Jump to content

Ποιός; Όλοι εκτός απ'τους άλλους.


Recommended Posts

Να σου πω τι πιστεύω.

 

Πιστεύω πως ό,τι κάνεις στη ζωή σου πρέπει να το ξεκινάς και όχι να το κάνεις reverse engineer. Δηλαδή αν ο τρόπος σκέψης σου είναι ο τάδε και τυχαίνει να τον έχουν ονομάσει κάποιοι άνθρωποι ζεν (στο παράδειγμά μας), τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν πάλι διαβάζεις τι είναι το ζεν και αλλάζεις τον τρόπο σκέψης σου ώστε να γίνει σαν του ζεν (αν έχει τρόπο σκέψης το ζεν, δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με το θέμα) είσαι φάουλ.

Γιατί στην πρώτη περίπτωση ο τρόπος σκέψης πηγάζει από μέσα σου και προβάλει αποτελέσματα με την εξής σειρά:

Εαυτός(μέσα)-->Τρόπος σκέψης(μετασχηματισμός)-->Αποτέλεσμα(εκροή).

Ενώ στη δεύτερη:

Εαυτός(μέσα)-->Τρόπος σκέψης(μετασχηματισμός)-->Έλεγχος Συμβατότητας με το μοντέλο x,y,z (πιθανές αλλαγές)-->Αποτέλεσμα(εκροή)

 

Τουλάχιστον έτσι το σκέφτομαι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 35
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Καταλαβαινω τι εννοεις ,μια μικρη λεπτομερεια μονο.Ο τροπος σκεψης που εχεις την χ στιγμη(εκτος και εαν μιλαμε για πολυ μικρες ηλικιες) εχει διαμορφωθει απο αυτα που εζησες και διαβασες.Ετσι επελεξες τον τροπο και τα κριτηρια σκεψης σου.Μπορεις ισως να διαβασεις την φιλοσοφια του ζεν(ουτε και εγω ξερω αρκετα για το θεμα) και να πεις αα ωραιο σαν σκεψη να το δοκιμασω.Αλλα ποτε δεν θα μπορεις να πεις οτι εισαι η δεν εισαι αν δεν το εχεις βιωσει αρκετα.Και φυσικα δεν μπορεις με λογικα επιχειρηματα να πεισεις τον αλλο οτι ναι ειμαι ζεν γιατι εχω κανει αυτο εκεινο το αλλο κτλ κτλ.

Edited by Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει διαμορφωθεί από βιώματα και απόψεις που έχεις ακούσει. Αλλά άλλο να επηρεάζεσαι και άλλο να εκπροσωπείς, αν καταλαβαίνεις τι εννοώ. Σε γενικές γραμμές συμφωνούμε απ'ότι κατάλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι οντως συμφωνουμε ακομα και στο

Έχει να κάνει με τον παρατηρητή δηλαδή το κάθε τι. Ακόμα και ο παρατηρητής είναι υποκειμενικός απ'την πλευρά της παρατήρησης.

 

Αν λοιπόν δεν υπάρχει καμία σταθερά αναφοράς, καμία γραμμή, κανένα επίπεδο και καμία σταθερή οπτική, τελικά υπάρχει τίποτα στον κόσμο;

 

Ίσως να υπάρχει μια τεράστια θάλασσα ενέργειας που μέσα της να δημιουργούνται σχήματα, καταστάσεις, οπτικές και κόσμοι. Αυτό που διαμορφώνει αυτά τα σχήματα όμως, δεν έχει την δύναμη να τα διαχωρίσει απ'την γύρω θάλασσα. Είναι σαν τις νοητές γραμμές. Απλά τις σκεφτόμαστε και αυτές.. δημιουργούνται.

 

Ίσως όχι.

αλλα

οταν ανεφερα σε καποιον την θεωρια μου οτι ολα ειναι σχετικα και εχουν να κανουν με τον παρατηρητη μου ειπε το εξης-δε διαφωνω με την θεωρια σου απλα πιστευω οτι παιζεις με τις λεξεις χωρις ομως να εχεις αδικο.Το θεμα ειναι ομως οτι εαν δουλευες απτο πρωι μεχρι το βραδυ δεν θα ειχες την δυνατοτητα να βγαζεις θεωριες εκτος απο αυτες που χρειαζονται για την επιβιωση σου.Μηπως και οι "περιεργες" θεωριες που εχουν φτιαχτει ανα τους αιωνες δεν φτιαχτηκαν απο ατομα σαν και εσενα?

Καταληγω λοιπον οτι και το οτι φτανουμε σε αυτες τις θεωριες ειναι μαλλον καθοδηγουμενο καθως λειπει η πειρα και η απλη απαντηση(χωρις απαραιτητα να εχει δικιο) που μπορει να σου δωσει ο μεροκαματιαρης.

 

τελικά υπάρχει τίποτα στον κόσμο; Δεν ξερω,νομιζω οτι η απαντηση ειναι πολυεπιπεδη και απλη συναμα και δυστυχως και να ηξερα δεν θα μπορουσα να στο περιγραψω ουτε με το ανθρωπινο κατασκευσμα τον λογο αλλα ουτε ακομα και με το συναισθημα. :063dizzy:

Γνωμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και σε ακραίες περιπτώσεις μπορεί να εφαρμοστεί η λογική του υποκειμενισμού.

 

Δες το με ένα απλό καθημερινό παράδειγμα. Είσαι ο κύριος τάδε και δουλεύεις 12 ώρες τη μέρα χωρίς να πληρώνεσαι τις υπερωρίες. Ξεκινάς λοιπόν ένα πρωί με το αμαξάκι, το οποίο πήρες με δόσεις, να πας στη δουλειά τσαντισμένος γιατί δεν σε πληρώνουν καλά, αγχωμένος για το αν θα σε διώξουν αν τυχόν αργήσεις (έχεις να πληρώσεις τις δόσεις του αμαξιού) και χίλια άλλα πράγματα της καθημερινότητας που τυχόν σε απασχολούν. Ξαφνικά εκεί που πας σε ένα χαλαρό δρόμο με 40 χιλιόμετρα, βλέπεις έναν αρκετά μπροστά σου να είναι με αλάρμ για να κατέβει η γυναίκα του πχ με το παιδί του. Επιβραδύνεις και σταματάς ώσπου να τελειώσουν τα 4-5 δευτερόλεπτα που πέρασαν περιμένοντάς τον. Πως αντιδράς;

1) Του βρίζεις τη μάνα, την παναγία, τον χριστό και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο θα σου έρθει εκείνη την ώρα.

2) Δεν κάνεις τίποτα. Σιγά, 5 δευτερόλεπτα ήταν.

3) Βγαίνεις έξω και τον αρχίζεις στις σφαλιάρες γιατί στην έδωσε

4) Δεν το σκέφτεσαι καν.

..

50)Κάτι.

 

Δεν είναι όλες αυτές οι συμπεριφορές υπαρκτές; Εγώ τουλάχιστο, τις έχω δει όλες να συμβαίνουν για παρόμοιους λόγους. Τι άλλαξε στην κάθε περίπτωση; Ο άνθρωπος. Το υποκείμενο που εκφράζεται δηλαδή.

 

Έχει να κάνει με τις επιλογές σου, με τις απόψεις σου, με τον τρόπο σκέψης σου, με την στάση σου, με την ψυχολογία σου και με άλλα 1002 πράγματα. Και με τις συνθήκες, δεν τις αφήνω απ'έξω αυτές. Αλλά σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω, τουλάχιστον σ'εμένα ξέρω ότι δεν ισχύει, ότι οι συνθήκες είναι αυτές που σε καθορίζουν από μόνες τους.

 

Απ'την άλλη, δεν έχει και πολύ άδικο ο φίλος σου. Αν δούλευες απ'το πρωί μέχρι το βράδυ ίσως και να μην είχες την όρεξη για σκέψη και θεωρίες. Επιλογή σου είναι όμως να δουλεύεις απ'το πρωί μέχρι το βράδυ, επιλογή σου ήταν και ο λόγος που ίσως σε "αναγκάζει" να δουλεύεις απ'το πρωί μέχρι το βράδυ. Λίγες είναι οι περιπτώσεις που θα μπορέσεις να πεις "δεν είχα επιλογή, αναγκάστηκα" και να ισχύει πραγματικά.

Link to comment
Share on other sites

Αργα η γρηγορα το σκεπτομενο ατομο πιστευω,καταληγει στην λογικη του υποκειμενισμου οπως λες.Εκει οι περισσοτεροι ειτε επαναπαυονται λεγοντας οτι ok τωρα οτι και να μου πουν μπορω να τα φερω βολτα στηριζομενος στην παραπανω αρχη και σταματανε την αναζητηση ,ειτε αναρωτιουνται τι θα μπορουσε να τους βοηθησει αυτο πρακτικα στην καθημερινη τους ζωη και σταδιακα το ξεχνανε..Εγω μαλλον ανηκω στην δευτερη κατηγορια.Το μονο που βρηκα θετικο σε αυτην την σκεψη ειναι οτι βοηθαει στο να εχεις ανοικτο μυαλο.Με ξαφνιασε ο φιλος μου γιατι μου ειπε οτι θελει γεματη την κοιλια για να κανεις τετοιες σκεψεις και ετσι αναρωτιεμαι που θα μπορουσαμε να χρησιμοποιησουμε αυτην την αρχη πρακτικα.Προφανως τα μεχρι αυτην την στιγμη συστηματα τα οποια χρησιμοποιουν αλλα συστηματα αναφορας κανουν καλα την δουλεια τους χωρις ομως αυτο να σημαινει οτι δεν εχουν μειονεκτηματα.

Εμεις σαν "σκεπτομενα" ατομα δεν πρεπει απλως να δειχνουμε τα προβληματα των τρεχοντων συστηματων.Αυτο γινεται συνεχεια.Πρεπει να προτεινουμε και εναλλακτικα εφαρμοσιμα συστηματα.Το κακο φυσικα ειναι οτι το τελευταιο ειναι πολυ πολυ πιο δυσκολο....ειναι σαν αυτο που λεει ωραια ρε μπαρμπα μας τα λες αλλα τι γινεται πρακτικα?

οσο για το παραδειγμα με το αμαξι συμφωνω συμφωνω συμφωνω και ειμαι πιο κοντα στο 1

Edited by Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...