Jump to content

Τάγμα του κρίνου και του Αετού


Persona
 Share

Recommended Posts

Καλημέρα! Ερώτηση δεύτερη: έχετε ακούσει τίποτα για ένα τάγμα που ονομάζεται το τάγμα του κριναετού;

 

Δεν μπορώ να πω κάτι παραπάνω γιατί δεν ξέρω. Ένας φίλος μου με ρώτησε και εμένα

:headb:

Link to comment
Share on other sites

Θα βρεις την επίσημη ιστοσελίδα τους στη διεύθυνση: www.eon.gr

 

Ναι τους γνωρίζω. Πρόκειται για μια από τις ελάχιστες Αδελφότητες που έχει παραμείνει μέχρι στιγμής καθαρή και σοβαρή. Ελπίζω να συνεχίσει έτσι.

 

Δεν πρόκειται τόσο για μυστικιστική Αδελφότητα ή για θρησκευτική οργάνωση. Εστιάζονται πολύ περισσότερο στον εσωτερισμό και στην φιλοσοφία (με σχεδόν τέλεια απουσία θρησκευτικής κατεύθυνσης, με ίσως μια ελαφριά κλίση προς τον Γνωστικισμό -αν τους ρωτήσεις τα θρησκευτικά τους πιστεύω, θα λάβεις ως απάντηση ότι το Θείο είναι Ένα και εκφράζεται με πολλούς τρόπους), κι έχουν ως μελλοντικό στόχο την κοινωνική βελτίωση.

 

Σε γενικές γραμμές, η προσωπική μου γνώμη, με βάσει τα όσα γνωρίζω αυτή τη στιγμή για τους Κριναετούς, είναι καλή και τους θεωρώ άξιους σεβασμού. Αλλά διαφωνώ σε κάποια σημεία με τις θέσεις τους (και κυρίως με τον σχηματισμό Αδελφότητας, που ως γνωστό είναι κάτι που δεν επικροτώ).

Link to comment
Share on other sites

http://www.krinaetos.gr/

ή www.eon.gr συνιστούν την επίσημη (όσον αφορά την διαδοχή) ιστοσελίδα του Τάγματος.

 

Αν κάποιος έχει περαιτέρω απορίες (αφότου μελετήσει την σελίδα) είμαι στη διάθεσή του...

ή μάλλον (γιατί όχι?), επικοινωνήστε απευθείας μαζί τους μέσω της ιστοσελίδας ( σύνδεσμος - επικοινωνία)...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!

 

Αυγερινέ ήθελα να ακούσω προσωπικές απόψεις για αυτό ρώτησα :)

 

Νεφέλη και Αλεξάντερ έχετε μιλήσει προσωπικά σε κάποιο μέλος η έχετε παρακολουθήσει τις εργασίες τους?

 

Και πάλι ευχαριστώ!

:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...