Jump to content

his dark materials


 Share

Recommended Posts

οσοι απο εσας εχουν ορεξη για μια τριλογια μυθιστορημα με καποια ωραια μονοπατια σε αλλους κοσμους,περιεργα οντα,μαγισσες με ηρωιδα ενα μικρο κοριτσι την Λυρα...

 

θα κανουμε ωραιες συζητησεις..

 

υγ το δικο μου δαιμονιο θα ηθελα να ειχε την μορφη ενος σταχτι λυκου με λευκα ματια..

 

η τριλογια στα ελληνικα "η τριλογια του κοσμου"(his dark materials)

1ο βιβλιο το αστερι του βορα(northen lights or the golden compass)

2o βιβλιο ο αρχοντας των δυο κοσμων(the subtle knife)

3o βιβλιο το κεχριμπαρενιο τηλεσκοπιο(the amber spyglass)

 

εκδοσεις ψυχογιος

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το ότι είναι παιδικά (απευθύνονται κυρίως σε ένα κοινό από παιδιά) δεν είναι καθόλου υποτιμητικό

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και για το Harry Potter (απ'οτι μου είπαν όσοι τα διάβασαν, γιατί εγώ δεν τα έχω διαβάσει), παρ 'όλο που είναι "παιδικό" πιο πολύ το ευχαριστιούνται οι μεγαλύτεροι...

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά το χω διαβάσει αλλιώς δε θα μίλαγα! Τώρα αν μου λες ότι αυτό το βιβλίο δεν είναι παιδικό τι να απαντήσω... ο καθένας όπως το βλέπει. Σου επαναλαμβάνω ότι δεν το είπα για κακό και ότι μπορεί κάλλιστα ένας ενήλικας να το διαβάσει.

 

Όσο για το Harry Potter είναι κακής ποιότητας παιδικό βιβλίο αλλά ενα πολύ καλό μέσω για να φέρεις ένα παιδί κοντά στη λογοτεχνία (μέχρι εκεί)

Link to comment
Share on other sites

οσοι το εχουν διαβασει (κ τους ξερω) κανουν σκεψεις για τα δικα τους δαιμονια...κ νιωθουν μονοι που δεν εχουν..σε αγγιξε τοσο?

 

το απιστευτο σε αυτο το βιβλιο ειναι οτι μεχρι το τελος δεν ξερεις ποιος ειναι ο κακος ο καλος...μπερδεμενα συναισθηματα

 

 

ειχαν ρωτησει τον Πουλμαν σχετικα με την τριλογια,οτι ωθει στον σατανισμο τα παιδια κ απαντησε"οποιος το διαβασει κ γινει λογω του βιβλιου σατανιστης θα του δωσω τα λεφτα του πισω" :D :blblbl: :worthy:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...