Jump to content

Λατρεύω την Τελειότητα...


Recommended Posts

Φλογερή μου, ωραίο το πείραμα σου. Με βάση αυτό, μου ήρθαν κάποιες απορίες.

Μήπως τελικά γνωρίζεις?ενδόμυχα, ότι έχεις τον έλεγχο σε αυτό το μέρος;

Μήπως γι΄ αυτό συνεχίζεις και επικεντρώνεις τις προσπάθειες σου για έλεγχο στο συγκεκριμένο «χώρο»;

Μήπως οι καθημερινές εξετάσεις σου (στην καθαριότητα, την οργάνωση, την τελειότητα και τον έλεγχο) μέσα στο σπίτι είναι μια καλή επιβεβαίωση, ότι μπορείς να ελέγξεις τα πάντα;

 

Ναι, θα πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι να αντιμετωπίσουμε όλες τις καταστάσεις. Χωρίς βέβαια να έχουμε διαρκώς το μυαλό μας στις αυριανές δύσκολες ή εύκολες καταστάσεις, που μπορεί και ποτέ να μην έρθουν. Έτσι και αλλιώς τα πάντα απρόβλεπτα γίνονται μετά την ηλικία των 17-18 που αποχωριζόμαστε τη ρουτίνα «σχολείο-σπίτι».

 

Την έκφραση να μας «έρθει το αβγό στον?» δεν τη ξέρω. Από τα συμφραζόμενα καταλαβαίνω ότι εννοείς κάποια ατυχία ή κάποιο τυχαίο γεγονός που μόνο χαρά δε φέρνει. Αλλά αν ξεκινάμε τη μέρα μας περιμένοντας και έχοντας στο μυαλό μας, ότι μπορεί να έρθει κάποια ατυχία, δεν είναι σίγουρο ότι θα μας επισκεφτεί, η άτιμη;

 

Μήπως όσο περισσότερο πιέζεις να «ρυθμίσεις» τον εαυτό σου και τη ζωή σου τόσο περισσότερο απρόβλεπτη γίνεται αυτή και τόσο περισσότερο τρέχεις πίσω της;

 

Με το να γίνεσαι πιεστική με τον εαυτό σου, αισθάνεσαι ότι ανεβάζεις το πήχη των δυνατοτήτων σου ή τον εμψυχώνεις;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Replies 34
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Εγω μονο αυτο το τετραστοιχο θα παραιεσω εδω παο το γνωστοτατο ποιημα του Καβαφη: :smilewink:

 

Τους Λαιστρυγόνας και τους Κύκλωπας,

τον άγριο Ποσειδώνα δεν θα συναντήσεις,

αν δεν τους κουβανείς μες στην ψυχή σου,

αν η ψυχή σου δεν τους στήνει εμπρός σου.

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχαχα...

 

Συγνώμη Φλογερή , αλλά βλέπω τον αντικατοπτρισμό μου , σε αυτά που είπες. Είναι το κλασικό χαρακτηριστικό των ανθρώπων που έχουν γεννηθεί στο ζώδιο μας. Ή τουλάχιστον ένα απο αυτά.

 

Η επιδίωξη του τέλειου , είναι η χίμαιρα μας. Μπορεί να σε φέρει στο χείλος του γκρεμού αλλά απο την άλλη μπορεί να σου δώσει πολλά κέρδη και να σε βγάλει έξω απο πολύ δύσκολες καταστάσεις που άλλοι δεν θα τα είχαν καταφέρει λόγω πίεσης.

 

Η συμβουλή μου;

 

Μην προσπαθείς να το καταλάβεις ή να το αποτρέψεις. Απλά αποδέξου οτι υπάρχει και χειρίσου το, προς όφελος σου. Μην προσπαθήσεις επίσης να το επιβάλεις σε άλλους ή να τους δώσεις να καταλάβουν οτι έτσι όπως το σκέφτεσαι βγάζει νόημα, γιατί δεν θα καταφέρεις τίποτα παραπάνω απο το να σπάσεις τα νεύρα τους και τα δικά σου μαζί.

 

Η ταξινόμηση που αναφέρεις ώς χαρακτηριστικό παράδειγμα, είναι πολύ καλή ας πούμε αν την χρησιμοποιήσεις πάνω στην εργασία σου , στην φοιτητική σου ζωή κοκ. Θα σε κάνει να νιώθεις ικανοποιημένη και το κυριότερο , οτι έχεις καλύψει κάθε πλευρά απροόπτου , καθώς είμαστε σαν Παρθένοι και λίγο μανιακοί με τον έλεγχο. Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτή την ανάγκη για το τέλειο στην αναζήτηση σου για γνώση , όπου μόνο κέρδος μπορεί να σου αποφέρει.

 

Γενικά το μόνο που έχεις να κάνεις , είναι να αποδεχτείς οτι τα χαρακτηριστικά σου αυτά είναι ΔΙΚΑ ΣΟΥ και οχι των υπολοίπων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

χαχαχαχαχαχα...

 

Συγνώμη Φλογερή , αλλά βλέπω τον αντικατοπτρισμό μου , σε αυτά που είπες. Είναι το κλασικό χαρακτηριστικό των ανθρώπων που έχουν γεννηθεί στο ζώδιο μας. Ή τουλάχιστον ένα απο αυτά.[...]

ΣΥΓΝΩΜΗΝ κι εγώ Παρθένος είμαι~....με σεληνιακό ωροσκόπο επίσης Παρθένο... Είμαι pure Παρθένος!!! :blink:

Γιατί δεν πήρα αυτό το κλασσικότατο χαρακτηριστικό της τάξης κ της οργάνωσης???? :015annoyed:

 

Ναι, Θα ήθελα πολύ να ζω σε ένα τακτοποιημένο χώρο (ποιος δεν θα ήθελε), όχι πολύ, μόνο τόσο ώστε να κινούμαι με ευκολία στους χώρους του σπιτιού χωρίς να μετακινώ πράγματα.... :019blush:

Αλλα ποτέ δεν τα καταφέρνω να κρατήσω το σπίτι μου έτσι! :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...