Jump to content

Σειρά συμπτώσεων


 Share

Recommended Posts

Βηλφεγωρ..εσύ επιλέγεις το πόσο και το αν θα σε επηρεάσουν κάποια πράγματα που έχεις στον περίγυρο σου. Απλά μην τα αφήνεις να σε επηρεάζουν. Είναι στο χέρι σου.

βασικά πιστεύω ότι το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να νιώσεις δυνατότερος από αυτόν... πρέπει απλά να το αποφασίσεις... ότι δεν μπορεί να σε βλάψει..

Πολύ σωστές αυτές οι συμβουλές!

Φίλε Βηλφεγωρ, πάντα πάντα πάντα και για τα πάντα να θυμάσαι ότι «ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορεί ν? ανεβεί στην πλάτη σου, εάν πρώτα δεν σκύψεις εσύ ο ίδιος». Ακόμα και ο πιο ικανός εξασκών, είναι εντελώς ανίκανος απέναντι στην ισχυρή θέληση.

 

Όσο για το συγκεκριμένο θέμα, παρακαλώ να λάβεις επίσης υπ? όψη σου και αυτό:

Όπου και να διαβάσετε για ψυχικές επιθέσεις, θα δείτε ότι λένε για αληθινές και ψεύτικες ψυχικές επιθέσεις. Οι περισσότεροι μελετητές του θέματος αναφέρουν ότι οι ψυχικές επιθέσεις είναι πολύ σπάνιες. Αυτό που δεν αναφέρουν πολλοί είναι ότι το συναίσθημα της ψευδό-επίθεσης είναι τόσο αληθινό όσο αν ήσουν θύμα επίθεσης.

 

Όσο για την ασπίδα προστασίας?

Να ρωτήσω αν κάποια συγκεκριμένη ασπίδα θα βοηθούσε?

?Ρίξε μια ματιά εδώ

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστές αυτές οι συμβουλές!

Φίλε Βηλφεγωρ, πάντα πάντα πάντα και για τα πάντα να θυμάσαι ότι «ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορεί ν' ανεβεί στην πλάτη σου, εάν πρώτα δεν σκύψεις εσύ ο ίδιος». Ακόμα και ο πιο ικανός εξασκών, είναι εντελώς ανίκανος απέναντι στην ισχυρή θέληση.

 

θα το θυμάμαι αυτό ^_^

 

 

Όσο για την ασπίδα προστασίας…

 

…Ρίξε μια ματιά εδώ

ναι ήταν το πρώτο που διάβασα για τις ασπίδες..

εδώ όμως μιλάμε για μια η οποία θέλει πολύ χρόνο

για να αναπτυχθεί..είχα δοκιμάσει να φτιάξω μια

κάποτε..αλλά απλά δεν ένιωθα καλά με αυτή..δεν

μπορούσα να δημιουργήσω το σχήμα της στην

σκέψη μου..αν ήταν πχ..μισή σφαίρα με κύκλο για

βάση μου έβγαινε κάτι σε έλλειψη που ανέβαινε σαν

τηλεφωνικός θάλαμος..:down:όχι οτι δεν έχω προσπαθήσει

να το αλλάξω..(το εξασκώ καθημερινά..)απλά όταν

χρειάστηκε να την καλέσω μου έβγαινε εντελώς ανορθόδοξη

και μόνο ασφάλεια δεν ένιωθα μέσα..(με την καθρέφτη ή

με ένα ρόμβο,ως στερεό σχήμα,με λευκό καπνό μέσα νιώθω

καλύτερα απλά δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα..)(και δεν νομίζω

οτι σε έξι μέρες προλαβαίνω να φτιάξω μια)

 

Τον εν λόγο κύριο μην τον σκέφτεσαι σαν δυνατότερο σου και μην

σε τρομάζει δεν χρειάζεσαι λύση ανάγκης.Λίγος "εγωισμός" μέσα σου για την

διαφορά ανάμεσα σε εσένα και αυτόν θα βοηθούσε.

 

οπωσδήποτε αλλά έλα που δεν μπορώ να με πείσω απόλυτα..

Σαν ιδέα δεν μου αρέσει και πάρα πολύ ούτε το χρώμα ούτε η ασπίδα καθρέπτης (ούτε και η ασπίδα). Τα σκούρα χρώματα επηρεάζουν άσχημα την ψυχολογία κάποιου. Αν όντως είσαι θύμα ψυχικής επίθεσης ή απλά είναι ιδέα σου τότε χρειάζεσαι κάτι να σε ενδυναμώσει και να σε κάνει να νιώθεις ασφαλής. Τα σκούρα χρώματα μπορεί να σε δημιουργήσουν φοβίες, ανασφάλειες και άγχος.

εδώ συμφωνώ

Τώρα για την ασπίδα καθρέπτη-εκδίκηση και για το ξόρκι «αντιστροφής των σκέψεων» που διάβασα είναι επιλογή σου να τα κάνεις. Αν και προσωπικά δεν μου αρέσουν για 2 λόγους. Ο πρώτος είναι καθαρά ηθικός: η εκδίκηση δεν σε βοηθάει καθόλου. Το «ότι μου κάνεις στο κάνω» δεν είναι λύση. Η εκδίκηση δεν σταματάει ποτέ και αν σε πάρει η κατρακύλα το χάσαμε το παιχνίδι. Ο δεύτερος είναι και πιο πρακτικός. Μπορεί να επιβαρύνεις το Κάρμα σου με αποτέλεσμα να συμβούν δίαφορα.

εδώ όχι..δεν θα την έλεγα ασπίδα-εκδίκηση επειδή εσύ δεν προκαλείς κάτι..απλά ότι πέφτει

πάνω επιστρέφει στον πομπό..αν στείλει κακία θα επιστρέψει πίσω..αν θέλει να σε βλάψει το

ίδιο..αν κάνει καλό επίσης θα γυρίσει πίσω..όπως και με μένα..γιατί να φταίει το καημένο το

θύμα αν κάποιος πάει να χτυπήσει μια ασπίδα από γυαλί και χτυπήσει και το δικό του χέρι?:smiley_aayp:

 

Για το θέμα της ενεργειακής ασπίδας όμως θα ήθελα και άλλα μέλη να πούν τις απόψεις τους.

Προσωπικά πιστεύω ότι για να κάνεις μία ενεργειακή ασπίδα θα πρέπει να είσαι ψυχικά, συναισθηματικά και σωματικά καθαρός. Για αυτό τον λόγο πριν την δημιουργία ασπίδας επιβάλλονται τελετουργικά λουτρά, αφοριστικά τελετουργικά, τυπικά ενδυνάμωσης της αύρας. Για να την σφραγίσεις καθαρή. Αν κάτι από την επίθεση παραμείνει στην αύρα σου τότε τι κάνεις;

 

νομίζω οτι διάβασα κάπου οτι μπορείς να δημιουργείς προσωρινές ασπίδες..

και πρέπει να αναφέρονταν και διάφορα παραδείγματα..αν θυμάμαι καλά

καθρέφτες,χρυσής αύρας,της αγάπης,ρόμβου...και δεν θυμάμαι άλλα...σε

μερικές πρέπει να έλεγε οτι χρειαζόταν να μην έχεις αρνητικές ενέργειες

αλλά σε άλλες έλεγε οτι μπορούσες να της καλέσεις ακόμα και σε περίοδο

που δέχεσαι επίθεση ή έχεις ήδη αρνητική ενέργεια και μετά απλά τις καταστρέφεις

ή τις στέλνεις κάπου αλλού..

Edited by Βηλφεγώρ
Link to comment
Share on other sites

Α και μια διευκρίνηση..το πρόβλημα μου με το να νιώσω δυνατότερος

είναι το οτι όταν μου λέω όλα αυτά τα ωραία που μου προτείνετε μου

απαντάω -ναι ωραία όλα αυτά,βρίσκεσαι εκεί λοιπόν καλή ώρα..και γίνεται

αυτό κακή ώρα..τι θα κάνεις?έχεις κάτι στο μυαλό σου?...και η απάντηση

είναι..όχι..δεν έχω ιδέα τι θα κάνω εκτός από το οτι θα σκεφτώ οτι δεν

μπορεί να περάσει ή να με επηρρεάσει ή οτι είναι ανίσχυρος.......κάτι που

δεν ξέρω αν θα σας κάλυπτε εσάς αλλά εμένα....τσου..οπότε είπα να κοιτάξω

για ασπίδες μπας και καταφέρω να νιώσω πιο ασφαλής..έστω οτι έχω κάτι

για να χρησιμοποιήσω..κάπου να επικεντρωθώ..

Link to comment
Share on other sites

Βηλφεγώρ, κατά την άποψή μου,

πάντα εμφανίζεται η ανασφάλεια που περιγράφεις όταν κάποιος βρίσκεται σε σχετικά αρχικά στάδια ενασχόλησης και πάντα δημιουργείται κάποιο θέμα που ωθεί τον ενασχολούμενο να εισχωρήσει βαθύτερα, έτσι λέω να ηρεμήσεις διότι στην πραγματικότητα δεν ισχύουν επακριβώς οι παρατηρήσεις σου σχετικά με την όλη κατάσταση.

 

Αυτό που προτείνω (δεν θυμάμαι εάν στο έχω ξαναπροτείνει) είναι να ξεκινήσεις με την εξάσκηση της πειθαρχίας και εάν αισθανθείς ότι βρίσκεσαι σε δύσκολη θέση και βλέπεις ότι αυτός ο τύπος προσπαθεί να σε εκφοβίσει μην ξεχνάς τις μεθόδους του υλικού πεδίου, π.χ. εάν κάποιος σου την πέσει στον δρόμο με άγριες διαθέσεις τι θα κάνεις? Θα φτιάξεις ασπίδα?

Μην ξεχνάς που βρίσκεσαι και μην υποτιμάς ότι σου έχει δοθεί (εννοείται προς συνετή χρήση). :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...