Jump to content

χαιρετώ τους πάντες


sofia
 Share

Recommended Posts

Αγαπητοί μου συνταξιδιώτες ? το σκέφτηκα από δω, το πήγα από κει, 2 χρόνια σχεδόν ψάχνω και διαβάζω περιοδικά βιβλία και ιστοσελίδες σχετικά με τα θέματα της «μαγείας» αφού λοιπόν πέρασε αυτό το χρονικό διάστημα και διάβασα αρκετά καινούρια πράγματα αποφάσισα ότι όντως θέλω να ασχοληθώ με την απόκρυφη επιστήμη? το θέμα είναι ότι δεν ξέρω από πού να ξεκινήσω. δηλαδή πρώτα πρέπει να μάθω να αυτοσυγκεντρώνομαι και να διαλογίζομαι? αν ναι λοιπόν πως πρέπει να το κάνω και από ποια μέθοδο διαλογισμού και αυτοσυγκέντρωσης πρέπει να αρχίσω πόσα τέτοια είδη υπάρχουν ? επίσης διάβασα ότι η τεχνική του διαλογισμού δεν μπορεί διδαχτεί από μία βιντεοταινία, μαγνητοταινία, ή βιβλίο αυτό είναι αλήθεια? εσείς τι μου προτείνετε? Είναι όμως αυτό το πρώτο βήμα που πρέπει να κάνω ή πρέπει να γίνει κάτι άλλο πρώτα? παράλληλα καθώς θα γνωρίζω τον εαυτό μου υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να μαθαίνω? εσείς πως ξεκινήσατε? είχατε κάποια βοήθεια? η ενεργοποίηση του τρίτου ματιού είναι διαφορετικό θέμα από αυτό του διαλογισμού? η γιόγκα που γίνετε στα γυμναστήρια μπορεί να βοηθήσει το σώμα μου να συνεργαστεί με το πνεύμα μου?

είναι γιόγκα και διαλογισμός το ίδιο πράγμα? πολλές οι ερωτήσεις μου το ξέρω και συγγνώμη αν σας κουράζω.

Link to comment
Share on other sites

Καλώστην!

 

Καταρχάς πρέπει να αναρωτηθείς το εξής:

Τι θέλω να αλλάξω/εξελίξω στον εαυτό μου; Θέλεις να φτιάξεις την υπομονή σου; Θα κάνεις ασκήσεις υπομονής. Θέλεις ηρεμία; Θα κάνεις ασκήσεις ηρεμίας. Δεν είναι σαν Online RPG που με το που μπεις διαλέγεις «πακέτο υπηρεσιών»(= πακέτο ενασχόλησης). Ό,τι σε ενδιαφέρει με αυτό θα ασχοληθείς, και στην πορεία βλέπεις.

 

Αν θέλεις (γιατί μπορεί και να μην θέλεις) μια συμβουλή, αυτή είναι να ασχοληθείς με την εξέλιξη του εαυτού σου και όχι με μαντζούνια, ξόρκια κλπ. Αν θέλεις και την προσωπική μου άποψη (γιατί μπορεί ούτε αυτή να μην θέλεις), τα τελευταία είναι κοροϊδίες και άνευ σημασίας.

 

Και πάλι καλωσόρισες :)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δες και εδώ:

http://www.artofwise.gr/html/categories_co...aytognosia.html Αυτογνωσία και αυτοβελτίωση

http://www.artofwise.gr/html/categories_co...os/ypomoni.html Υπομονή και συγκέντρωση

http://www.artofwise.gr/html/categories_co...ialogismos.html Διαλογισμός

Link to comment
Share on other sites

... αποφάσισα ότι όντως θέλω να ασχοληθώ με την απόκρυφη επιστήμη? το θέμα είναι ότι δεν ξέρω από πού να ξεκινήσω. δηλαδή πρώτα πρέπει να μάθω να αυτοσυγκεντρώνομαι και να διαλογίζομαι?

 

Κατά την άποψη μου θα πρέπει να αρχίσεις να ασχολείσαι από αυτό που πιστεύεις ότι σε τραβάει και σου ταιριάζει. Ενασχόληση δεν είναι μόνο η πρακτική μεριά του θέματος. Άμα δεν έχεις κάποια θεωρητική γνώση τότε δεν ξέρεις τι είναι αυτό που κάνεις και που μπορεί να σε οδηγήσει. Πάντως καλό είναι για αρχή να ξεκινήσεις με αυτοσυγκέντρωση και να διαλογισμό. Έχουν πολύπλευρα και ποικίλα πλεονεκτήματα και με πρακτικές εφαρμογές στην καθημερινότητα.

 

 

 

η γιόγκα που γίνετε στα γυμναστήρια μπορεί να βοηθήσει το σώμα μου να συνεργαστεί με το πνεύμα μου?

 

Στο θέμα γιόγκα τώρα: δεν νομίζω να μπορέσεις να βρεις κάποιον ο οποίος να ξέρει τι είναι γιόγκα σε ένα γυμναστήριο. Το μόνο που θα δεις εκεί θα είναι κάποιες στάσεις- ασκήσεις(άντε και μερικές αναπνοές) οι οποίες θα σε βοηθήσουνε να χαλαρώσεις(είναι και μια καλή γυμναστική για το σώμα αλλά άμα θέλεις γυμναστική κάτι άλλο θα σου προσφέρει καλύτερα αποτελέσματα). Δυστυχώς αυτοί που «διδάσκουνε» δεν έχουν το απαραίτητο πνευματικό υπόβαθρο που απαιτείται.

Link to comment
Share on other sites

Σιγά σιγά ίσως προλάβω να απαντήσω και στα υπόλοιπα ερωτήματα :)

 

εσείς πως ξεκινήσατε? είχατε κάποια βοήθεια?

 

 

http://www.artofwise.gr/forum/index.php?showtopic=896

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες κοντά μας Σοφία.

 

... κι εμείς αναρωτιόμαστε πολλές φορές !

 

Πάντως θά σέ βοηθούσε άν διάβαζες τό γράμμα ενός φίλου εδώ

 

:rose:

Link to comment
Share on other sites

Κατά την άποψη μου θα πρέπει να αρχίσεις να ασχολείσαι από αυτό που πιστεύεις ότι σε τραβάει και σου ταιριάζει. Ενασχόληση δεν είναι μόνο η πρακτική μεριά του θέματος. Άμα δεν έχεις κάποια θεωρητική γνώση τότε δεν ξέρεις τι είναι αυτό που κάνεις και που μπορεί να σε οδηγήσει. Πάντως καλό είναι για αρχή να ξεκινήσεις με αυτοσυγκέντρωση και να διαλογισμό. Έχουν πολύπλευρα και ποικίλα πλεονεκτήματα και με πρακτικές εφαρμογές στην καθημερινότητα.

Στο θέμα γιόγκα τώρα: δεν νομίζω να μπορέσεις να βρεις κάποιον ο οποίος να ξέρει τι είναι γιόγκα σε ένα γυμναστήριο. Το μόνο που θα δεις εκεί θα είναι κάποιες στάσεις- ασκήσεις(άντε και μερικές αναπνοές) οι οποίες θα σε βοηθήσουνε να χαλαρώσεις(είναι και μια καλή γυμναστική για το σώμα αλλά άμα θέλεις γυμναστική κάτι άλλο θα σου προσφέρει καλύτερα αποτελέσματα). Δυστυχώς αυτοί που «διδάσκουνε» δεν έχουν το απαραίτητο πνευματικό υπόβαθρο που απαιτείται.

 

Α! με πρόλαβες με την απαντησή σου...τα ίδια σχεδόν θα της έλεγα ΟΚ. :lol::clapping:

Τι άλλο να προσθέσω,δε θυμάμαι...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτοί που «διδάσκουνε» δεν έχουν το απαραίτητο πνευματικό υπόβαθρο που απαιτείται.

χαχα πνευματικό υπόβαθρο :lololol: .

 

Πάντως σας ευχαριστώ όλους όσους μου απαντήσατε και προσπαθείτε να με βοηθήσετε? να είστε σίγουροι ότι η βοήθεια σας μου είναι πολύτιμη. Τώρα για το θέμα των μαντζουνιών κλπ.. φίλε Αυγερινέ κάθε πράγμα στον καιρό του και ο κολιός ξέρουμε πότε? κοροϊδίες άνευ σημασίας δεν μπορώ να ξέρω αν είναι πάντως είναι αυτό που δεν με ενδιαφέρει τώρα και δεν θα με απασχολήσει ούτε στο μακρινό μέλλον? για να σας δώσω να καταλάβετε (και ίσως να μου πείτε και καμία συμβουλή παραπάνω) με ενδιαφέρει να αποκτήσω επίμονη, υπομονή, ηρεμία , και καλώς εχόντων των πραγμάτων να ασχοληθώ με την αστρική προβολή, να μάθω να κατευθύνω την ενέργειά μου, να ενεργοποιήσω το τρίτο μάτι μου, να αναπτύξω την διαίσθηση μου (πράγμα που κατέχω ως ένα μικρό βαθμό ).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...