Jump to content

Το άρωμα


medussa
 Share

Recommended Posts

Πήγα, το είδα (εν μέσω nachos, pop corn και σχετικών) ΟΜΩΣ με κούρασε!

 

Ίσως γιατί, σχεδόν πάντα (με ελάχιστες εξαιρέσεις) η μεταφορά ενός βιβλίου στο πανί «χάνει» κάτι από τη μαγεία του. Ίσως γιατί, στην προσπάθεια να μην χάσει, έλειπε η «συνέχεια» με μεγάλες αφηγηματικές περιόδους και δραματικά δεκάλεπτα με απόλυτη έλλειψη διαλόγων. Κοιλιές! Και ήταν μια ταινία χωρίς κορύφωση του δράματος. Ή μάλλον, η υπαινισσόμενη κορύφωση, παρέπεμπε τόσο έντονα σε κάτι άλλο (Pazolini), κράτησε πολύ χρονικά με αποτέλεσμα να χάσει σε ένταση.

 

Το τελευταίο μισάωρο της ταινίας το έβγαλα ωσάν το αυτιστικό, να κουνιέμαι μπρος-πίσω.

 

Ωστόσο, η φωτογραφία ήταν τέλεια! Αλλά μόνον αυτή.

 

 

Σκεφτείτε τα οκτώ ευρώ σας, πριν τα δώσετε στο ταμείο. Μπορείτε να το δείτε και σε dvd (κι αυτό από περιέργεια και μόνον).

Link to comment
Share on other sites

Μόλις επέστρεψα από την νυκτερινή προβολή της ταινίας...

Πραγματικά δεν έχω λόγια!!

 

Είναι η πρώτη φορά στην ζωή μου που τολμώ να πω ότι η ταινία ήταν πιο ωραία από το βιβλίο!!

Είναι η καλύτερη μεταφορά βιβλίου στο πανί που έχω δει!

 

Πραγματικά απίστευτη ταινία!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή μεταφορά όντως. Καλύτερη από το βιβλίο δεν το νομίζω γιατί είναι σχεδόν αδύνατο να το πετύχεις αυτό. Ομως νομίζω ότι έγινε αξιόλογη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερη από το βιβλίο δεν το νομίζω γιατί είναι σχεδόν αδύνατο να το πετύχεις αυτό.

Αυτό πίστευα και εγώ μέχρι που είδα την ταινία :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Παρολο που Δεν εχω δει την ταινια ακουσα ενα σχολιο οπου με παραπεμπει στη γνωμη της Medussa, σε μια φαση ακουσα το εργο ΠΑΡΑΓΙΝΕΤΑΙ ενος συγκεκριμενου αισθηματος (μιας και δεν το εχω δει δεν μπορω να το περιγραψω), και αυτο παντα ειναι κακο..το να ξεπερναμε τα μετρα κατανταει κατι ασχημο (με ελλειψη σωστου~ιδανικου~ισσοροπημενου Σχηματος~Εντυπωσης).

Link to comment
Share on other sites

Παρολο που Δεν εχω δει την ταινια ακουσα ενα σχολιο οπου με παραπεμπει στη γνωμη της Medussa, σε μια φαση ακουσα το εργο ΠΑΡΑΓΙΝΕΤΑΙ ενος συγκεκριμενου αισθηματος (μιας και δεν το εχω δει δεν μπορω να το περιγραψω), και αυτο παντα ειναι κακο..το να ξεπερναμε τα μετρα κατανταει κατι ασχημο (με ελλειψη σωστου~ιδανικου~ισσοροπημενου Σχηματος~Εντυπωσης).

 

Καλύτερα είναι πρώτα να βλέπουμε μια ταινία και μετά να μιλάμε....

 

Και να μην είμαστε προκατειλημένοι πάνω από όλα...

Link to comment
Share on other sites

Καλά? μην υπάρξει αντιπαράθεση τώρα και για μια ταινία :018bleh: !

Εγώ είπα την άποψη μου! Αρκετοί ξετρελάθηκαν! Άλλους πάλι τους κούρασε! Γούστα είναι αυτά!!!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η μουσική! Η μουσική της ταινίας ήταν αυτή που έδωσε το κατάλληλο χρώμα και την ατμόσφαιρα..

 

Θα μου πείτε:<<Καλά, σ'όλα τα έργα παίζει σημαντικό ρόλο η μουσική>>.

 

Ναι, αλλά ο Tom Tykwer έκανε πάρα πολύ καλή δουλειά..

 

Προσωπικά θα μπορούσα να κλείσω τα μάτια, και να "δω" την ταινία ακούγοντάς την... :019blush:

 

(:yeahright: ή να κατεβάσω απλά το άλμπουμ..)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...