Jump to content

Με αφορμη μια Attack(α) του Λεγαμενου(Αδοφλου) απο το "Η Πτωση"


Sucore
 Share

Recommended Posts

μου εχει μεινει μια Attack(α) του Λεγαμενου απο το "Η Πτωση"

"Δε το εκανα μονο για εμας...το εκανα για ολο το Δυτικο πολιτισμο, σε λιγο η Ασια θα ξυπνησει εμπορικα και θα μας κυβερνησει..."

 

Τι λετε για αυτο;

Ηταν πραγματικα ο σκοπος του(που το γνωριζε απο τις Τρομακτικα υψηλες πηγες του)

ή μηπωςηταν ενα μπολιασμα του Σεναριογραφου για να ξυπνησει κατι μεσα μας....

 

μη ξεχνατε ομως πως ναι μεν Ανθρωποι(ας σκυψω το κεφαλι μου εδω) αλλα σιγουρα το ειδος ειναι διαφορετικο...

Link to comment
Share on other sites

μου εχει μεινει μια Attack(α) του Λεγαμενου απο το "Η Πτωση"

"Δε το εκανα μονο για εμας...το εκανα για ολο το Δυτικο πολιτισμο, σε λιγο η Ασια θα ξυπνησει εμπορικα και θα μας κυβερνησει..."

 

Τι λετε για αυτο;

Ηταν πραγματικα ο σκοπος του(που το γνωριζε απο τις Τρομακτικα υψηλες πηγες του)

ή μηπωςηταν ενα μπολιασμα του Σεναριογραφου για να ξυπνησει κατι μεσα μας....

...

Ο Χίτλες πραγματικά το πίστευε αυτό και δεν υπάρχει ανάγκη "τρομακτικά υψηλών πηγών" για κάνει κανείς λογαριασμούς πρακτικής αριθμητικής. Ήταν λογικό. Ο τρόπος όμως με τον οποίο θέλησε τελικά να αντιμετωπίσει το ζήτημα αποδείχθηκε παράλογος.

...μη ξεχνατε ομως πως ναι μεν Ανθρωποι(ας σκυψω το κεφαλι μου εδω) αλλα σιγουρα το ειδος ειναι διαφορετικο...

Αυτό δεν το κατάλαβα. Αν κάποιος είναι άνθρωπος ανήκει στο ανθρώπινο είδος, οπότε δεν υπάρχει περίπτωση διαφορετικού "είδους" μεταξύ "φυλών".

 

 

ΥΓ. Ακούω μια μέρα στο Μουντιάλ, και στη Γερμανία παρακαλώ, να λέει θα παίξει η Γαλλία με την ... (δεν έβλεπα). Κοιτάζω τις ομάδες, όλοι μαύροι σ' αυτή που λογάριαζα για "Γαλλία". "Δεν θα άκουσα καλά", λέω. Αλλά έπειτα ήρθε ο εθνικός ύμνος. Ήταν ο Γαλλικός (που οι περισσότεροι "Γάλλοι" παίκτες δεν τραγουδούσαν) και λέω "δεν ήμαστε καλά". Η πλάκα είναι ότι έναντι ενός τέτοιου "κινδύνου" έκανε την εισβολή στη Γαλλία ο Χίτλερ...

Όσο να 'ναι είναι ειρωνικό.

Link to comment
Share on other sites

Τι λετε για αυτο;

Ηταν πραγματικα ο σκοπος του(που το γνωριζε απο τις Τρομακτικα υψηλες πηγες του)

ή μηπωςηταν ενα μπολιασμα του Σεναριογραφου για να ξυπνησει κατι μεσα μας....

 

Πραγματικά ο σκοπός του Χίτλερ (μεταξύ άλλων) ήτανε να μειώσει τον ανταγωνισμό για τις θέσεις εργασίας, το εμπόριο και τα λεφτά.

Τώρα τα κίνητρα του "σεναριογράφου"... τα ξέρει ο ίδιος.

 

μη ξεχνατε ομως πως ναι μεν Ανθρωποι(ας σκυψω το κεφαλι μου εδω) αλλα σιγουρα το ειδος ειναι διαφορετικο...

 

Δεν το κατάλαβα ούτε εγώ αυτό...

 

Και ποιός δεν είναι διαφορετικός στην τελική ανάλυση. Για έναν ισπανό η ελληνική/γερμανική κτλ κουλτούρα είναι διαφορετική και περιέργη.

 

Το μεγάλο πρόβλημα είναι όταν εξισώνουμε διαφορετικο/περίεργο = κακό.

Link to comment
Share on other sites

Ειρωνια..

ΑνΘρωπος

Σκυβω κεφαλι...

Τελος Παντων

Δεν κανουμε ουτε στο 10% αυτο που ημαστε φτιαγμενοι να κανουμε,

αντιθετως κανουμε 100% αυτο που μας διαταζουν...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Την φράση αυτή την πήρε ο σεναριογράφος απο το mein kampf.

Θα βοηθουσαν πιστευω καποιες περισσσοτερες πληροφοριες για αυτο στο οποιο αναφερεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Sucore καλησπέρα.

 

Το Mein Κamph είναι ένα βιβλιο που έγραψε ο χίτλερ τις μέρες που άρχισε να χάνει τον πόλεμο.Στα ελληνικά σημαίνει "Ο Αγών μου".Στο βιβλιο ο χιτλερ αποκαλυπτει τα σχέδια που είχε για την ευρώπη και τα όνειρα του για την κοινωνία καθώς και τους λόγους που έχασε την μάχη με τους ρώσους και έτσι όλο τον πόλεμο.

 

 

Κοίτα εδώ:

 

http://www.hitler.org/writings/Mein_Kampf/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...