Jump to content

Η σύζυγος του Μπαχ «κλέβει» την δόξα του μεγάλου συνθέτη


 Share

Recommended Posts

Ένας αυστραλός μουσικολόγος ανακοίνωσε σήμερα ότι η σύζυγος του Γιόχαν Σεμπάστιαν Μπαχ έγραψε ορισμένα από τα πιο σημαντικά έργα του. Ο Μάρτιν Τζάρβις, επικεφαλής της Συμφωνικής Ορχήστρας Ντάργουιν, δήλωσε ότι οι σουίτες του Μπαχ για τσέλο ήταν έργα της δεύτερης συζύγου του Άννας Μαγκνταλένα, η οποία ήταν μαθήτρια του Μπαχ από το 1714 και το 1721 παντρεύτηκαν και απέκτησαν μαζί 13 παιδιά. Ο Τζάρβις δήλωσε στο ραδιοσταθμό ABC της Αυστραλίας ότι ποτέ δεν αναγνωρίσθηκε η δουλειά της Άννας Μαγκνταλένα λόγω του φύλου της. " Το γεγονός ότι ήσουν γυναίκα την εποχή εκείνη σου στερούσε κάθε πιθανότητα να αναδειχθείς ως συνθέτης" υποστηρίζει ο Τζάρβις. "Είτε μια γυναίκα ήταν παντρεμένη, είτε ήταν ανύπανδρη ήταν ο τρόπος που τότε η κοινωνία την αντιμετώπιζε. Ήταν περιουσιακό στοιχείο ενός άνδρα, άρα και η δουλειά της ανήκε σ' αυτόν " κατέληξε ο Τζάρβις.

 

Πηγή ~ www.otenet.gr

Link to comment
Share on other sites

Λογικό μου φαίνεται!Για εκείνη την εποχή.. :angel:

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε, ο Μπαχ ήταν ένας απλός μουσικός της εποχής ο οποίος, έγραφε κάθε Κυριακή διαφορετική μουσική για τη λειτουργία, έγραφε συνεχώς καινούργια μουσική που του παράγγελνε ο τοπικός ηγεμόνας για να διασκεδάζει με την αυλή του, διηύθυνε την ορχήστρα, εκπαίδευε τη χορωδία, έπαιζε το εκκλησιαστικό όργανο, το έφτιαχνε αν πάθαινε κάποια βλάβη, παρέδιδε μαθήματα μουσικής, ήταν υποχρεωμένος να παραδίδει και μαθήματα λατινικών και είχε και πάνω από 13 παιδιά (είχε αρκετά ακόμα από την άλλη του γυναίκα).

 

Το να τον βοηθά η γυναίκα του και να γράφει καμμιά σύνθεση κάπου κάπου, μου φαίνεται λογικότατο, με βάση αυτές τις συνθήκες.

 

Μην ξεχνάμε πως μιλάμε για μια εποχή όπου η μουσική γραφόταν, παιζόταν και μετά ξεχνιόταν, μια εποχή που ο μουσικός δεν είχε καθόλου προσωπική δόξα, αλλά έτρωγε μαζί με το υπηρετικό προσωπικό - άλλωστε τέτοιο τον θεωρούσαν. Η σύνθεση μουσικής δεν ήταν παρά ο τρόπος με τον οποίο η οικογένεια Bach έβγαζε το ψωμί της και τίποτα παραπάνω.

 

Το όνομα στην ούγια λέτε να τους μάραινε;

Link to comment
Share on other sites

Το να τον βοηθά η γυναίκα του και να γράφει καμμιά σύνθεση κάπου κάπου, μου φαίνεται λογικότατο, με βάση αυτές τις συνθήκες.

 

Μην ξεχνάμε πως μιλάμε για μια εποχή όπου η μουσική γραφόταν, παιζόταν και μετά ξεχνιόταν, μια εποχή που ο μουσικός δεν είχε καθόλου προσωπική δόξα, αλλά έτρωγε μαζί με το υπηρετικό προσωπικό - άλλωστε τέτοιο τον θεωρούσαν. Η σύνθεση μουσικής δεν ήταν παρά ο τρόπος με τον οποίο η οικογένεια Bach έβγαζε το ψωμί της και τίποτα παραπάνω.

 

Συμφωνώ απολύτως μαζί σου. Δεν σήμαινε κάτι ούτε μπορεί να κλέψει από την δόξα του Μπαχ. Είναι σαν ο πατέρας μου να είναι μουσικός και εγώ να τον βοηθάω σε κάποια σημεία όπου πιστεύω πως δεν ακούγονται καλά ή να γράφω κάτι και αυτός να το τελειοποιεί. Τώρα το αν είναι ο Μπαχ ή η οικογένεια Μπαχ δεν αλλάζει καθόλου το σκηνικό!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως μαζί σου. Δεν σήμαινε κάτι ούτε μπορεί να κλέψει από την δόξα του Μπαχ. Είναι σαν ο πατέρας μου να είναι μουσικός και εγώ να τον βοηθάω σε κάποια σημεία όπου πιστεύω πως δεν ακούγονται καλά ή να γράφω κάτι και αυτός να το τελειοποιεί. Τώρα το αν είναι ο Μπαχ ή η οικογένεια Μπαχ δεν αλλάζει καθόλου το σκηνικό!

 

Συμφωνούμε, μια μικρή διευκρίνιση: απλώς δεν υπήρχε τότε ο παράγοντας "δόξα", κι η Anna Magdalena δεν είχε να κερδίσει τίποτα από την αναγραφή του ονόματός της στη σύνθεση, αφού το μόνο που κερδίζαν από τη μουσική, ήταν το φαγητό στην κατσαρόλα της οικογένειας.

 

Άλλωστε κι ο γιος του J.S.Bach, ο Johann Christian, ενώ ήταν πολύ καλός συνθέτης, βαριόταν και πουλούσε συνθέσεις του πατέρα του για... δικές του! (Για κακή του τύχη όμως, στη δική του εποχή άρχισαν να αλλάζουν τα πράγματα και να αποκτούν αναγνώριση κι οι συνθέτες, αυτό όμως είναι άλλη ιστορία).

 

Με δυο λόγια, ο Bach παραμένει ένας μέγιστος συνθέτης, του οποίου η γυναίκα ήταν επίσης μια εξαιρετική συνθέτις! :)

Link to comment
Share on other sites

Εκεινη την εποχη ειναι λογικο να συμβαινει κατι τετοιο αλλα και παλι ο Bach & Family θα μεινουν στην ιστορια μεχρι νατους κανουν εξωση

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...