστα μου κάνει για επηρρεάσμό απο προβολές ταινίων με αντίστοιχο περιεχόμενο και λίγο Steven King.

 

Δεν νομίζω , φίλη μου , οτι περιέχει κάτι το μεταφυσικό αυτό που αναφέρεις. Συνήθως τα όνειρα που περιέχουν κάτι μεταφυσικό, είναι σαφώς πιο "ήπια" σε εικόνες, πιο κοντά στην πραγματικότητα μας, αλλά συνάμα είναι πάρα πολύ έντονα για εκείνον που τα βιώνει. Αυτή είναι η δική μου γνώμη.

 

καλησπερα σου ευχαριστω για την απαντηση σου, δεν βλεπω ταινιες θριλερ, δεν διαβαζω καν το συγγραφεα που αναφερεις, ειναι ενα ονειρο π το εβλεπα απο το 1996 και σταματησε το 2003, γενικοτερα δεν επηρεαζομαι απο ταινιες . σε ευχαριστω πολυ για την ειλικρινεια σου... αλλα το θεμα εδω ειναι αλλο

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον προλαλίσαντα Anor. Καμιά φορά για τα όνειρα που βλέπουμε ευθύνονται και εξωγενείς παράγοντες όπως η βαρυστομαχιά, η ταινία που είδαμε προχθές το βράδυ, κάτι που είδες και σου πέρασε στο υποσυνείδητο. Εμένα μου κάνει περισσότερο για heavy metal βίντεο κλιπ. Και μάλιστα, όταν το διάβαζα μου ήρθαν οι Mercyful Fate στο μυαλό (όχι ότι μ' αρέσουν, αλλά το σημείο με το μαρμάρινο σταυρό, κάπως μου έκανε!!!)! :)

Πέρα απ' την πλάκα, καμιά φορά πιστεύω ότι τα όνειρα επαναλαμβάνονται (δική μου θεωρία αυτό!) λόγω έλλειψης της κατανόησής τους. Η ποιήτρια εννοεί ότι ίσως και μόνο το γεγονός ότι σε εντυπωσίασε σαν όνειρο (γιατί είναι εντυπωσιακό) σε έκανε να το ξαναδείς. Εσύ ποιο θέμα εννοείς, που λες ότι είναι άλλο;

Edited by χρυσηίδα
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον προλαλίσαντα Anor. Καμιά φορά για τα όνειρα που βλέπουμε ευθύνονται και εξωγενείς παράγοντες όπως η βαρυστομαχιά, η ταινία που είδαμε προχθές το βράδυ, κάτι που είδες και σου πέρασε στο υποσυνείδητο. Εμένα μου κάνει περισσότερο για heavy metal βίντεο κλιπ. Και μάλιστα, όταν το διάβαζα μου ήρθαν οι Mercyful Fate στο μυαλό (όχι ότι μ' αρέσουν, αλλά το σημείο με το μαρμάρινο σταυρό, κάπως μου έκανε!!!)! :)

Πέρα απ' την πλάκα, καμιά φορά πιστεύω ότι τα όνειρα επαναλαμβάνονται (δική μου θεωρία αυτό!) λόγω έλλειψης της κατανόησής τους. Η ποιήτρια εννοεί ότι ίσως και μόνο το γεγονός ότι σε εντυπωσίασε σαν όνειρο (γιατί είναι εντυπωσιακό) σε έκανε να το ξαναδείς. Εσύ ποιο θέμα εννοείς, που λες ότι είναι άλλο;

 

 

γεια σου σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια.... το θεμα που λεω εχει κανει με προειδοποιησεις για παραδεισο κ κολαση και για ψυχες. ναι εχω σχηματισει καποιες δικες μου ιδεες κ περιμενω κ απο εδω μεσα καποιες ερμηνιες.... μου αρεσε που ειπες οτι σου ειναι εντυπωσιακο... αλλα εγω οταν το εβλεπα ενιωθα καπως την επομενη που ξυπνουσα.... ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

Κάνε κάτι με αυτά τα όνειρα! Φτιάξε ένα μυθιστόρημα, για παράδειγμα.

 

 

καλησπερα σε ευχαριστω......ναι θα κρατησω ημερολογιο ονειρων, αλλα για μυθιστορημα οχι ειναι ονειρα οχι μυθος

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ευχαριστω......ναι θα κρατησω ημερολογιο ονειρων, αλλα για μυθιστορημα οχι ειναι ονειρα οχι μυθος

To μυθιστόρημα δεν έχει να κάνει μόνο με μύθους..! :)

Link to comment
Share on other sites

γεια σου σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια.... το θεμα που λεω εχει κανει με προειδοποιησεις για παραδεισο κ κολαση και για ψυχες. ναι εχω σχηματισει καποιες δικες μου ιδεες κ περιμενω κ απο εδω μεσα καποιες ερμηνιες.... μου αρεσε που ειπες οτι σου ειναι εντυπωσιακο... αλλα εγω οταν το εβλεπα ενιωθα καπως την επομενη που ξυπνουσα.... ευχαριστω και παλι

 

 

επειδη με απασχολούσε πολύ καιρό η έννοια κόλασης παραδείσου και με φόρτωνε ενοχές κατ'αρχας το πιο βασικό μην νομίζεις πως κόλαση είναι τα διαβολάκια με τις τρίαινες.... μάλλον το ξέρεις απλώς το υπενθυμίζω. δευτερον αν εσυ εισαι καλα με τον εαυτο σου τοτε τι φοβασαι για κολασεις και παραδεισους;;;;

Link to comment
Share on other sites

επειδη με απασχολούσε πολύ καιρό η έννοια κόλασης παραδείσου και με φόρτωνε ενοχές κατ'αρχας το πιο βασικό μην νομίζεις πως κόλαση είναι τα διαβολάκια με τις τρίαινες.... μάλλον το ξέρεις απλώς το υπενθυμίζω. δευτερον αν εσυ εισαι καλα με τον εαυτο σου τοτε τι φοβασαι για κολασεις και παραδεισους;;;;

 

 

χαιρε δεν τις φοβαμαι πια, γιατι πηγα για 7 χρονια, αλλωστε την περιγραφω στο ονειρο πως ειναι αλλα δεν ξερω αν ειναι και πραγματι ετσι... οσο για το παραδεισο εννοω το συντομο χρονικο διαστημα ζωης μας στην γη! ειμαι καλα σε συνθεση κ αποσυνθεση ταυτοχρονα..... οπως λεει κ καζαντζακης στην ασκητικη του.... φιλια :biggrin2:

Link to comment
Share on other sites

To μυθιστόρημα δεν έχει να κάνει μόνο με μύθους..! :)

 

 

 

συμφωνω!!!!!!!!!!! τα ονειρα δεν ειναι αληθινα παντα, εχουν συνηθως καλη η κακη ερμηνεια κ καποιες φορες ειναι κ τα 2 στην ξυπνητη ζωη μας

φιλια :biggrin2:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...