Jump to content

Ποιά είναι η πηγή του πολιτισμού μας;


Recommended Posts

Όπως λέει ξεκάθαρα και ο τίτλος, ποιά πιστεύετε ότι είναι η πηγή του πολιτισμού μας;

Ποιά είναι τα κίνητρα που έκαναν τον άνθρωπο να δημιουργήσει τον πολιτισμό;

 

Για να προλάβω όσους θα σπεύσουν να βγουν εκτός θέματος, δεν ρωτάω ποιές είναι οι συνθήκες που ευνόησαν τον πολιτισμό, αλλά το τι είναι αυτό που σπρώχνει τον άνθρωπο να τον δημιουργήσει.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 39
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Μια πρώτη αυθόρμητη απάντηση θα ήταν "η Ανάγκη"

 

 

Είναι προτιμότερο να δώσουμε έναν ορισμό του "πολιτισμού" για να μπορέσουμε να συζητήσουμε. Τι είναι και τι δεν είναι πολιτισμός;

 

Πολιτισμός θεωρείται η δημιουργία Τέχνης αλλά και το μαγειρεμένο φαγητό. Πολιτισμός θεωρείται το ηλεκτρικό ρεύμα αλλά και η αβρότητα.

 

Γιατί απ' όλα συζητάμε;

Link to comment
Share on other sites

η αναγκη για επιβιωση αφ'ενος και η ανγκη για εξωτερικευση των αισθηματων του. πιο συγκεκριμενα εχω την εντυπωση πως ο ανθρωπος το εχεισ το αιμα του να θελει να δημιουργει να προοδευει αρα μαλλον το αισθημα αυτοσυντηρησης

Link to comment
Share on other sites

εδω διχαζεται η γνωμη μου. ειτε το πετυχε αλλα δεν το καταλαβε ειτε δεν το πετυχε λογω της απληστιας του

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ μέχρι μια κάποια εποχή σαφώς και το πετύχαινε. Η εξέλιξη έριχνε τα ζάρια κι έφτιαξε ένα είδος του οποίου το συγκριτικό πλεονέκτημα ήταν ο πιο ικανός εγκέφαλος. Και όπως όλα τα άλλα είδη, είχε το ένστικτο της διαιώνισης. Οπότε, χρησιμοποιεί το πλεονέκτημά του για να αυξήσει τις πιθανότητες επιβίωσής του.

 

Κατά τη γνώμη μου, δύο και μόνοι παράγοντες ήταν αυτοί που τα χάλασαν όλα.

 

α) Η παραγωγή πλεονάσματος (= περισσότερα από όσα χρειαζόμαστε, το οποίο δημιουργεί το πρόβλημα του ποιος θα πάρει τα παραπανίσια).

β) η ανακάλυψη πως χρειάζεται ο άντρας για να τεκνοποιήσει η γυναίκα.

 

Αυτά τα δύο σε συνδυασμό, μπορούμε να πούμε πως είναι υπεύθυνα για το σύνολο της ανθρώπινης απληστίας.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς μέχρι ενός σημείου το πετύχαινε. Από τη στιγμή όμως που έπαψε να σέβεται το σπίτι του και να κάνει κατάχρηση κάθε πηγής και κάθε -δε ξέρω κι εγώ τι- έχασε το παιχνίδι..

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ μέχρι μια κάποια εποχή σαφώς και το πετύχαινε. Η εξέλιξη έριχνε τα ζάρια κι έφτιαξε ένα είδος του οποίου το συγκριτικό πλεονέκτημα ήταν ο πιο ικανός εγκέφαλος. Και όπως όλα τα άλλα είδη, είχε το ένστικτο της διαιώνισης. Οπότε, χρησιμοποιεί το πλεονέκτημά του για να αυξήσει τις πιθανότητες επιβίωσής του.

 

Κατά τη γνώμη μου, δύο και μόνοι παράγοντες ήταν αυτοί που τα χάλασαν όλα.

 

α) Η παραγωγή πλεονάσματος (= περισσότερα από όσα χρειαζόμαστε, το οποίο δημιουργεί το πρόβλημα του ποιος θα πάρει τα παραπανίσια).

β) η ανακάλυψη πως χρειάζεται ο άντρας για να τεκνοποιήσει η γυναίκα.

 

Αυτά τα δύο σε συνδυασμό, μπορούμε να πούμε πως είναι υπεύθυνα για το σύνολο της ανθρώπινης απληστίας.

 

Για ανέλυσε την τραγοκερατιά αυτή. Σίγουρα έχει μία βάση που δεν την βλέπω.

Γιατί με το φτωχό μου μυαλουδάκι, ο συνδυασμός μου λέει ότι τα παραπανίσια θα τα πάρει ο άντρας :P

Link to comment
Share on other sites

Για ανέλυσε την τραγοκερατιά αυτή. Σίγουρα έχει μία βάση που δεν την βλέπω.

Γιατί με το φτωχό μου μυαλουδάκι, ο συνδυασμός μου λέει ότι τα παραπανίσια θα τα πάρει ο άντρας :P

 

Κοίτα, στην αρχή έχουμε μια μητρογραμμική κοινωνία. Τα παιδιά είναι των γυναικών. Συμφέρον της κοινότητας είναι να επιβιώσουν όλα τα παιδιά. Οι άντρες δεν κάνουν διάκριση ανάμεσα στα δικά τους παιδιά και τα παιδιά των άλλων. Ακόμα κι αν κάνουν οι γυναίκες τέτοια διάκριση, όταν ο άντρας δεν ξέρει ποιο είναι το δικό του παιδί, υπάρχει μια εξισορρόπηση. Οι μεγάλοι -γενικώς- προσέχουν τα παιδιά -γενικώς- και μια χαρά.

 

Κάποια στιγμή προκύπτει πλεόνασμα. Το πλεόνασμα δίνει καλύτερες πιθανότητες επιβίωσης σε αυτόν που το έχει. Χωρίς το παραπάνω κίνητρο για κατανομή του πλεονάσματος, η κοινότητα μοιράζεται το πλεόνασμα. Μπορεί να μην ενδιαφέρεται καν να το αυξήσει.

 

Και τότε, ανακαλύπτει ο άντρας πως υπάρχουν παιδιά δικά του και παιδιά αλλωνών. Εκεί μπαίνει το ένστικτο της διάδοσης των γονιδίων του κι έτσι διεκδικεί το πλεόνασμα για λογαριασμό δικό του και των παιδιών του. Κι επειδή πρέπει να είναι σίγουρος πως τα παιδιά είναι δικά του, αρχίζει και η ιδιοκτησία της γυναίκας. Ο ανταγωνισμός τώρα μεταξύ των αρσενικών, γίνεται για το πλεόνασμα. Οπότε καθένας προσπαθεί να έχει μεγαλύτερο πλεόνασμα από τον δίπλα του. Κι αρχίζει το πράγμα να ξεφεύγει.

 

Άρα καλά το υπέθεσες.

Link to comment
Share on other sites

Η ανάλυση που κάνει ο Τραγοκέρατος είναι κατά βάση σωστή. Η "φεμινιστική" σχολή σκέψης, που είναι ωστόσο από τις επικρατούσες, θεωρεί την καταπίεση της γυναίκας απόρροια της συνειδητοποίησης του ρόλου του άντρα στην αναπαραγωγή.

 

Γιατί με το φτωχό μου μυαλουδάκι, ο συνδυασμός μου λέει ότι τα παραπανίσια θα τα πάρει ο άντρας :P

 

 

Μόνο μετά από τεστ DNA :P

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή προκύπτει πλεόνασμα. Το πλεόνασμα δίνει καλύτερες πιθανότητες επιβίωσης σε αυτόν που το έχει. Χωρίς το παραπάνω κίνητρο για κατανομή του πλεονάσματος, η κοινότητα μοιράζεται το πλεόνασμα. Μπορεί να μην ενδιαφέρεται καν να το αυξήσει.

 

Συμφωνώ, αλλά το πλεόνασμα ήταν ένα αποτέλεσμα του ''πολιτισμού''. Επομένως πρέπει να πάμε ακόμα πιο πίσω. Σαφώς αυτό το αποτέλεσμα δημιούργησε άλλα προβλήματα, που με την σειρά τους γέννησαν καινούργια κλπ κλπ. Το πρώτο πρόβλημα που δημιούργησε τα άλλα ποιό είναι;

Εσύ μιλάς για το έμβρυο, αλλά εγώ ψάχνω το σπέρμα.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να ορίσουμε καλύτερα τον πολιτισμό.

 

Πρωταρχική ορμή μπορούμε να πούμε πως υπήρξε το ένστικτο της αυτοσυντήρησης / επιβίωσης / διάδοσης των γονιδίων. Όσο και να χτυπηθούμε, αυτό δεν μπορούμε να το διαγράψουμε, θα πηγαίναμε ενάντια στη φύση.

 

Επειδή όμως μιλάμε για ένα ένστικτο, χωρίς λογική, στο οποίο δε χωρά ο χαρακτηρισμός καλό/κακό, αυτό πότε λειτουργεί σε συμφωνία με τη φύση και πότε λειτουργεί ενάντια: όταν δηλαδή στρέφεται ενάντια στα υπόλοιπα είδη του πλανήτη κι ενάντια σε άλλους ανθρώπους.

 

Όπως και να λειτουργεί όμως, αυτός είναι ο πρωταρχικός παράγοντας. Εξαιτίας του φτιάχτηκαν τα πρώτα εργαλεία και τα πρώτα ρούχα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...