Jump to content

Ομορφιά και υγεία


Dalia
 Share

Recommended Posts

Βλέπω πως το βίντεο δεν έκανε την εντύπωση που περίμενα. Άνδρες του φόρουμ ξυπνήστε σας κλεβουν τον ανδρισμό σας. Γυναίκες ξεσηκωθείτε σε λίγα χρόνια οι άνδρες θα είναι είδος πολυτελείας! (Μήπως το θέμα έπρεπε να το βάλω στο Μητέρα γη για να το δουν περισσότερα μέλη?)

Οι επιπτώσεις ήδη φαίνονται στην άγρια φύση. Ερμαφρόδιτα ψάρια και πολικές αρκούδες είναι κάποια από τα άγρια ζώα που έχουν επηρεαστεί ήδη. Φανταστείτε τι σημαίνει αυτό για το μέλλον της ανθρωπότητας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δεν χρησιμοποιώ καλλυντικά Dalia επομένως δεν έχω πολλά να πω.

Φτιάχνω το δικό μου σαπούνι, τις δικές μου αλοιφές, τα δικά μου φάρμακα.

Σε λίγο καιρό θα φτιάχνω και δική μου οδοντόπαστα.

 

Επίσης προτιμώ τις γυναίκες που δεν βάφονται και τις παροτρύνω να μην το κάνουν.

 

Τώρα αυτά που λέει το βίντεο είναι όλα σχετικά.

Η τρομοκρατία στον κόσμο καλά κρατεί.

Δεν λέω ότι ζούμε σε ασφαλή κόσμο, αλλά τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά.

Τα ψάρια, από την φύση τους, αλλάζουν φύλο. Έτσι είναι η φυσιολογία τους.

Αυτό λοιπόν που λένε για τα ψάρια, εμένα δεν μου λέει τίποτα.

Βάζουν και την πολική αρκούδα μέσα, για να πανικοβάλουν ακόμα περισσότερο τον κόσμο.

Δηλαδή απ'όλα τα ζώα του κόσμου, αυτοί την πολική αρκούδα βρήκαν να εξετάσουν για μεσοφυλετισμό.

Παρεπιπτόντως, ο όρος ερμαφροδιτισμός δεν είναι σωστός. Τα άτομα αυτά δεν έχουν και τα δύο φύλα, διότι δεν έχουν ανεπτυγμένα και τα δύο αναπαραγωγικά συστήματα. Στην πραγματικότητα είναι κάτι το ενδιάμεσο και ονομάζονται μεσοφυλετικά.

Το ότι χρησιμοποιούν λάθος ορολογία εμένα μου φαίνεται ύποπτο.

 

Γυρνώντας στο θέμα με την αρκούδα, τα δεδομένα τους μπάζουν νερά από παντού. Πόσα χρόνια τώρα μελετάνε τον μεσοφυλετισμό στην πολική αρκούδα για να μας πουν ότι τώρα αυξάνεται; Πόσες άλλες παραμέτρους μελέτησαν;

Γιατί κάτι τέτοιο δεν παρατηρείται και στα εκτρεφόμενα ζώα; Αυτά που ζουν σε πολύ περισσότερο ''μολυσμένο'' περιβάλλον δεν θα έπρεπε να είχαν πιο έντονο αυτό το φαινόμενο;

Γιατί ξαφνικά και απότομα κατηγορούν τα καλλυντικά για κάτι τέτοιο, όταν γνωρίζουμε ότι το τσιγάρο, τα φυτοφάρμακα, τα εντομοκτόνα, ένα σωρό άλλες ουσίες, θα μπορούσαν να προκαλέσουν στειρότητα;

Επιπλέον γιατί μπερδεύουν την στειρότητα, την σπερματογένεση και τον μεσοφυλετισμό; Είναι τελείως διαφορετικά φαινόμενα και παρατηρούνται σε ένα μικρό ποσοστό στην φύση, θεωρώντας ότι είναι φυσιολογικά. Γενετικές ανωμαλίες τις ονομάζουν.

Για να μην τα πολυλογώ, ο τρόπος ζωής του ανθρώπου είναι αφύσικος. Οι ουσίες που χρησιμοποιεί και η διατροφή του είναι τοξικές για τον οργανισμό του.

Όταν αυτά τα πράγματα βγαίνουν στην επιφάνεια και διαφημίζονται έντονα, είναι για εμπορικούς καθαρά σκοπούς. Δεν γίνονται για να ενημερώσουν τον κόσμο, ούτε για να τον αφυπνίσουν. Γίνονται για να τον τρομοκρατήσουν και να τον χαλιναγωγήσουν.

Μην ανησυχείς λοιπόν Dalia. Ο κόσμος δεν θα καταστραφεί έτσι απλά.

Δεν λέω ότι είμαστε στον σωστό δρόμο και ότι όλα πάνε καλά, ίσα ίσα το αντίθετο. Υπάρχουν όμως και οι αντίθετες δυνάμεις από τις καταστροφικές, αλλιώς θα είχαμε καταστραφεί.

Δες λοιπόν τα πράγματα ήρεμα. Προσπάθησε να αποφύγεις ο,τιδήποτε είναι αφύσικο και αρκέσου μόνο στα βασικά απαραίτητα, στα οποία δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς.

 

Το σωστό είναι να περιορίζουμε πρώτα τους παράγοντες που κάνουν την μεγαλύτερη ζημιά.

Δεν μπορεί π.χ κάποιος να είναι φανατικός της βιολογικής ντομάτας και να λέει ότι η συμβατική είναι καταστροφική, όταν καπνίζει, πίνει και μαζί με την βιολογική ντοματούλα κατεβάζει και πιτόγυρα με κοκα κόλα.

Είναι λίγο αντικρουώμενα τα πράγματα.

 

Edit: φόβος

Edited by Αρχάγγελος
Link to comment
Share on other sites

Φθαλικές ενώσεις υπάρχουν εκτός από καλλυντικά και σε πλαστικά σκεύη, παιχνίδια, μπογιές κ.λ.π. Ας υποθέσουμε οτι με τα ζώα δεν έχουν γίνει αρκετές μελέτες. Με τους ανθρώπους όμως τι γίνεται? Εδώ και χρόνια παρατηρούνται οι αρνητικές επιπτώσεις στην υγεία μας. Η ποιότητα του ανδρικού σπέρματος έχει επηρεαστεί πάρα πολύ.

Έπειτα Αρχάγγελε το να αποφύγουμε τα χημικά δεν είναι τόσο απλό γιατί θέλουμε δε θέλουμε υπάρχουν παντού. Το οτι εσύ ή κάποιοι δεν χρησιμοποιούν καλλυντικά είναι καλό αλλά δε θα σωθούμε από τους λίγους δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Φθαλικές ενώσεις υπάρχουν εκτός από καλλυντικά και σε πλαστικά σκεύη, παιχνίδια, μπογιές κ.λ.π. Ας υποθέσουμε οτι με τα ζώα δεν έχουν γίνει αρκετές μελέτες. Με τους ανθρώπους όμως τι γίνεται? Εδώ και χρόνια παρατηρούνται οι αρνητικές επιπτώσεις στην υγεία μας. Η ποιότητα του ανδρικού σπέρματος έχει επηρεαστεί πάρα πολύ.

Έπειτα Αρχάγγελε το να αποφύγουμε τα χημικά δεν είναι τόσο απλό γιατί θέλουμε δε θέλουμε υπάρχουν παντού. Το οτι εσύ ή κάποιοι δεν χρησιμοποιούν καλλυντικά είναι καλό αλλά δε θα σωθούμε από τους λίγους δυστυχώς.

 

Και τί προτείνεις;

Δεν είναι μόνο οι φθαλικές ουσίες, είναι και τα PCB, οι μυκοτοξίνες,τα βαρέα μέταλλα, οι διοξίνες, τα αντιβιοτικά, τα φυτοφάρμακα, τα εντομοκτόνα, τα συντηρητικά παντός τύπου κλπ κλπ κλπ.

Εσύ γιατί νομίζεις ότι οι φθαλικές ουσίες είναι το χειρότερο πράγμα στον κόσμο; Γιατί πρέπει να ανησυχίσουμε όλοι για αυτές και για όλες τις άλλες όχι;

 

Και πίστεψέ με, στα ζώα γίνονται πολλές περισσότερες μελέτες, διότι από αυτά βγάζουμε λεφτά όταν είναι υγιή, ενώ ξοδεύουμε λεφτά όταν δεν είναι. Επιπλεόν η παραγωγή βασίζεται στην αναπαραγωγή. Θα το μαθαίναμε αμέσως.

Ο άνθρωπος από την άλλη, είναι πηγή χρήματος και αυτός. Όταν είναι υγιής, παράγει για τον εαυτό του, αλλά όχι για τους άλλους. Όταν είναι άρρωστος, παράγει για τους άλλους,αλλά όχι για τον εαυτό του.

Τί συμπέρασμα βγάζεις από αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου δεν είναι μόνο οι φθαλικές ενώσεις αλλά όλα αυτά που ανέφερες πολύ βλαβερά για την υγεία μας και για τη φύση. Λέω πως πρέπει να ανησυχήσουμε γενικώς και να αποφεύγουμε όσο μπορούμε βλαβερά προϊόντα, να αλλάξουμε τρόπο ζωής κ.λ.π. Είναι δύσκολο αλλά με τη σωστή ενημέρωση γίνονται βήματα προς τη σωστή κατεύθυνση.

Link to comment
Share on other sites

Μην βασίζεσαι στην ενημέρωση από τέτοιου είδους πηγές. Αυτή είναι κατευθυνόμενη πληροφόρηση και δεν ξέρεις πού θα σε οδηγήσει.

Την γνώση την ψάχνεις μόνη σου, δεν σου την δίνει κανένας.

Ψάξε να βρεις έναν αντικειμενικό τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Μια που είναι επίκαιρο ρίξτε μια ματιά για τα αντηλιακά εδώ http://breakingnews..../2012sunscreen/

Χθές ενώ ήμουν σε ένα μαγαζί και αγόραζα αντηλιακό, άκουσα κάποιον κύριο να ρωτάει μια πωλήτρια γνωστής φίρμας καλλυντικών αν η εταιρεία προειδοποιεί τους καταναλωτές ότι οι κρέμες περιέχουν συστατικά που προκαλούν καρκίνο. Όπως προειδοποιούν τον καταναλωτή για το κάπνισμα έτσι δεν πρέπει να κάνει και η εταιρεία σας? τη ρώτησε... η πωλήτρια είχε σαστίσει. Για να μην πολυλογώ χθές έκανα μια μικρή έρευνα για τα αντηλιακά και βρήκα κάποια ενδιαφέροντα στοιχεία. Τελικά η ασφαλέστερη επιλογή αντηλιακής προστασίας είναι να μένουμε στη σκιά και να φορούμε καπέλο, γυαλιά και ελαφρά ρούχα...

Edited by Dalia
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...