Jump to content

Εισαγώγη στην Wicca


Recommended Posts

Η Γουίκα είναι μια φιλοσοφία μυστικισμού των μαγισσών που έχει τις ρίζες της απο την αρχαιότητα, και που μαράζωνε από την μυστικότητά.

Όποιος ενδιαφερόταν να μάθει την τέχνη της Γουικα, έπρεπέ να αρκεστεί σε υπαινιγμούς που διάβαζε σε βιβλία και άρθρα. Οι Γουικανοι δεν θα του έδιναν πολλές πληροφορίες, και έκτος αυτού δεν ψάχνανε για νέους οπαδούς.

Σήμερα, ο αριθμός πολλών ατόμων που είναι δυσαρεστημένοι με τις παραδοσιακές θρησκευτικές δομές αυξάνετε καθημερινά. Πολλοί ψάχνουν για μια θρησκεία στην οποία να μπορούν να συμμετέχουν προσωπικά, για μια θρησκεία που να τιμά τις πνευματικές και φυσικές αξίες, για κάποια θρησκεία όπου η εναρμόνισή με το θείο επιτυγχάνετε μέσα από την αύξησή της τέχνης της μαγείας.

Η Γουικα είναι ακριβώς μια τέτοια φιλοσοφία, θρησκεία, πίστη (όπως και να την ονομάσει κάποιος είναι ζήτημά προσωπικής επιλογής), με επίκεντρο τον σεβασμό προς την φύση, όπως αντικατοπτρίζετε μέσα από κάποια θέα και κάποιον Θεό.

Οι αρχαίες ρίζες της Γουικα, η αποδοχή της μαγείας, και η μυστηριώδη φύση, την έχουν κάνει ιδιαίτερά ελκυστική για ορισμένους ανθρώπους. Μέχρι πρόσφατα, η ελλιπής ενημέρωσή για την Γουικα καθώς και ο φαινομενικός εκλεκτισμός της δημιούργησαν έντονη σύγχυση στους ενδιαφερομένους.

Η Γουικα ως θρησκεία αλλάζει και αυτή. Και αυτό είναι κάτι απαραίτητο αν δεν αποτελεί απλώς και μόνο μια έξαρση περιέργειας για μια παλιότερή εποχή. Οι πολλοί γουικανοι σταθεροποιούν αυτήν την θρησκεία, για να προσφέρουν κάτι και στις επόμενες γενιές.

Η Γουικα είναι μια χαρούμενη θρησκεία, που αναδύεται περισσότερο από την συμπόνια που θα έχει ένας γουικανος με την φύση. Είναι μια συγχώνευσή κάποιον αρχαίων θεών και Παγκοσμίων ενεργειών που σύμφωνα με την παράδοσή δημιούργησαν όλη την πλάση. Είναι μια προσωπική θετική γιορτή της Ζωής, και στην σημερινή εποχή πολύς κόσμος έχει πρόσβασή σε αυτήν.

 

Βιβλιογραφίες: wicca απο τον συγγραφέα Scott Cunningham.

Edited by Mendesius
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ναι... αλλά αντίστοιχο άρθρο υπάρχει και στη σελίδα. Αποσκοπείς σε κάποια συζήτηση; (επειδή είναι λίγο.."απότομο" το τόπικ σου χωρίς κάποια ερώτηση)

Link to comment
Share on other sites

Καλό και ενδιαφέρον το βιβλίο -πηγή σου (αν και αφορά κυρίως τη solitarity wicca). Αλλά η Σαμπρίνα έχει δίκιο. Κάπως "απότομο" το θρεντ σου. Θα αναρωτιέσαι μάλλον, για την αξία & σημασία της Γουϊκα στην Ελλάδα σήμερα (ή κάνω λάθος;)...

Link to comment
Share on other sites

Φίλες και φίλοι καλησπέρα σας.

 

Φίλη Ingmar, σίγουρα έχει κάποια άξια στο ελληνικό κοινό, αυτή η τέχνη..δεν αμφιβάλω καθόλου.

 

Στο εξωτερικό θα έλεγα είναι και ποιο ευρέος αντιληπτή. Αν και δεν νομίζω ότι αυτό κρίνετε τόσο πολύ από την χωρά, περισσότερο θα έλεγα από το άτομο.

 

Φίλη sabrina, αποσκοπώ περισσότερο να ερευνώ το περιεχόμενο της μαγείας γι αυτό έκανα και την έγγραφή μου. Το παραπάνω άρθρο το έβαλα μόνο για περαιτέρω γνώση.

 

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλες και φίλοι καλησπέρα σας.

 

Φίλη Ingmar,

ευχαριστώ.

 

καλέ 'αντρας είναι που πήγες να του κάνεις αλλαγή φίλου του ανθρώπου :063laugh::063laugh::063laugh:

Link to comment
Share on other sites

Φίλες και φίλοι καλησπέρα σας.

 

Φίλη Ingmar, σίγουρα έχει κάποια άξια στο ελληνικό κοινό, αυτή η τέχνη..δεν αμφιβάλω καθόλου.

 

Στο εξωτερικό θα έλεγα είναι και ποιο ευρέος αντιληπτή. Αν και δεν νομίζω ότι αυτό κρίνετε τόσο πολύ από την χωρά, περισσότερο θα έλεγα από το άτομο.

 

Φίλη sabrina, αποσκοπώ περισσότερο να ερευνώ το περιεχόμενο της μαγείας γι αυτό έκανα και την έγγραφή μου. Το παραπάνω άρθρο το έβαλα μόνο για περαιτέρω γνώση.

 

ευχαριστώ.

 

Ορίστε μια σελίδα που θα σε βοηθήσει για περιταίρω γνώση σχετικά με την wiccan (έχει και για παγανισμό): witchschool

έχει μαθήματα, άρθρα, τεστ και επίσης έχεις το witch tv που μπορεί να σε βοηθήσει σε μερικές πρακτικές. :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε μια σελίδα που θα σε βοηθήσει για περιταίρω γνώση σχετικά με την wiccan (έχει και για παγανισμό): witchschool

έχει μαθήματα, άρθρα, τεστ και επίσης έχεις το witch tv που μπορεί να σε βοηθήσει σε μερικές πρακτικές. :cheerful:

 

Φίλε 'kailor'. Καλησπέρα.

 

Σ ευχαριστώ για τις πληροφορίες που παραθέτεις, η ιστοσελίδα που προτείνεις δείχνει κάποιο ενδιαφέρων.

 

Ένα ενδιαφέρων βιβλίο που νομίζω ότι θα βοηθήσει και εσάς για περιταίρω γνώση, είναι αυτό που βγήκε από τις εκδώσεις Κονιδαρη, στα Ελληνικά. Το βιβλίο ονομάζετε "Το Πλήρες Βιβλίο της Μαγείας" και είναι γραμμένο από το συγγραφέα "Raymond Buckland" ο οποίος νομίζω ότι είχε σπουδάσει και ψυχαναλυτική.

Αυτό έχει μέσα ασκήσεις, περί ψυχικής Άμυνας, ξόρκια, φυλαχτά, εξορκισμούς, επικλήσεις πνευμάτων, ερωτική μαγεία με δεσίματα και λυσηματα, δύναμή των χρωμάτων, μαγικά εργαλεία για τελετές, μαντεία, θεραπεία, μαγεία βοτάνων, πολυτίμων λίθων, μαγεία της φλόγας των κεριών και άλλα.

 

Ένα ενδιαφέρων site με witchcraft που βρήκα και είδα ότι έχει αξιόλογα βιβλία και περιεχόμενο για περετέρω γνώση, είναι αυτό της Luciferian witchcraft: http://www.luciferianwitchcraft.com/store.htm , δείχνει κάποιο αξιόλογο περιεχόμενο, δείχνοντάς την άλλη πλευρά του νομίσματος στο πως μπορεί κάποιος να ασκήσει αυτήν την τέχνη, έχει επίσης ενδιαφέρων και πλούσιο υλικό για αγορά κατά την γνώμη μου.

 

Ευχαριστώ.

Edited by Mendesius
Link to comment
Share on other sites

Εμ.. συγνώμη κιόλας, αλλά αυτά που λες έχουν ειπωθεί και στο φόρουμ χιλιάδες φορές, είναι και στη σελίδα.

Όσο για το βιβλίο του Buckland, στην αρχή με είχε ενθουσιάσει, αλλά αφού διάβασα και άλλα βιβλία το θεώρησα.. αδιάφορο.

Θες να συζητήσουμε κάτι συγκεκριμένο για τη wicca; Επειδή μας παραθέτεις γνώσεις, τις οποίες όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να ρωτήσει ή να ψάξει από μόνος του, χωρίς να έχεις αφήσει κάποιο παραθυράκι για συζήτηση..

Link to comment
Share on other sites

Ένα ενδιαφέρων βιβλίο που νομίζω ότι θα βοηθήσει και εσάς για περιταίρω γνώση, είναι αυτό που βγήκε από τις εκδώσεις Κονιδαρη, στα Ελληνικά. Το βιβλίο ονομάζετε "Το Πλήρες Βιβλίο της Μαγείας" και είναι γραμμένο από το συγγραφέα "Raymond Buckland" ο οποίος νομίζω ότι είχε σπουδάσει και ψυχαναλυτική.

Αυτό έχει μέσα ασκήσεις, περί ψυχικής Άμυνας, ξόρκια, φυλαχτά, εξορκισμούς, επικλήσεις πνευμάτων, ερωτική μαγεία με δεσίματα και λυσηματα, δύναμή των χρωμάτων, μαγικά εργαλεία για τελετές, μαντεία, θεραπεία, μαγεία βοτάνων, πολυτίμων λίθων, μαγεία της φλόγας των κεριών και άλλα.

 

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια που προσφέρεις, αλλά αυτό το βιβλίο το έχω διαβάσει εδώ και αρκετό καιρό, και δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος εδώ στο forum που δεν το έχει διαβάσει. Και έαν ψάξεις καλά στα προτεινόμενα βιβλία θα δείς σχεδόν όλοι μας να το προτείνουν. το έχουμε κάνει θέμα αρκετές φορές κατά το παρελθόν.

Link to comment
Share on other sites

Εμ.. συγνώμη κιόλας, αλλά αυτά που λες έχουν ειπωθεί και στο φόρουμ χιλιάδες φορές, είναι και στη σελίδα.

Όσο για το βιβλίο του Buckland, στην αρχή με είχε ενθουσιάσει, αλλά αφού διάβασα και άλλα βιβλία το θεώρησα.. αδιάφορο.

Θες να συζητήσουμε κάτι συγκεκριμένο για τη wicca; Επειδή μας παραθέτεις γνώσεις, τις οποίες όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να ρωτήσει ή να ψάξει από μόνος του, χωρίς να έχεις αφήσει κάποιο παραθυράκι για συζήτηση..

 

Φίλη 'sabrina'.

 

Για αρχή θα ήθελα να αναλύσουμε το θέμα με τον "νομό των τριών", ο οποίος με απασχολεί περισσότερο.

 

Αυτός ο νόμος ορίζει ότι αν ο Μάγος κάνει κακό σε κάποιον, επιστρέφει τρεις φορές εναντίον στον Μάγο.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω, μήπως αυτός ο νόμος εκπιγάζει από βαθιές και ευθυγραμμισμένες ένοχες, ανησυχίες και τύψεις του ιερουργού που κρύβονται βαθιά στο υποσυνείδητο του, από την αρχή που ξεκινάει το ιερουργικό του έργο ;;;

 

Και έτσι μέσω αυτής της ευθυγραμμισμένης αδυναμίας απορρίπτονται τα θετικά αποτελέσματά πχ μιας κατάρας ;;;

 

Αυτές τις ερωτήσεις έχω, καθώς διάβασα και τις αξιόλογες απόψεις του site σας, που γράφει και η φίλη Νεφέλη σε ένα άρθρο της, το οποίο ονομάζετε "Τι είναι το Wicca"...στα οποία διαβάζω τα εξής:

 

Οι Θεοί δεν οργίζονται, μα όταν τα παιδιά τους «παραστρατήσουν» βρίσκουν άλλους τρόπους να τα διδάξουν πως οι πράξεις τους είναι λανθασμένες, και αυτό γίνεται είτε μέσω τύψεων (ανώτερης συνειδήσεως, το Θεϊκό κομμάτι όλων μας), είτε μέσω Θείας Δίκης (Ο Νόμος των Τριών).

 

Αν γίνετε θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας, πάνω σε αυτό το θέμα.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

...και έλεγα εγώ για έλλειψη επαρκούς "μαγικής" βιβλιογραφίας...

 

Δυστυχώς,εδώ δεν έχουμε ακόμα, το ελληνικό αντίστοιχο της Llewellyn, της Pathmoon ή συναφών εκδ.οίκων. Ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο νόμος ορίζει ότι αν ο Μάγος κάνει κακό σε κάποιον, επιστρέφει τρεις φορές εναντίον στον Μάγο.

 

εδώ πρέπει να διορθώσω κάτι, ο νόμος των τριών δεν επιστρέφει μόνο όταν κάνεις κακό αλλά όταν κάνεις και καλό. Ο νόμος των τριών ορίζει ότι κάνεις επιστρέφεται πίσω σε εσένα 3 φορές πιο δυνατό.

 

 

ουφ, ευτυχώς δεν πρόλαβε κανένας ingy :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

εδώ πρέπει να διορθώσω κάτι, ο νόμος των τριών δεν επιστρέφει μόνο όταν κάνεις κακό αλλά όταν κάνεις και καλό. Ο νόμος των τριών ορίζει ότι κάνεις επιστρέφεται πίσω σε εσένα 3 φορές πιο δυνατό.

 

Φίλε μου kailor.

 

Το γνωρίζω και θα συμφωνήσω μαζί σου για το τι ορίζει ο νόμος των τριών.

 

Αναφέρθηκα περισσότερο και στο θέμα της ευθυγραμμισμένης ενοχής και κάποιον άλλων παραγόντων, μήπως το θέμα εξελιχτεί και σε καμία εποικοδομητική συζήτησή.

 

Ευχαριστώ.

Edited by Mendesius
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...