Jump to content

Τεχνολογία του Μέλλοντος


Recommended Posts

Ρε παιδιά μην τα ρίχνουμε όλα στη microsoft. Ο κάθε :censored: γράφει κώδικα για τα λειτουργικά της.

Δε φταίει το λειτουργικό, αλλά η εφαρμογή. Σταματήστε να κατεβάζετε ότι :censored: βρίσκεται στο Internet και όλα θα είναι μια χαρά. Εγώ δλδ, γιατί δεν είχα ποτέ πρόβλημα (στο σπίτι, όχι στη δουλειά), με κανένα λειτουργικό;

Νομίζετε ότι τα υπόλοιπα συστήματα δεν κολλάνε ιούς;

Απλά οι ιοί πλέον, δεν είναι καταστροφικοί. Πληροφορίες στέλνουν. Ποιο είναι οι χαζοί users, Που κρατούν scanned credit cards, bank accounts etc στον υπολογιστή; Αυτοί που έχουν windows! Γι αυτό κατασκευάζονται 99% για windows. Από την άλλη, μη βγάζουμε απ' έξω και τις εταιρίες αντιβιωτικών, οι οποίες κατασκευάζουν ιούς για να πουλούν αντιβιωτικά...Μήπως έχει γίνει καμιά συμφωνιά μεταξύ Μicrosoft και Norton, Mcaffee κτλ;

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάστε και βάλτε το Ubuntu και κάντε του ινσταλ το Automatix.... σχεδόν δεν καταλαβαίνετε διαφορά με windows (...από θέμα φιλικότητας)

 

 

Δώσε link

 

n t u a

Link to comment
Share on other sites

Επίσης support καλό θα βρεις στο φόρουμ του Ubuntu (http://www.ubuntu.com)

Αλλά και στο forum του techteam.gr

Και εδώ θα βρεις πληροφορίες για το automatix

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω το συνήγορο του Δία Βόλου. Δεδομένου πως χτες το βράδυ έσβησα τα partitions του Gentoo που ούτως ή άλλως μου ήταν άχρηστα.

 

Εν ολίγοις, τα παρακάτω προγράμματα, πώς τρέχουν σε Linux;

 

-Exact Audio Copy

-Photoshop

-Macromedia Studio

-Reason

-Cubase

 

:(

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για τα υπόλοιπα,αλλα για την Cubase και το Reason μήν περιμένεις πολλά....Βασικά μην περιμένεις τίποτα....Το έιχα προσπαθήσει και πιό παλία και έκανα μια τρύπα στο νερό.....

Link to comment
Share on other sites

Ψυχραιμία... μέχρι και για το MatLab υπάρχει αντίστοιχο free open source για Linux.

 

Το ψάχνω και επανέρχομαι..

Link to comment
Share on other sites

Photoshop:

1. Gimpshop

2. Gimp

3. Pixel

Cubase:

1. LMMS

Macromedia Studio:

1. Δες εδώ

Exact Audio Copy:

1. Δουλεύει με το Wine

 

Για το Reason δεν βρήκα τπτ :/

Link to comment
Share on other sites

Α, και το Google για Linux:

http://www.google.com/linux

Link to comment
Share on other sites

Αυγερινέ, καμμία αντίρρηση, αλλά:

 

-Στα παιδιά που τους προτείνεις να γυρίσουν σε Linux τους είπες πως δε θα παίζουν τα παιχνίδια;

-Και πες εντάξει, τα παιχνίδια παίζουν με Cedega, μπορείς να τους εξηγήσεις πώς θα το στήσουν με απλά λόγια;

-Σε έναν επαγγελματία φωτογράφο, με τι καρδιά να του συστήσω το Gimp, όσο κι αν το γουστάρω, όταν μου σκάει κάθε τόσο απροσδόκητα;

-Σε έναν τυπογράφο, πώς να του συστήσω το Scribus, όταν όλοι του οι συνεργάτες δουλεύουν με Quark σε Mac; Διαβάζει MacGreek το Scribus;

 

Α, και τώρα που ψάχνεις για εναλλακτικό πρόγραμμα του Reason (δε θα βρεις :( ), για ψάξε και για εναλλακτικό του Adobe Premiere...

 

Και, εντάξει, ας μη σου ζητήσω υποστήριξη για ψηφιακή φωτογραφική.

 

κ.ο.κ....

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, το να ζητάμε από ένα λειτουργικό (οποιοδήποτε) να κάνει τα πάντα τέλεια δεν γίνεται.

Το Mac είναι κορυφή στα Multimedia

Τα Windows κορυφή στα παιχνίδια

Το Linux κορυφή σε development, ασφάλεια, ταχύτητα κλπ κλπ.

 

Για Linux θα βρεις σχεδόν τα πάντα σε εναλλακτικά. Το θέμα είναι ότι εγώ πχ έχω συνηθίσει το photoshop... και ναι δεν μου πάει καρδιά να συνηθίσω κάτι άλλο (τεχνολογική προκατάληψη :lol: ).

 

Ας βάλουν το Ubuntu με Synaptics και Automatix... ας πάνε στο adslgr.com και στο techteam.gr για support και θα είναι οκ με ό,τι και να θέλουν να κάνουν.

Το κακό με το Linux είναι ότι δεν υπάρχει κάτι συμμαζεμένο όσον αφορά το software που υπάρχει, με αποτέλεσμα να ψάχνεις από εδώ και από εκεί για να βρεις κάτι.

 

Cedega και Wine είναι γελοίο να στήσουν.. ακόμα και δύσκολο να τους φανεί όμως, πάνε στα αποπάνω forums και ρωτάνε. Οι Έλληνες Linux users (και όλοι οι Linux Users παγκοσμίως) χαίρονται να βοηθήσουν οποιονδήποτε κάνει την προσπάθεια μετάβασης. Δεν υπάρχει περίπτωση να πάω πχ στο techteam, να ρωτήσω "Πως βλέπω ελληνικά στο nautilus" και να με κλάσουν. Θα απαντήσουν.

 

Πλέον, με τις αυτοματισμένες διεργασίες εγκατάστασης... ελάχιστα πράγματα μένουν (για τις απαιτήσεις που έχει ο απλός χρήστης) δύσκολα. Μην σου πω κανένα.

 

Υ.Γ. Ψηφιακή φωτογραφική μου την αναγνωρίζει τέλεια το Ubuntu!

 

Γιαυτό Ubuntu και πάλι Ubuntu. Έχει προχωρήσει σε πολύ καλό user-friendly interface.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, το να ζητάμε από ένα λειτουργικό (οποιοδήποτε) να κάνει τα πάντα τέλεια δεν γίνεται.

Το Mac είναι κορυφή στα Multimedia

Τα Windows κορυφή στα παιχνίδια

Το Linux κορυφή σε development, ασφάλεια, ταχύτητα κλπ κλπ.

 

Ε, γι' αυτό κι εγώ έχω καταλήξει στη λογική του "οτιδήποτε κάνει τη δουλειά που θέλω". :smilewink:

 

Όπως λες πάντως, το κακό με το Linux, είναι πως υπάρχουν δεκάδες χιλιάδες projects, όπου μπλέκονται πολλά διαφορετικά standards με αποτέλεσμα να προκύπτει ένα απίστευτο χάος. Γι' αυτό έχω αρχίσει να προτιμώ τα *BSD συστήματα, που είναι πιο επικεντρωμένα. Για την ιστορία, Το FreeBSD είναι κορυφή σε ταχύτητα (όχι το Linux), το OpenBSD κορυφή σε ασφάλεια (όχι το Linux με τον πανικό των projects) και το NetBSD κορυφή σε portability (τρέχει σε ο,τιδήποτε). :blblbl:

 

Και γι' αυτούς τους λόγους, προτιμώ το Gentoo. Αν θες μπορείς να κάνεις τα πάντα compile για το μηχάνημά σου, αν θες κάνεις μια αυτόματη εγκατάσταση, έχεις και ενδιάμεσες επιλογές, και, το σημαντικότερο το emerge που σου εγκαθιστά τα πάντα, αυτόματα και βελτιστοποιημένα για το μηχάνημά σου! :worthy:

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ότι θα κατέληγες σε clean FreeBSD και πήγα να πω Ε?

ΝΑΙ! Gentoo $$%@μαει!!! Το γρηγορότερο Unix system που υπάρχει!

Το Ubuntu είναι το πρακτικότερο. Μόλις μάθω τέλεια Linux θα έχω πλέον μια διανομή τους. Ubuntu όπως το κόβουν παίζει να περάσει και το Gentoo στο μέλλον... αλλιώς είδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...