Jump to content

Απορία


bbfemekr
 Share

Recommended Posts

Γεια σε όλους, χαίρομαι που βρήκα μια σελίδα με με αυτό το περιεχόμενο γιατι πάντα με ενδιέφερε και ήθελα να ασχοληθώ αλλα δυστυχώς τα πιο πολλά ήταν ξενόγλωσσα σάιτ και με δυσκόλευε αρκετά.

Ας μπώ λοιπόν στο θέμα, διαβασα για τα δύο σύμβολα την Πεντάλφα και την Τρικέρτα και κατέληξα ότι αφού και τα θεωρούνται σύμβολα προστασίας μπορούν να συνδιαστούν; (εφτιαξα μια φώτο με τα δύο αυτά συμβολα) αν ναι δυναμώνει - μεγάλωνει ή προστασία ; ή γενικα με τον συνδιασμό τους δεν εμποδίζει το ένα το αλλο να λειτουργήσει;

post-1719-1183018462.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 30
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Τα σύμβολα γενικά μπορούν να συνδυαστούν αρκεί οι ιδιότητες και των δύο να είναι παρόμοιες (πχ δε γίνεται να συνδυαστεί ένα σύμβολο αρνητικής σημασίας με ένα σύμβολο θετικής, κι ας λέει η φυσική τα ετερόνυμα έλκονται..).

Τώρα αν δυναμώνει η προστασία... Στο συγκεκριμένο που έφτιαξες η τρικουέτρα φαίνεται να καταπίνει την πεντάλφα, οπότε δεν ενισχύεται η προστασία. Καλό θα ήταν και τα δύο σύμβολα να είχαν έναν κοινό κύκλο, να βρίσκονταν μέσα σε ένα κοινό κύκλο, καθώς ένας καλός συνδυασμός χρειάζεται ένα κοινό σημείο αναφοράς (=>κύκλος). Ούτε όμως εμποδίζει την λειτουργία της πεντάλφας, απλά αποδυναμώνεται αρκετά.

Όταν βάζουμε περισσότερους από έναν κύκλους, ο κάθε κύκλος έχει το δικό του ρόλο και βρίσκεται σε αλληλουχία με τους άλλους

 

Το σωστό θα ήταν

Pendants_Triquetra_Pendant_76027_2981.jpg

 

και όχι

 

2838_c-ss-triquetra-pent-15.jpg (σε αυτό η πεντάλφα πλακώνει την τρικουέτρα)

Link to comment
Share on other sites

Τα σύμβολα γενικά μπορούν να συνδυαστούν αρκεί οι ιδιότητες και των δύο να είναι παρόμοιες (πχ δε γίνεται να συνδυαστεί ένα σύμβολο αρνητικής σημασίας με ένα σύμβολο θετικής, κι ας λέει η φυσική τα ετερόνυμα έλκονται..).

Τώρα αν δυναμώνει η προστασία... Στο συγκεκριμένο που έφτιαξες η τρικουέτρα φαίνεται να καταπίνει την πεντάλφα, οπότε δεν ενισχύεται η προστασία. Καλό θα ήταν και τα δύο σύμβολα να είχαν έναν κοινό κύκλο, να βρίσκονταν μέσα σε ένα κοινό κύκλο, καθώς ένας καλός συνδυασμός χρειάζεται ένα κοινό σημείο αναφοράς (=>κύκλος). Ούτε όμως εμποδίζει την λειτουργία της πεντάλφας, απλά αποδυναμώνεται αρκετά.

Όταν βάζουμε περισσότερους από έναν κύκλους, ο κάθε κύκλος έχει το δικό του ρόλο και βρίσκεται σε αλληλουχία με τους άλλους

 

Το σωστό θα ήταν

Pendants_Triquetra_Pendant_76027_2981.jpg

 

και όχι

 

2838_c-ss-triquetra-pent-15.jpg (σε αυτό η πεντάλφα πλακώνει την τρικουέτρα)

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου, να είσαι καλά sabrina

Link to comment
Share on other sites

Από πολλούς αυτά τα σύμβολα θεωρούνται σατανικά και από άλλους ένα ελληνικό σύμβολο.

Πάντως πιστεύω πως αν κυκλοφορούσατε με ένα τέτοιο στον δρόμο για φυλαχτό θα υπήρχε μεγάλο πρόβλημα...

 

Κατά τα άλλα νομίζω πως είναι μόνο ένα σύμβολο.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πιστεύω πως αν κυκλοφορούσατε με ένα τέτοιο στον δρόμο για φυλαχτό θα υπήρχε μεγάλο πρόβλημα...

Θα διαφωνήσω.. Πρόβλημα δεν υπάρχει κανένα όσον αφορά τα σύμβολα αυτά. Καλώς ή κακώς από τότε που βγήκε ο Κώδικας Da Vinci σε ταινία, η πλειοψηφία των ανθρώπων δε βλέπουν τόσο αρνητικά την πεντάλφα. Και την triquetra επειδή δεν είναι τόσο γνωστή την επεξεργάζονται και σε ρωτάνε κιόλας να τους κάνεις ανάλυση. Με μοναδική εξαίρεση τους 70+ ανθρώπους, που περισσότερο τους τρομάζει το μαύρο χρώμα και το γενικό σύνολο, παρά το σύμβολο.

Edited by sabrina
Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν διαφωνώ εντελώς αλλά η πεντάλφα είναι μια πεντάλφα πως να το κάνουμε.

Νομίζω πως οι περισσότεροι που έχουν δει αυτήν την ταινία σίγουρα θα έχουν ξεχάσει αυτό το σύμβολο και θα θυμούνται μόνο για τον πίνακα του και τα κρυμμένα νοήματά του.

 

Έχεις δοκιμάσει να κυκλοφορήσεις έτσι με μια πεντάλφα;

 

Τότε πες μου εάν έχω δίκαιο...

 

Ή μάλλον την ώρα που θα κοινωνήσεις στην εκκλησία βγάλε μία πεντάλφα και δες τι θα κάνει ο παπάς.... χαχα

Link to comment
Share on other sites

Nαι έχω κυκλοφορήσει πάμπολες φορές και την triquetra τη φοράω 5-6 χρόνια, και στο χώρο της δουλειάς και εκτός. Αν δε δίνεις "δικαιώματα" με το όλο στήσιμο δεν υπάρχει τερααάστιο πρόβλημα. Μια φορά έχω ακούσει από παππού μέσα σε αστικό "ξου ξου" και αυτό λόγω της μαύρης ενδυμασίας (και την ημέρα εκείνη πεντάλφα δε φορούσα, τρελό γέλιο το όλο σκηνικό)

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν διαφωνώ εντελώς αλλά η πεντάλφα είναι μια πεντάλφα πως να το κάνουμε.

Νομίζω πως οι περισσότεροι που έχουν δει αυτήν την ταινία σίγουρα θα έχουν ξεχάσει αυτό το σύμβολο και θα θυμούνται μόνο για τον πίνακα του και τα κρυμμένα νοήματά του.

 

Έχεις δοκιμάσει να κυκλοφορήσεις έτσι με μια πεντάλφα;

 

Τότε πες μου εάν έχω δίκαιο...

 

Ή μάλλον την ώρα που θα κοινωνήσεις στην εκκλησία βγάλε μία πεντάλφα και δες τι θα κάνει ο παπάς.... χαχα

 

 

Κ τι είναι μια πεντάλφα???

Link to comment
Share on other sites

Από πολλούς αυτά τα σύμβολα θεωρούνται σατανικά και από άλλους ένα ελληνικό σύμβολο.

Πάντως πιστεύω πως αν κυκλοφορούσατε με ένα τέτοιο στον δρόμο για φυλαχτό θα υπήρχε μεγάλο πρόβλημα...

 

Κατά τα άλλα νομίζω πως είναι μόνο ένα σύμβολο.

 

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΠΟΛΥ ΜΟΥ ΤΗ ΔΙΝΕΙ ΝΑ ΣΕ ΚΟΙΤΑΝΕ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΑΝ ΦΟΡΑΣ ΠΕΝΤΑΛΦΑ Η ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΑΡΑΞΕΝΟ. Η ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΑΝΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ.

ΔΗΛΑΔΗ ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΡΩΤΗΣΕΙ ΠΧ. ΓΙΑΤΙ ΦΟΡΑΝΕ ΣΤΑΥΡΟ; ΕΛΕΟΣ ΔΗΛΑΔΗ!

Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΦΟΡΑΕΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ^_^

Link to comment
Share on other sites

Nαι έχω κυκλοφορήσει πάμπολες φορές και την triquetra τη φοράω 5-6 χρόνια, και στο χώρο της δουλειάς και εκτός. Αν δε δίνεις "δικαιώματα" με το όλο στήσιμο δεν υπάρχει τερααάστιο πρόβλημα. Μια φορά έχω ακούσει από παππού μέσα σε αστικό "ξου ξου" και αυτό λόγω της μαύρης ενδυμασίας (και την ημέρα εκείνη πεντάλφα δε φορούσα, τρελό γέλιο το όλο σκηνικό)

χεχε

 

Εγώ στο λεωφορείο "τα άκουγα" από μια κατα τα άλλα συμπαθέστατη ηλικιωμένη κυρία επειδή φορούσα παντελόνι.

Ξέρεις πως σταμάτησε; :P

Όταν "καταλάθως" είδε το δαχτυλίδι με την πεντάλφα που φορούσα :lol:

Link to comment
Share on other sites

...Ας μπώ λοιπόν στο θέμα, διαβασα για τα δύο σύμβολα την Πεντάλφα και την Τρικέρτα και κατέληξα ότι αφού και τα θεωρούνται σύμβολα προστασίας μπορούν να συνδιαστούν; (εφτιαξα μια φώτο με τα δύο αυτά συμβολα) αν ναι δυναμώνει - μεγάλωνει ή προστασία ; ή γενικα με τον συνδιασμό τους δεν εμποδίζει το ένα το αλλο να λειτουργήσει;
Για να ξέρεις όλα αυτά θα πρέπει να ξέρεις "πώς λειτουργούν". Πως λειτουργούν λοιπόν τα σύμβολα; Γιατί και πως να σε προστατεύει ένα σχήμα;
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Για να ξέρεις όλα αυτά θα πρέπει να ξέρεις "πώς λειτουργούν". Πως λειτουργούν λοιπόν τα σύμβολα; Γιατί και πως να σε προστατεύει ένα σχήμα;

 

 

Βασικά δεν ήξερα ότι δεν "τελειωσε" το θέμα επειδή πήρα μια απάντηση,

(Αν και το ύφος σου που βγαίνει με αυτήν την ερώτηση δεν ήταν και το καλύτερο θα σου πω...) Εσυ τι πιστεύεις; πως λειτουργει ένα συμβολο; όλα είναι θέμα πίστης για το κάθε σχήμα - σύμβολο που θέλει κάποιος να πιστεψει σε αυτό (συμφωνα με τις ιδιότητες και τον σκοπό που δημιουργήθηκε και άν σου "ταιριάζει" το "κρατάς") άσχετα με την εποχή. Και το κάνεις για σένα όχι για επίδειξη ή τιποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Βασικά δεν ήξερα ότι δεν "τελειωσε" το θέμα επειδή πήρα μια απάντηση,

(Αν και το ύφος σου που βγαίνει με αυτήν την ερώτηση δεν ήταν και το καλύτερο θα σου πω...) Εσυ τι πιστεύεις; πως λειτουργει ένα συμβολο; όλα είναι θέμα πίστης για το κάθε σχήμα - σύμβολο που θέλει κάποιος να πιστεψει σε αυτό (συμφωνα με τις ιδιότητες και τον σκοπό που δημιουργήθηκε και άν σου "ταιριάζει" το "κρατάς") άσχετα με την εποχή. Και το κάνεις για σένα όχι για επίδειξη ή τιποτα άλλο.

Τώρα την είδα αυτή την απάντηση.

Δηλαδή τα σύμβολα, είναι για να μας δημιουργούν μια "χρήσιμη" ψευδαίσθηση;

Link to comment
Share on other sites

Nαι έχω κυκλοφορήσει πάμπολες φορές και την triquetra τη φοράω 5-6 χρόνια, και στο χώρο της δουλειάς και εκτός.

 

!!!!!!Έχεις κολιέ με triquetra; Εκτός από ένα καρατουριστικό μαγαζί στο Μοναστηράκι που κάποτε τη διέθετε προς πώλησιν(τώρα,όχι πια καθότι η "κυρία-αξιολάτρευτη" δε γουστάρει πια να τις πουλά! :whistling: )δεν γνωρίζω που αλλού μπορεί να τη βρει κάποιος...(Σε κάνα χεβιμεταλικό δισκάδικο που εκτός από τα κλασσικά μαύρα Τ-σέρτ,πουλά και κοσμήματα,ίσως...?)

 

Αν δε δίνεις "δικαιώματα" με το όλο στήσιμο δεν υπάρχει τερααάστιο πρόβλημα. Μια φορά έχω ακούσει από παππού μέσα σε αστικό "ξου ξου" και αυτό λόγω της μαύρης ενδυμασίας (και την ημέρα εκείνη πεντάλφα δε φορούσα, τρελό γέλιο το όλο σκηνικό)

 

Ε, κενωνία ώρα μηδέν(όχι-δεν υπάρχει ορθογραφικό λάθος σε αυτό!) :063laugh::063laugh::063laugh:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...