Jump to content

Παράξενα (γλυπτά) κεφάλια


 Share

Recommended Posts

Το θέμα θα μπορούσε να "θαφτεί" και να περνούσε το ντουκού...εάν κάποιοι αρχαιολόγοι δεν εξέφραζαν αμφιβολίες για την πραγματική ερμηνεία των γλυπτών. Αφορά αναθηματικά μνημεία, θρησκευτική αναφορά ή...κάτι άλλο;.Το όλο θέμα εξακολουθεί να διχάζει τον αρχαιολογικό κόσμο.Μέχρι και το BBC εδέησε να ασχοληθεί με αυτό (http://news.bbc.co.uk/1/hi/scotland/south_of_scotland/7125345.stm )μιας και αυτά βρέθηκαν σε απομακρυσμένη περιοχή κοντά στο Εδιμβούργο της Σκοτίας...

Πιο συγκεκριμένα, ένα από τα κεραμικά κεφάλια βρέθηκε σε μια οχθή του ποταμού κοντά στο New Abbey Corn Mill. Μερικοί μίλησαν για παμπάλαια κεραμικά τεχνουργήματα,αλλά οι πιο ψύχραιμοι δεν τα θεωρούν τόσο παλαιά:φτιάχτηκαν πριν 300 χρόνια τουλάχιστον,ισχυρίζονται.

Το μυστήριο παραμένει...?

Edited by Ingmar
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα θα μπορούσε να "θαφτεί" και να περνούσε το ντουκού...εάν κάποιοι αρχαιολόγοι δεν εξέφραζαν αμφιβολίες για την πραγματική ερμηνεία των γλυπτών. Αφορά αναθηματικά μνημεία, θρησκευτική αναφορά ή...κάτι άλλο....
Εγώ θα σημειώσω (δια πάσα "έννομον" χρήση) αυτό το σημείο του άρθρου του BBC:
A bodiless male head was found after St Margaret's Loch in Holyrood Park, Edinburgh, was partially drained.
(Υπογράμμιση δική μου)

Στα "νησιά" (τα Βρετανικά εννοώ) έχουν και μια κάποια παράδοση με μυστήρια γλυπτών, δείτε παλαιότερη κουβέντα: http://www.artofwise.gr/forum/index.php?sh...amp;#entry52307 (μυστήριο που λύθηκε τελικά).

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ, outis, πιστεύεις ειλικρινά πως πρόκειται για ακριβώς ίδια περίπτωση;

Πως..πρόκειται για gargoyles? (εμένα πάντως, δεν φέρνουν κάτι από "υδροροές" τα γλυπτά).

 

Δες τις γλυπτικές λεπτομέρειες τους. Δεν μοιάζουν με εκείνα της Κέλτικής Παράδοσης. Σαξονικά, χμ, χλωμό τη βλέπω και την περίπτωση αυτή. Φαντάσου: άγγλοι είναι αυτοί που εξέφρασαν αμφιβολίες! Τι να πω τώρα εγώ,που ζω στο ελλάντα! Αλλά -που ξέρεις -μπορεί και να'χεις δίκιο...

 

 

...αλλά αυτή είναι η γοητεία του μυστήριου: πάντα κάτι δεν πάει καλά-που δεν κολλά με το λοιπό παζλ...

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ, outis, πιστεύεις ειλικρινά πως πρόκειται για ακριβώς ίδια περίπτωση;

...

Δεν είπα ότι είναι ίδια περίπτωση. Δεν είναι, απλά η μία μου θύμισε την άλλη. Αυτή εδώ μοιάζει πιο σοβαρή.
Link to comment
Share on other sites

...ειδικά η πρώτη φώτο,με το θρυμματισμένο κεφάλι,μοιάζει αλλόκοτο: 2 κόγχες για μάτια,το σχήμα...δύσκολο να υποθέσω πως πρόκειται για έργο ενός βιαστικού και ατάλαντου γλύπτη. Ξέρει καλά τι έκανε ή όχι; :unsure: Κι αν υποθέσουμε πως πρόκειται για την άνω περίπτωση,το θέμα τελειώνει εδώ: απλά ο γλύπτης ΔΕΝ είναι Πραξιτέλης (δηλ.σε ικανότητες και ταλέντο).

Αν όμως, πρόκειται για έργο έμπειρου τεχνίτη γλυπτών...τότε το πράγμα παραξενεύει. Βλέπω π.χ. τα γλυπτά έργα της προ- και υστερο- κελτικής περιόδου. Μια τάση προς το στυλιζαρισμένο informal, καλή απόδοση ανάλγυφου στη πέτρα και αποτελεσματικότητα ως προς στη δημιουργία εντυπώσεων και δέους...

Εδώ δεν έχουμε τέτοια περίπτωση. Δεν πρόκειται άλλωστε, για "μνημειώδη" γλυπτά σαν π.χ. της Αιγύπτου ή της Μεσοποταμίας. Διαφέρουν περιέργως.

Ίσως να έχουν σχέση με τη Δρυϊδική παράδοση(?) ή με τη κελτική γενικότερα. Αλλά δίχως πρόσθετες πληροφορίες από επιπλέον -αρχαιολογικές φυσικά- πηγές, δύσκολο να αποφανθώ συγκεκριμένα... :mellow4:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...