Jump to content

Η αξία του ομιλείν..


Recommended Posts

Άκου πολύ, μίλα λίγο.. Γκανέσα

 

Καλό είναι να σκεφτόμαστε πολύ αυτά που έχουμε να πούμε, ώστε να μην ξοδευόμαστε σε άσκοπες φλυαρίες και να προσπαθούμε να ακούμε περισσότερο ώστε να αποκομίσουμε τα σημαντικά που κάποιος έχει να μας πει..

 

Βέβαια, άνθρωποι είμαστε, πολλές φορές το χρειαζόμαστε να φλυαρίσουμε λίγο.. αλλά καλό είναι να αποφεύγουμε τις κοκορολογίες, εννοώντας το να προσπαθούμε να εντυπωσιάσουμε τον συνομιλητή (εγώ αυτό, εγώ το άλλο, εγώ έκανα, είμαι σπουδαίος κλπ..)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, η ομιλία δεν είναι επίτευγμα του πολιτισμού μας αλλά μάλλον το αντίστροφο, χωρις την ομιλία δεν θα υπήρχε πολιτισμός. Η ομιλία αποτελεί άμεση συνέπεια της λογικής που ίσως κατά τύχη ανέπτυξε το ανθρώπινο γένος. Άρα αποτελεί κάτι ανώτερο από τον πολιτισμό, πρώτα ήρθε η λογική, μετά η ομιλία και μετά ο πολιτισμός. Αυτό που κάνει τόσο ξεχωριστό αυτό το πρωτέρημα είναι ότι οι άνθρωποι με την ομιλία κατάφεραν οι παλαιότερες γενεές να μεταβιβάζουν όλη τους την εμπειρία στις επώμενες. Με την έννοια εμπειρία εννοώ τα πάντα που αφορούν χρήσιμες γνώσεις. Άρα η κάθε επώμενη γενιά είναι πιο εξελιγμένη από την προηγούμενη και αυτό κράτησε εως τώρα το ανθρώπινο είδος στη ζωή. Χωρίς την ομιλία δεν θα είμασταν σε αυτό το φόρουμ σήμερα να μιλάμε, διότι πολύ απλά πίσω από αυτό κρύβονται άπειρα πραγματάκια που χωρίς την ομιλία δεν θα μπορούσαν ακόμα και να ακαναλυφθούν γιατί είναι πολύπλοκα.

 

Βέβαια ένα είδος ομιλίας είναι και οι άναυδες κραυγές των ζώων. Όμως αυτού του είδους η ομιλία δεν μπορεί να επιτρέψει πολύπλοκα σχήματα, άρα δεν μπορεί να επιτρέπει ανάπτυξη οποιουδήποτε πολιτισμού. Οι κραυγές των ζώων στηρίζονται σε συναισθήματα και ένστικτα, όμως μόνο η λογική, δυστυχώς, μπορεί να εξελίξει οποιοδήποτε είδος. Άρα λοιπόν, οποιοδήποτε είδος ομιλίας που βασίζεται σε συναισθήματα και το ένστικτο δεν είναι μέσο εξέλιξης. Σαφώς και η ανθρώπινη ομιλά είναι κατά πολύ ανώτερη από της παράλογες κραυγές των ζώων γαιτί μπορεί και συνδυάζει και συναισθήματα και ένστικτα αλλά κυρίως λογική. Βέβαια μπορεί να υπάρχουν και άλλα είδη ομιλίας, πολύ ανώτερα από αυτή του ανθρώπου. Στο κάτω κάτω ό,τι βλέπουμε, ακούμε, μυρίζουμε, γευόμαστε, ακουμπάμε και αισθανόμαστε, στην πραγματικότητα είναι μια απάτη, κάτι που δεν αντιπροσωπεύει την πραγματικότητα.

 

Αυτή είναι και η αξία της ανθρώπινης ομιλίας, τιποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο. Η ομιλία αποτελεί ταυτόχρονα μέσο εξέλιξης και μέσο επικοινωνίας. Δεν μπορεί κάποιος να ράψει το στόμα του άλλου επειδή πιστεύει ότι λέει χαζομάρες. Εντάξει, υπάρχουν κάποια όρια, δεν πρέπει πχ όλη την ημέρα να σχολιάζουμε τον διπλανό μας (ελληνικό φαινόμενο) ή να ακούμε Έφη Θώδη και να γελάμε. Από την άλλη όμως, ο κάθε άνθρωπος είναι από τη φύση του απόλυτα ελεύθερος στις επιλογές του, αυτό που ορίζω εγώ χαζομάρα μπορεί για κάποιον άλλο να είναι κάτι σοβαρό. Δεν έχει νόημα να προσπαθήσει κάποιον να μεταπείσει κάποιον για αυτό το θέμα. Από τη στιγμή που οι "βασικές αρχές" της ομιλίας και της δικαιοσύνης δε θίγονται τότε όλα λειτουργούν καλά.

 

Ποιές είναι οι "βασικές αρχές" της ομιλίας και της δικαιοσύνης πραγματικά δεν ξέρω αν κανείς κατάφερε να τις ορίσει ως τώρα, πάντως απλούστατοι ορισμοί και μάλλον αποτελασματικοί είναι ότι η ομιλία αποτελεί μέσω επικοινωνίας και εξέλιξης των ανθρώπων και η δικαιοσύνη μια συμφωνία ώστε να μπορούν οι άνθρωποι να ζήσουν μεταξύ τους. Πολλές λεπτομέρεις χρειάζονται μόνο σε ειδικά ζητήματα, εδώ σχολιάζουμε κάτι γενικό.

 

Επίσης, τι οδηγεί πολλούς ανθρώπους να φλυαρούν σχολιάζοντας πχ τη Βανδή και το διπλανό ή να ξοδεύουν 3 ώρες την ημέρα μπροστά από έναν καθρέπτη είναι πολύ δύσκολο να οριστεί. Μάλλον είναι πολλοί παράγοντες και δεν υπάρχει λόγος εδώ να αρχίσουμε να μετράμε...

 

Ο άνθρωπος εξελίσσετε προς τα κάτω, όσο ποιο πολλά μαθαίνει και όσο ποιο πολλά αγαθά έχει, τόσο ποιο πολύ άπληστος και άχρηστος γίνεται.

 

Ο βασικός κανόνας της υγιούς ομιλίας είναι να μπορείς να ακούς και να μην νομίζεις ότι ο κόσμος περιστρέφεται γύρω από την ανοησία σου, ένα ασεβές ψοφίμι το μόνο που κάνει είναι να αρρωσταίνει την ομιλία και την δύναμη και την σημασία που αυτή έχει για την εξέλιξη του ανθρώπου.

 

Μιας και αναφέρθηκε ο Πλάτων ο οποίος ίσως υπερέβαλε λίγο με τον Πρωταγόρα είπε κάτι σχετικό με το οποίο με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο: τα άθεα σκουπίδια πρέπει να εκτελούνται αν θέλουμε υγεία στην ομιλία.

 

Άθεος είναι ο άσεβης σύμφωνα με την Ελληνική γλώσσα, είναι αυτός που δεν πιστεύει ότι υπάρχει κάτι πάνω από τον εαυτό του, αυτός που υποβιβάζει τον λόγο γύρω από το εγώ του, άθεος φυσικά δεν είναι αυτός που δεν πιστεύει στον Ιεχωβα, ο Πλάτωνας θα τρόμαζε από αυτήν την θρησκεία έτσι όπως εξελίχθηκε, άθεος είναι αυτός που δεν πιστεύει ότι υπάρχει κάτι πάνω από αυτόν, αυτός που εν τέλη δεν πιστεύει σε καμία αξία πέραν του καημένου εαυτού του. Αυτοί πρέπει να εκτελούνται χωρίς δεύτερη σκέψη.

 

Το πόσο άρρωστη ψυχονοητικά είναι δύση μπορείς και να το δεις και να το ακούσεις ειδικά αν στρέψεις τα αυτιά σου και τα μάτια σου προς την Ινδία, ο δυτικός άνθρωπος του σήμερα είναι το αποκορύφωμα της χυδαιότητας για τον λόγο που περιγράφω ποιο πάνω, άθεοι έχουν καταντήσει και οι πλείστοι χριστιανοί, γιατί με την ταχύτητα που εκπέμπεται η πληροφορία χωρίς φιλοσοφία και ορθό λόγο χάνεται το νόημα για τον άνθρωπο, για αυτό άλλωστε και βλέπουμε αυτήν την στροφή προς την ανατολική φιλοσοφία του δυτικού που ψάχνει τρόπους να ξεχωρίσει τον εαυτό του από την μαζική χυδαιότητα και την μαζική ψυχονοητική αρρώστια που εξελίσσεται προς τα κάτω με ασύλληπτη ταχύτητα.

 

Ακόμα και αν δεν υπάρχει θεός πρέπει να φτιάξουμε έναν(ναι ξέρω δεν είναι δικό μου) και να είστε σίγουροι ότι ο θεός που μας έρχεται είναι αυτός που μας αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...