Jump to content

εναλλακτικές θεραπείες


Guest freak
 Share

Recommended Posts

Στο συγκεκριμένο άρθρο διάβασα ότι μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε (για την περίπτωση μου) πριονίδι ή φλούδες πατάτας στο λούσιμο.

 

Ωστόσο δεν καταλαβαίνω τον τρόπο με τον οποίο τα "τοποθετούμε" στο μαλλί μας. Θα ήθελα μια καλύτερη και πιο ενδελεχής ενημέρωση από κάποιον σχετικό ώστε να προβώ στην σχετική ενέργεια manually!

 

Φιλικά.

Link to comment
Share on other sites

Στο συγκεκριμένο άρθρο διάβασα ότι μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε (για την περίπτωση μου) πριονίδι ή φλούδες πατάτας στο λούσιμο.

 

Ωστόσο δεν καταλαβαίνω τον τρόπο με τον οποίο τα "τοποθετούμε" στο μαλλί μας. Θα ήθελα μια καλύτερη και πιο ενδελεχής ενημέρωση από κάποιον σχετικό ώστε να προβώ στην σχετική ενέργεια manually!

 

Φιλικά.

 

Πριονίδι;;; Φλούδες πατάτας;;

Για τί πρόβλημα μιλάμε; Τα δύο παραπάνω ξέχασέ τα!

Οι πατάτες έτσι όπως καλλιεργούνται σήμερα καλύτερα να τις αποφύγεις, ειδικά αν έχεις κάποιο πρόβλημα/ευαισθησία.

Το δε πριονίδι είναι ακόμα χειρότερο. Για ποιό δέντρο μιλάμε (έχει σημασία), αλλά αυτό ενδιαφέρει λίγο. Τα ξύλα είναι όλα επεξεργασμένα και ''βαμμένα'' με αντιμυκητιακά και εντομοκτόνα. Μην τα βάλεις στο κεφάλι σου!

 

Το πιο απλό και αποτελεσματικό για τα μαλλιά είναι η τσουκνίδα, σε βάμμα ή αφέψημα, ανάλογα με την περίπτωση.

Δώσε μας παραπάνω λεπτομέρειες αν θες.

Link to comment
Share on other sites

Μου θυμίζει μια συνταγή για να σκουρύνεις το μαλλί.

Τα πριονίδια έπρεπε να είναι από κυπαρίσσι, αν μιλάμε για την ίδια συνταγή.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ναι, κι εγώ αυτή τη συνταγή σκέφτηκα για να σκουρίνεις τα μαλλιά.. και μάλιστα, αν δεν κάνω λάθος, νομίζω την είχα ποστάρει εγώ.. :)

Link to comment
Share on other sites

Μόνο που στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν μιλάμε για θεραπεία αλλά για καλλωπισμό.

Υπαρχει διαφορά στο να διατηρείς ή να επαναφέρεις την ισορροπία στον οργανισμό, από το να μην αποδέχεσαι την φυσική φθορά/ αλλαγή.

Νομίζω είναι εμφανές ότι η δεύτερη περίπτωση είναι η αντίθετη της πρώτης (ή μόνο εγώ το βλέπω;;; )

Link to comment
Share on other sites

Μα και ο καλλωπισμός δε θεωρείται κάτι κακό τη στιγμή που η ίδια η φύση μας έχει προμηθεύσει με τα απαραίτητα υλικά ;)

 

Και πάνω στην ερώτησή σου Αρχάγγελε, υπάρχει η φυσική φθορά και υπάρχει και η φθορά που προκαλέιται από ασθένειες και από λάθος τρόπο ζωής, φυσικά ο καλλωπισμός χρησιμοποιώντας τα δώρα της φύσης, στοχεύει στο δεύτερο..

 

Βεβαίως, αυτό μπορεί έυκολα να γυρίσει μπούμερανγκ αν ασχοληθούμε μόνο με τον καλλωπισμό του εξωτερικού εαυτού μας και ξεχάσουμε τον ουσιαστικό σκοπό μας..

Edited by Ahimsa
Link to comment
Share on other sites

Μα και ο καλλωπισμός δε θεωρείται κάτι κακό τη στιγμή που η ίδια η φύση μας έχει προμηθεύσει με τα απαραίτητα υλικά ;)

 

Και πάνω στην ερώτησή σου Αρχάγγελε, υπάρχει η φυσική φθορά και υπάρχει και η φθορά που προκαλέιται από ασθένειες και από λάθος τρόπο ζωής, φυσικά ο καλλωπισμός χρησιμοποιώντας τα δώρα της φύσης, στοχεύει στο δεύτερο..

 

Βεβαίως, αυτό μπορεί έυκολα να γυρίσει μπούμερανγκ αν ασχοληθούμε μόνο με τον καλλωπισμό του εξωτερικού εαυτού μας και ξεχάσουμε τον ουσιαστικό σκοπό μας..

 

Τώρα μάλιστα, αξίζει σχολιασμού η απάντηση. Η προσθήκη που έκανες είναι σημαντικότατη.

Η Φύση μας προμηθεύει με τα απαραίτητα υλικά για να ΜΗΝ φτάσουμε σε λάθος τρόπο ζωής. Όταν για κάποιο σημαντικό λόγο, που ξεφεύγει από τις επιλογές και δυνάμεις μας, γίνει κάτι τέτοιο, υπάρχουν τα μέσα από την Φύση για να επιστρέψεις στην θέση ισορροπίας. Όταν φτάσεις στο σημείο να φθαρείς, λόγω λάθους τρόπου ζωής, που συνήθως είναι, δυστυχώς, επιλογή του ατόμου, είναι μάταιο να ζητάς βοήθεια από την φύση, και μάλιστα ΌΧΙ για να σε επαναφέρει στην θέση ισορροπίας, ΑΛΛΑ για να εξαλείψει τα σημάδια φθοράς και να μπορέσεις να ζεις με τον λάθος αυτό τρόπο, χωρίς όμως να φαίνεται.

Δεν έχουμε ήδη ξεχάσει τον ουσιαστικό σκοπό μας;

 

Σημείωση: Δεν αναφέρομαι σε εσένα προσωπικά freak και φυσικά ούτε και σε εσένα Ahimsa.

Link to comment
Share on other sites

Αρχάγγελε έχεις απόλυτο δίκιο!! Αναφερόμενη στον λάθο τρόπο ζωής, δεν εννοώ πάντα την τραγική περίπτωση.. Άλλωστε, και οι ασθένειες μέσα στο πρόγραμμα είναι... Και φυσικά, επειδή είμαστε και άνθρωποι και μας τραβάνε τα λάθη, η φύση έχει προνοήσει για αυτό! :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...