Jump to content

Η Τέχνη του Ζήν


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!

Πρίν απο λίγο καιρό διάβασα ένα μικρό και καταπληκτικό βιβλίο απο τις εκδόσεις Πύρινος Κόσμος με τίτλο Η Τέχνη του Ζήν και συγκραφέα την Λεμπελ Σάρον.

Το βιβλίο πραγματεύεται την φιλοσοφία του Επίκτητου και είναι γραμμένο με μορφή εγχειρίδιου, ( Όσοι έχετε διαβάσει τον Πολεμιστή του φωτός του Κοέλο θα καταλάβετε τι εννοώ) δηλαδη πολύ μικρά κειμενάκια με συμβουλευτικό χαρακτήρα. Αυτό πραγματικά το συστήνω ανεπιφύλακτα σε όλους γιατί οι φίλοι μας που ξεκινούν τώρα να εισέρχονται στο μονοπάτι θα πάρουν ουσιαστικές και γερές βάσεις αν το επιθυμούν, και οι φίλοι που ήδη έχουν προχωρήσει αρκετά, θα πάρουν μια ανάσα και θα ξαναθυμηθούν βασικές αρχές και αξίες που ίσως έχουν ξεχάσει λόγω ταχύτητας.

Θα ήθελα όμως να εστιάσω σε κάτι που αναφέρεται στο βιβλίο, κάτι φαινομενικά τόσο απλό και κατανοητό, που όμως οι περισσότεροι απο μας που εισέρχονται στο μονοπάτι της γνώσης, άν και θα έπρεπε να κατέχουμε όσο το δυνατόν καλύτερα διοτι είναι μια δύναμη άν και όχι απο αυτές που κάποιοι επιθυμούν, αρκετά σημαντική όμως. Την δύναμη να μην μας επηρρεάζουν σε τέτοιο βάθος τα γεγονότα, οι άνθρωποι και άλλα πολλά.

Για να μην παρανοηθώ να εξηγήσω πως το βιβλίο αναφέρει κάπου, οτι τα ανωτέρω ουσιαστικά δεν μπορούν να μας ευεργετήσουν ή να μας βλάψουν, παρά μόνο η άποψη και η κρίση που έχουμε εμείς για αυτά μπορούν. και συγκεκριμένα τα χωρίζει σε δυο κατηγορίες: στην πρώτη βρίσκονται αυτά που μπορούμε να ελέγξουμε όπως οι σκέψεις μας, οι επιθυμίες μας, οι δράσεις μας, και στην δευτερη αυτά που δεν εξαρτώνται απο εμάς άμεσα, όπως εξωτερικοί παράγοντες, η σκέψη των άλλων για μας (Εφόσον ο καθένας βλέπει τα πράγματα με την δική του αντίληψη, που δεν είναι ποτέ η ίδια με κάποιον άλλον), κάποια συμβάντα που "είναι να συμβούν" και ότι και να κάνουμε δεν μπορούμε να τα αποτρέψουμε για παράδειγμα ο θάνατος κάποιου, η συμπεριφορά καλή ή κακή κάποιου (Θα μου πείτε αυτό μπορούμε να το έλξουμε) κλπ.

Η σκέψη μου ή άν θέλετε καλύτερα ο διαλογισμός μου είναι στο οτι ενώ φαινομενικά αυτό είναι πολύ εύκολο να κατανοηθεί, είναι άλλο τόσο δύσκολο να το πράξει κανείς.

Κάθε μέρα βομβαρδιζόμαστε απο γεγονότα, σκέψεις, εμπειρίες, συναναστοφές κλπ, που ουσιαστικα όλα αυτά χρειάζονται κάποιον έλεγχο για να μην μας "καβαλήσουν", πόσο εύκολο είναι να τις ελέγξει ο καθένας και πόσες απο αυτές είναι στην δύναμη και στην αντοχή του. Όμως το μονοπάτι του εσωτερισμού κρύβει κινδύνους στους αόρατους κόσμους και έχω αυτήν την εντύπωση πως όποιος δεν κατέχει αυτήν την δύναμη, την δύναμη να ξεμπροστιάζεις την καθημερινότητα και να την βλέπεις όπως πραγματικά είναι, άν όχι ολικώς, τουλάχιστο μερικώς, θα φάει χοντρή "σφαλιάρα" που θα τον ρίξει πιθανώς κάποια σκαλοπάτια πίσω και αυτό πιστέψτε με θα πονέσει.

Θα ήθελα πολύ να ακούσω και τις απόψεις σας!

:):):)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον το θέμα αυτό, αλλά όπως είναι δοσμένο, δεν είναι στο ''μήκος κύμματός'' μου και δεν μπορώ να συντονιστώ. Μπορείς να το πεις με άλλα λόγια για να με βοηθήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Η σκέψη μου ή άν θέλετε καλύτερα ο διαλογισμός μου είναι στο οτι ενώ φαινομενικά αυτό είναι πολύ εύκολο να κατανοηθεί, είναι άλλο τόσο δύσκολο να το πράξει κανείς.

:):):)

 

Δ ι α λογισου.... στην αυταπατη "της πληρης κατανοησης που αναιρει την ορθη δραση"

 

thnx για το θρεντ.. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ισως να το έθεσα κάπως...τελος πάντων. Αυτό που εννοώ είναι οτι είναι πολύ όμορφα ολα αυτά που διαβάζουμε στα βιβλία που αφορούν την εσωτερική αναζήτηση. Όλες αυτές οι συμβουλές και η καθοδήγηση απο ανθρώπους που έχουν διαβεί το μονοπάτι. Παρ΄ όλα αυτά είναι πολύ δύσκολα, για κάποιους απο εμάς, κάποια πράγματα να τα εφαρμόσουμε στην "καθημερινότητά" μας. Ιδιαίτερα για παραδειγμα όταν έχεις διαβάσει για κατανόηση και συμπόνοια να καταλάβεις τους ανθρώπους που σου φέρονται άσχημα και που στην πραγματικότητα το μόνο που ζητούν είναι βοήθεια. Αλλά πως να τους την δώσεις όταν δεν μπορείς να πειθαρχήσεις τον εαυτό σου ώστε να μην παρασέρνεσαι σαν φτερό στον άνεμο απο την ψυχολογική διάθεση που μπορεί να έχουν αυτοί ανα πάσα στιγμή?

Αυτήν την στιγμή δεν μπορω να διαβάσω τίποτα, παρα μόνο να παρατηρήσω τον εαυτό μου στην κάθε αντίδρασή του και να προσπαθω να μην επηρρεάζομαι τόσο απο τα επικυνδυνα ρεύματα. Εκεί βλέπεις τις αντοχές σου, τα όρια σου και τις δυναμεις σου, επίσης τρώς τα στραπάτσα σου και ζητάς καθοδήγηση απο την φωνή μεσα σου. Δεν είναι τόσο ευκολο όσο ακούγεται.

Link to comment
Share on other sites

Είχαμε μια παρόμοια συζήτηση με ένα φίλο μου, και συμφωνήσαμε πως αυτοί που προτείνουν αυτές τις προτάσεις είναι κυρίως άνθρωποι που είναι εκτός της δικής μας καθημερινότητας. Συνήθως είναι απομονωμένοι, σε πιο φυσικό περιβάλλον, και ζουν μόνοι τους μακρυά από τον καθημερινό άνθρωπο.

 

Ένας από τους βασικούς παράγοντες που μας κρατάει στάσιμους είναι και η καθημερινότητά μας, καθώς επίσης και τα πρότυπα που μας επιβάλουν. Ειδικά η ζωή στη πόλη, όπως για παράδειγμα στην Αθήνα, δε μας βοηθάει καθόλου στο να πάμε μπροστά. Πολλοί από εδώ μέσα άλλωστε έχουν αποφασίσει να εγκαταλείψουν τη ζωή στα μεγάλα αστικά κέντρα είτε έχουν ήδη απομακρυνθεί.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με αυτό που λές γι΄ αυτό άλλωστε έφυγα και απο την Αθήνα. Οχι οτι εδω είναι εύκολο, αλλά στην Αθήνα είναι κομματάκι πιο δύσκολο. Αυτό που δεν είμαι σίγουρη όμως ακόμη είναι άν είναι σωστή η προσεγγίση μου...ακόμη το ψάχνω... Κάθεσαι και πολεμάς και γίνεσαι σίγουρα πιο δυνατος,με όλα τα ρίσκα που αυτό συνεπάγεταί?....ή....αποσύρεσαι διακριτικά απο ότι σε φθείρει και αναζητάς καλύτερα πράγματα ?

Link to comment
Share on other sites

Ισως να το έθεσα κάπως...τελος πάντων. Αυτό που εννοώ είναι οτι είναι πολύ όμορφα ολα αυτά που διαβάζουμε στα βιβλία που αφορούν την εσωτερική αναζήτηση. Όλες αυτές οι συμβουλές και η καθοδήγηση απο ανθρώπους που έχουν διαβεί το μονοπάτι. Παρ΄ όλα αυτά είναι πολύ δύσκολα, για κάποιους απο εμάς, κάποια πράγματα να τα εφαρμόσουμε στην "καθημερινότητά" μας. Ιδιαίτερα για παραδειγμα όταν έχεις διαβάσει για κατανόηση και συμπόνοια να καταλάβεις τους ανθρώπους που σου φέρονται άσχημα και που στην πραγματικότητα το μόνο που ζητούν είναι βοήθεια. Αλλά πως να τους την δώσεις όταν δεν μπορείς να πειθαρχήσεις τον εαυτό σου ώστε να μην παρασέρνεσαι σαν φτερό στον άνεμο απο την ψυχολογική διάθεση που μπορεί να έχουν αυτοί ανα πάσα στιγμή?

Αυτήν την στιγμή δεν μπορω να διαβάσω τίποτα, παρα μόνο να παρατηρήσω τον εαυτό μου στην κάθε αντίδρασή του και να προσπαθω να μην επηρρεάζομαι τόσο απο τα επικυνδυνα ρεύματα. Εκεί βλέπεις τις αντοχές σου, τα όρια σου και τις δυναμεις σου, επίσης τρώς τα στραπάτσα σου και ζητάς καθοδήγηση απο την φωνή μεσα σου. Δεν είναι τόσο ευκολο όσο ακούγεται.

Βρίσκεσαι σε καλό δρόμο, και μου αρέσει ο τρόπος αντιμετώπισης σου. Μην ανησυχείς, εν καιρό όχι μόνο θα κατανοείς αυτά που σε προβληματίζουν αλλά μάλιστα θα βρίσκεσαι σε σημείο να διορθώνεις αυτά που σε ενοχλούν. Φυσικά και θα είναι δύσκολα, αλλά αφού έχεις ήδη περάσει το δυσκολότερο σημείο (να καταφέρεις να κρατηθείς στο ύψος σου ανεξάρτητα της ψυχολογίας των γύρω σου) μην ανησυχείς. Το θέμα είναι να συνεχίσεις απτόητη στα πιστεύω σου δίχως να κάνεις παραχωρήσεις και συμβιβασμούς που ΞΕΡΕΙΣ πως θα μετανιώσεις στο μέλλον. Με 2 λόγια μην ξεπουληθείς για κάτι που δεν αξίζει (σύμφωνα με τα πιστεύω σου πάντα, που το καλύτερο είναι να είναι ανεπηρρέαστα από τα της κοινής οδού).

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκεσαι σε καλό δρόμο, και μου αρέσει ο τρόπος αντιμετώπισης σου. Μην ανησυχείς, εν καιρό όχι μόνο θα κατανοείς αυτά που σε προβληματίζουν αλλά μάλιστα θα βρίσκεσαι σε σημείο να διορθώνεις αυτά που σε ενοχλούν. Φυσικά και θα είναι δύσκολα, αλλά αφού έχεις ήδη περάσει το δυσκολότερο σημείο (να καταφέρεις να κρατηθείς στο ύψος σου ανεξάρτητα της ψυχολογίας των γύρω σου) μην ανησυχείς. Το θέμα είναι να συνεχίσεις απτόητη στα πιστεύω σου δίχως να κάνεις παραχωρήσεις και συμβιβασμούς που ΞΕΡΕΙΣ πως θα μετανιώσεις στο μέλλον. Με 2 λόγια μην ξεπουληθείς για κάτι που δεν αξίζει (σύμφωνα με τα πιστεύω σου πάντα, που το καλύτερο είναι να είναι ανεπηρρέαστα από τα της κοινής οδού).

 

Καλημέρα είχα την τύχη πρίν 3 χρόνια να διαβάσω το βιβλίο που προανέφερες,το ?πολεμιστή του φωτός?.Εμένα προσωπίκα με βοήθησε αρκετά και ακόμα κάποιες φορές που πραγματικά δεν ξέρω πως να αντιδράσω και να αντιληφθώ τα πράγματα γύρω μου ανατρέχω και το διαβάζω.Εγώ αυτο που άντλησα μέσα απο αυτό το βιβλίο"εγχειρίδιο"ειναι η αυτοπεποίθηση.η έστω ένα ίχνος της.Δυστηχώς δεν έχω φτάσει σε σημείο τέτοιο ώστε να μπορώ να αποκλείω της διάφορες εξωτερικές φωνές ώστε να μπορώ να βλέπω και να κρίνω ξεκάθαρα.Παρόλα αυτά έμαθα να λαμβάνω κυρίως αυτά που θα με βοηθήσουν να γίνω πιο αντικειμενικός κριτής αυτών που συμβαίνουν γύρω μου,με αποτέλεσμα να λειτουργώ πιο αυτόνομα.πλέον πορέυομαι με ελάχιστα απο τα γύρω μου.όσο αφορά την καθημερινότητα και έτσι νιώθω πολύ καλύτερα.έχω συμβιβαστεί απλά με πράγματα και καταστάσεις που μου παρέχουν ηρεμία,ώστε με σύμμαχο την ηρεμία και την αυτοπεποίθηση να μπορώ πιθανόν να διορθώσω ακόμα περισσότερα που ίσως ελάχιστοι θεωρούν ενοχλητικά.αλλά για μένα είναι, γιατί νιώθω πως απλά με φυλακίζουν βάσει των στερεοτύπων τους .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Βασικά παρατήρησα οτι είσαι και εσύ γυναίκα. Γιατί το λέω αυτό...?

 

Δεν ξέρω πως ακριβώς σχετίζεται όμως έχω προσέξει πως το αντίθετο φύλλο έχει μεγαλύτερη ικανότητα στο να δέχεται πιο αντικειμενικά τις επιδράσεις απο έξω. Έχω δεί πιο πολλούς άντρες να είναι όχι ζαμάνφου (ελπίζω να μην καταχωρηθεί ώς βρισιά :whistling: ) αλλά να μην σκέφτονται πολύ αυτό που νιοώθουν και προσπαθώ να καταλάβω άν είναι το μυστικό της επιτυχίας ή άν απλώς υπάρχει τρόπος να μεταστρέψουμε το "ελλάτωμα" να παρασυρόμαστε απο τα συναισθήματά μας και να τα αναλύουμε, σε εργαλείο.

Μάλλον το δεύτερο είναι αλλά ακόμη ψάχνω πώς.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...