Jump to content

Βοήθεια και συμβουλές για διαλογισμό


B1anca
 Share

Recommended Posts

είμαι καινούρια στο forum και νιώθω πως εχω είδη "αργήσει" είμαι 20 και -αν και εχω διαβάσει τα σχετικά άρθρα-

χρειάζομαι καποιεσ συμβουλες..πιο ειδικές!

Link to comment
Share on other sites

Σιγά βρε που άργησες...σύμφωνα με τον Abra-Melin μάγος είσαι από 25 μέχρι και 50. Αλλά βλακείες λέει μάλλον...

Για πες μας λοιπόν, τι θες να πετύχεις μέσω του διαλογισμού, και χρειάζεσαι ειδικές συμβουλές;

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα ποτέ δεν είναι αργά για τίποτα!

Άμα έχεις όρεξη για διάβασμα σου προτείνω το βιβλίο Ζεν, φιλοσοφία και πράξη του Τιτς Τιεν ? Αν, εκδόσεις Κέδρος.

 

Άμα θέλεις μια γρήγορη συμβουλή προσπάθησε να μάθεις να χαλαρώνεις το σώμα σου. Βρες μια αναπαυτική στάση και προσπάθησε να καθίσεις αρκετή ώρα χωρίς να σκέφτεσαι το σώμα σου. Το επόμενο βήμα είναι ο έλεγχος τον σκέψεων(όπως θα έχεις διαβάσει και αλλού, ακριβώς για αυτό δεν θα επαναλάβω κάτι που έχουν γράψει χιλιάδες).

 

Γενικότερα δεν υπάρχουν μυστικά στο διαλογισμό αλλά μόνο κολπάκια που κάποιους τους βοηθάνε και άλλους όχι. Το μόνο «μυστικό» είναι η εξάσκηση(κατα προτίμηση τακτική)

 

 

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

εχω διαβασει αυτα τα βιβλια και πραγματικα προσφαιρουν αρκετεσ πλυροφοριεσ :)

μονο αμα διαλεξεισ την ξαπλοτη σταση δηλαδη να εισαι πανω στο κρεβατι σου προσπαθησε να μην αποκημηθεισ απο το πολυ χαλαρωμα

εχω κοιμηθη την πρωτη φορα που το δοκιμασα :019blush:

Link to comment
Share on other sites

αμα διαλεξεισ την ξαπλωτη σταση

 

Εσύ μωρό μου δεν ξέρεις να κάνεις και τίποτα άλλο.... χαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...