Jump to content

ΦΟΙΤΗΤΕΣ - ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΣΕ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΣΤΩ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ


kiko
 Share

Recommended Posts

λοιπον υπαρχει ενα κειμενο αλλυλεγυης στο φοιτητικο κινημα της ελλαδας που φτιαχτηκε απο διαφορους εργαζομενους και φοιτητες σε πανεπιστημια του εξωτερικου και ειναι προς υπογραφη

 

αν σας ενδιαφερει θελετε να το βαλω εδω μεσα για να λαβετε γνωη του περιεχομενου του και αν συμφωνητε και θελετε να στειλετε και εσεις την υπογραφη σας?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον υπαρχει ενα κειμενο αλλυλεγυης στο φοιτητικο κινημα της ελλαδας που φτιαχτηκε απο διαφορους εργαζομενους και φοιτητες σε πανεπιστημια του εξωτερικου και ειναι προς υπογραφη

 

αν σας ενδιαφερει θελετε να το βαλω εδω μεσα για να λαβετε γνωη του περιεχομενου του και αν συμφωνητε και θελετε να στειλετε και εσεις την υπογραφη σας?

 

 

 

ναι ναι ναι :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή σκέψη kiko, ελπίζω να βρει την αντίστοιχη ανταπόκριση.

Υπενθυμίζω πως πριν μερικές μέρες, φοιτητές στη Γαλλία προχώρησαν σε κατάληψη του ελληνικού προξενείου στο Παρίσι σε ένδειξη αλληλεγγύης στο φοιτητικό κίνημα. Μπορείτε να διαβάσετε την ανακοίνωσή τους εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή σκέψη kiko, ελπίζω να βρει την αντίστοιχη ανταπόκριση.

Υπενθυμίζω πως πριν μερικές μέρες, φοιτητές στη Γαλλία προχώρησαν σε κατάληψη του ελληνικού προξενείου στο Παρίσι σε ένδειξη αλληλεγγύης στο φοιτητικό κίνημα. Μπορείτε να διαβάσετε την ανακοίνωσή τους εδώ.

 

 

απο αυτα τα παιδια ξεκινησε και στην συνεχεια αλληλοοργανωθηκε μεσω δικτυου και με φοιτητες και εργαζομενους σε πανεπιστημια απο αλλες χωρες

 

μακαρι να βρει ανταποκριση και αν γινει κατι παρομοιο και στην ελλαδα απο αλλους χωρους εκτος εκπαιδευσεις γιατι....

γα:censored:τα τοτε

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω.. απο όσους εδω μέσα συμφωνείτε.. Πόσοι σπουδάζετε σε Κρατικα Πανεπιστήμεια ?? (Γιατι στην Αγγλία ειναι κρατικά και όχι Ιδιωτικά..)

και πόσοι απο εσας δεν πέρασαν στην Πανελλήνιες σε καποιο Τει-ΑΕΙ...

 

και πόσοι απο εσας Γ Λυκείου πήγαν φροντηστήριο

 

και πόσοι απο σας έβγαλαν Ιδιωτικό Παιδικό Σταθμό, ή Δημοτικό , ή Γυμνάσιο 'η Λύκειο..

 

ή πόσοι απο σας Καθηγητες 'η Δάσκαλοι ζήτησαν δουλειά σε Ιδιωτικά σχολεία επειδή δεν είχαν "δόντι" για τον ΑΣΕΠ

 

και πόσοι γνωστοί σας ανω των 40 που εβγαλαν την Εμπορική 'η κάποια παρομοια σχολή και δουλεύουν στον Ιδιωτικό Τομέα θέλησαν να κανουν ΜΒΑ σε ελληνικό δημόσιο πανεπιστημειο και εφαγαν πόρτα.. γιατι.. η ΑΝΩΤΑΤΗ ΕΜΠΟΡΙΚΗ δεν ειναι ΑΕΙ ουτε ΤΕΙ.. γενικα... δεν υπαρχει γραμμένη πουθενα στα χαρτια του Υπουργειου...

 

και πόσοι απο σας.. που εχετε βγάλει ενα πτυχιο π.χ Αρχαιολογίας θελετε να κανετε ενα ματαπτυχιακο στην Χημεία για να γινετε Αρχαιομέτρης και δεν μπορειτε .. γιατι ειναι ΑΛΛΗ ΣΧΟΛΗ, ΑΛΛΑ ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΕΙΑ.. αλλος ΚΟΣΜΟΣ.. ασε που ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ... απαπαππαπα....(ελεος!)

 

Όταν λοιπον βρεθεί ΕΝΑ ατομο που απαντησε ΟΧΙ σε ολα τα παραπανω.... τότε θα γινω εναντια της Ιδιωτικοποίησης.. ΑΛΛΑ ΟΛΟΙ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ .. ΟΛΟΙ ΤΑ ΖΟΥΜΕ.. ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΙ ΝΑΙ....ΘΑ ΕΙΜΑΙ υπερ των ιδιωτικών πανεπιστημείων.......

 

σχολια δικα σας!

Link to comment
Share on other sites

Vi0Le, δε νομίζω να διαφωνεί κανείς με αυτά που λες... υπάρχει μια καίρια διαφορά όμως:

Υπάρχουν αυτοί που θα "εκδικηθούν" τη δημόσια εκπαίδευση δίνοντάς της τη χαριστική βολή και υποστηρίζοντας την ίδρυση ιδιωτικών πανεπιστημίων...

Υπάρχουν όμως και αυτοί που καταλαβαίνουν πως, παρ'όλο που η δημόσια εκπαίδευση είναι επιεικώς απαράδεκτη, το να της δώσουν τη χαριστική βολή θα είναι σαν να βάζουν την υπογραφή τους στην ταφόπλακα της κοινωνικής δικαιοσύνης. Έτσι, αντί να φωνάζουν υπέρ της ιδιωτικοποίησης, προσπαθούν να βρουν τρόπους και διεξόδους για τη βελτίωση των δημόσιων πανεπιστημίων.

Εσύ μπορεί να ανήκεις στην πρώτη κατηγορία (απ'ότι καταλαβαίνω από τα γραφόμενά σου), καλό είναι όμως να αφήσεις και ένα περιθώριο στη δημιουργική αντίσταση όπου είναι προϊόν προβληματισμού και όχι αντιδραστικότητας.

Και σκέψου πως η σημερινή αντίσταση, όπως και αν αυτή λαμβάνει χώρα στα κοινωνικά/πολιτικά τεκτενόμενα, ακόμα και αν προσπαθούν να καρπωθούν από αυτή ιδιοτελή συμφέροντα, είναι μια αντίσταση που δεν αφορά μόνο εσένα ή εμένα, αλλά πολύ πιθανόν και τα παιδιά μας.

Μπορείς λοιπόν να ξανασκεφτείς τη σκοπιμότητα ιδιωτικοποίησης της εκπαίδευσης, με ότι απόρροιες μπορεί να έχει αυτή, και μετά εδώ είμαστε να συζητήσουμε επί των νεότερων συμπερασμάτων και προβληματισμών. :)

Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω μόνο το εξής:

 

Όταν σπούδαζα στην Κρήτη, έδινα (οι γονείς μου δηλαδή, όχι εγώ) περισσότερα λεφτά/μήνα απ'ότι η αδερφή μου που πήγε σε ιδιωτικό και έμενε σπίτι της.

Αυτό, για τη δωρεάν παιδεία. Δεν το κατακρίνω, θα μπορούσα άλλωστε να είχα μπει Αθήνα. Ούτε θα ζητούσα απ'το κράτος να μου πληρώσει το νοίκι και τη ζωή. Να ακριβολογούμε όμως, δωρεάν παιδεία με την κυριολεκτική της σημασία δεν υπάρχει. Δεν φταίει κάποιος συγκεκριμένα γι'αυτό, απλά δεν υπάρχει.

 

Αν λοιπόν κάποιος δεν έχει τα χρήματα να πάει στο ιδιωτικό πανεπιστήμιο (εάν τελικά δημιουργηθούν - που θα δημιουργηθούν δλδ), σίγουρα δεν έχει και τα χρήματα να σπουδάσει σε άλλη πόλη.

 

Μετά τι να συγκρίνουμε; Τον θεσμό των πανελληνίων; Κοιτούσα τις προάλλες τις απαιτήσεις εισαγωγής στα δημόσια της Αγγλίας, πραγματικά καμία σχέση η χρηστικότητα/αποτελεσματικότητα του συστήματος τους.

 

Τι μένει; Η νοοτροπία. Οι έλληνες, ενώ βρίζουν κάθετι δημόσιο, έχουν την εντύπωση ότι στα πανεπιστήμια ισχύει το ακριβώς αντίθετο. Όποιος δηλαδή σπουδάζει σε ελληνικό πανεπιστήμιο, νιώθει άρχοντας. Νομίζει ότι τελείωσε το Χάρβαρντ ένα πράγμα. Τα ιδιωτικά φυσικά και δεν έχουν αξία στα μάτια τους.

 

Μιλάνε για υποβιβασμό πτυχίου και για χαμένο κόπο. Υποβιβασμό πτυχίου; Καλά, σε ποια φούσκα ζούνε; Νομίζουν πως με αυτό το χαρτί, θα γίνουν έφοροι στο Κέιμπριτζ. Και θα έρθουν και τα ιδιωτικά να τους το υποβιβάσουν. Ποιο; Το κλίνεξ καπιτονέ;

 

Ή για ποιον χαμένο κόπο; Για τις πανελλήνιες; Μια εξεταστική, όχι πολλές - μία, πανεπιστημίου απαιτεί πολύ περισσότερο κόπο απ'τις πανελλήνιες. Και σιγά τον κόπο δηλαδή.

 

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω την λογική.

Link to comment
Share on other sites

τα ιδιωτικά πανεπιστήμεια υπάρχουν χρόνια τώρα στην Ελλάδα..IST, AKTO, και λοιπά.. (Deree....)

με την ιδιωτικοποίηση των πανεπιστημείων δε θα αλλάξει κατι στη παιδεία.. ασφαλώς και θα συνεχίσει να έχει η φιλοσοφική της Αθήνας 500 σπουδαστές ετησίως, και φυσικα θα συνεχίζει το Υπουργειο να σπουδάζει μελλοντικούς σερβιτόρους με πτυχίο πολιτικού Μηχανικού...

 

Αυτο που θα αλλάξει είναι ότι τα έρμα τα παιδάκια που σπούδασαν Διαφήμηση και business (ένα τυχαίο πτυχίο) στο deree, ή η έρμη η Βιολέ που την εχει φάει η ξενιτία παλεύοντας να γινει αυτο που θέλει να γίνει, θα έχουν μια θέση στο Δημόσιο χωρις το χ ψ ΔΙΚΑΤΣΑ και χωρις να λαδώσουν την Κυρία Ταδε για να προωθηθεί το πτυχίο εντος του μήνα.. ωστε να έχουν μια θέση στο Δημόσιο.

 

Γιαυτο φωναζω υπερ της ιδιωτικοποίησης.. και Ξέρετε και κάτι.. Ηρθε ο καιρος να ταρακουνηθουνε λίγο οι καρεκλιτσες του Αριστοτέλειου,της Παντείου, του Καποδιστριακου και λοιπων ιδρυμάτων.. μπας και καταφέρουν να προοθούν Παιδεία και όχι ΤΑΒΛΙ, ΦΡΑΠΠΕ και κολωνάκι για καφε.. όσο για αυτούς που δεν ασχοληθήκανε με το Ταβλι και τους Φραππέδες στο Παν/μειο.. θα ασχοληθηκανε σίγουρα με την πολιτική- κομματική κλπ ενδυνάμωση του τόπου..

 

ρε σεις.. 3 χρόνια άντεξα στο Παν/μειο της Ελλάδας.... και ζήτημα να έκανα 3 μήνες μάθημα. Καταλήψεις, απεργιες, κόμματα, εκλογές λούφες οι καθηγητές .. Το παν/μειο υπάρχει για να μας βοηθήσει να πάρουμε τις βάσεις για να γίνουμε επαγγελματίες.. όχι για να ζήσουμε (τωρα ΄πλεον μεχρι) 6 χρονια μακρια απο τους γονεις, ή ανεξάρτητοι...

 

Ευχομαι τώρα με τη ιδιωτικοποίσησ να ανέβουν τα στανταρτ της Ελληνική παιδεια..

γιατι είναι μα :censored: κια όλοι οι έλληνες στο εξωτερικό σαν φοιτητές να διαπρέπουνε... και στο εσωτερικό να κάνουν πορείες..

 

Η παδεια πρέπει αν ειναι δωρεάν.. αλλα κανεις δε σου επιβάλλει να πας πανεπιστημειο.... αν θες.. δε σπουδάζεις τίποτα και γίνεσαι καφετζής, τραγουδιάρα, πωλήτρια κλπ κλπ

Αν όμως θες να κάνεις καριέρα πρεπει να βάλεις στην άκρη τις καταλύψεις και τις απεργείες.. να μην λουφάρεις και να συγκεντρωθείς στο αντικειμενο σου...

όταν το κάνει αυτό ο έλληνας σε Δημόσιο Πανεπιστήμειο.. εγω θα σκίσω το πτυχίο μου (όταν το πάρω!)

 

υ.γ

Μετά τι να συγκρίνουμε; Τον θεσμό των πανελληνίων; Κοιτούσα τις προάλλες τις απαιτήσεις εισαγωγής στα δημόσια της Αγγλίας, πραγματικά καμία σχέση η χρηστικότητα/αποτελεσματικότητα του συστήματος τους.

 

σε αυτό θα διαφωνίσω.. οι άγγλοι έχουν το πιο άθλιο εκπαιδευτικό σύστημα.. Εδω δεν ξερουν να κανουν μέθοδο των τρειων και το πυθαγόριο θεώρημα (μη μιλήσω για διακρίνουσα.. )

 

καντε με να άλλαξω γνώμη.. αλλαζοντας πρώτα το συστημα των σπουδών.. Το εκπαιδευτικό σύστημα μια χαρα είναι.. η μαγκιά είανι να εκμεταλευτειτε τη δύναμη του φοιτητή. Ξεκολείστε απο την εποχή του Πολυτεχνείου..Καντε πορείες για μεγαλες βιβλιοθήκες... η Ιατρική Βιβλιοθηκη του παν/μειου αθηνων ειναι πιο άδεια και απο τα ΖΑΡΑ στις εκπτωσεις.. μη μιλήσω για της Θεολογικής.. που να μισά εινα για συντήρη και τα άλλα μισά ειναι της εποχής του Γουτεμβέργιου.

Να φωνάζετε για υπολογιστές μέσα στα πανεμπιστήμεια και για να σας διδάξουνε τη διαφορά της έκθεσης Γ λυκείου απο την Εργασία στο Μαθημα των Αρχαιων ελληνικών του 2ου έτους της Φιλοσοφική..

και είναι και άλλα πολλά που πρέπει να αλλάξουνε.. και πανω απο όλα η σκεψη των ΦΟΙΤΗΤΩΝ ότι σε 4-6 χρόνια αφοτου περάσουν τη πύλη της σχολής πρεπει να σταθούν πάνω απο ένα χαρτί ΑΣΕΠ 'η απέναντι απο εναν διευθυντή μιας εταιρίας και πρέπει να αποδείξουν ότι εκτος απο Πλακωτό, Δαπ, κνε και δεν ξερω και γω τι αλλα κόμματα υπάρχουν...έμαθαν και κατι ουσιαστικό.

 

δεκτες διαφωνίες.. αντιρήσεις και διορθώσεις!

Link to comment
Share on other sites

johnny μου,

φυσικά και δίαβασα την απάντηση σου...απλά.. σκέψου ότι η Ιστορία έχει δίξει ότι όλοι όσοι στα φοιτητικά τους χρόνια ήταν η ΑΝΤΙΡΗΣΗ.. σήμερα έχουν αποροφηθεί απο το Σύστημα πιο πολύ απο αυτούς που το δημιουργησαν..

και δε μιλάω για την πολιτική (π.χ ο Θεοδωράκης.. όταν ασχολήθηκε με την πολιτική άλλαξε 2 κόμματα...και ήταν αυτός ο οποίος μίλούσε για πολιτισμό και κανεις δεν τον θυμάται σαν Υπουργό).

πάρε παραδείγματα έμεσα και άσχετα με την πολιτική απο ανθρώπους που μόλις "πιάστηκαν"...άλλαξαν χαρακτήρα 'η..την έκαναν με ελαφρά πηδηματάκια... και εκ του ασφαλούς έλεγαν την γνώμη τους ενάντια σε κάθε Πολιτική ή κοινωνική εξέλιξη του τόπου καλούμενοι ως αυτοεξόριστοι.

 

[...]καλό είναι όμως να αφήσεις και ένα περιθώριο στη δημιουργική αντίσταση όπου είναι προϊόν προβληματισμού και όχι αντιδραστικότητας.

Και σκέψου πως η σημερινή αντίσταση, όπως και αν αυτή λαμβάνει χώρα στα κοινωνικά/πολιτικά τεκτενόμενα, ακόμα και αν προσπαθούν να καρπωθούν από αυτή ιδιοτελή συμφέροντα, είναι μια αντίσταση που δεν αφορά μόνο εσένα ή εμένα, αλλά πολύ πιθανόν και τα παιδιά μας.

μωρέ εγώ να το αφήσω το περιθώριο στην δημιουργηκή αντίσταση και να κάνω και μότο μου αυτό που έλεγαν στο πολυτεχνείο και το ρητό της βουλής των εφήβων

"ειμαστε ρεαλιστές, ζητάμε το αδύνατο" 'η να συμφωνίσω ότι ναι.. πρεπει να υπάρχει "φαντασία στην εξουσία"

 

αλλα ρε σεις... δε γουστάρω αυτοί που σήμερα φωνάζουν ενάντια στην Ιδιωτικοποίηση σε 20 χρόνια να στείλουν τα παιδιά τους στην Αγγλία για σπουδες.. γιατι το ελληνικό σύστημα sucks!

 

μαρέσει που οι φοιτητές στην Ελλάδα έχουν λόγο, που το Παν/μειο είναι άσυλο...

αλλα δε μαρέσει που το 80% των ελλήνων φοιτητών είναι αντίλογοι σε ότι και να γίνεται Όχι επειδή ξερουν.. αλλά επειδή ΠΡΕΠΕΙ...

γιατι να υπάρχει το στανταρ του ΦΟΙΤΗΤΗ που λέει όχι σε όλα.. και μη μου πείτε ότι είναι χαρακτιριστικό ηλικίας.. ΕΛΕΟΣ...

απο όλους όσους είναι ενάντια στην ιδιοτικοποίση.. σχεδον κανείς δεν ξέρει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ γιατι είναι..

όλοι έχουν την ίδια καραμέλα..της "δημιουργικής αντίσταση που είναι προϊόν προβληματισμού και όχι αντιδραστικότητας".

και δε λέω ότι και συ το έχεις καραμέλα.. αλλά.. ΑΥΤΗ Η δημιουργική αντίσταση που είναι προϊόν προβληματισμού και όχι αντιδραστικότητας, 8α συνεχίζει να υπάρχει....απλά επειδη εως τώρα δεν είναι Δημιουργική.. και ίσως καταφέρει και γίνει...

 

ειμαι και γω ρεαλίστρια, και ζητάω το αδύνατο όπως κάθε Φοιτητής που αντιλαμβάνετε ότι φεύγει απο την Παιδικότητα και περναέι στην Ενηλικίωση.Και γώ θέλω να αλλάξω τον τόπο μου και να τον κάνω ΥΠΕΡΟΧΟ... αλλά ισως να είναι καλύτερο να γινει σταδιακά.. και όχι με την μία.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...