Jump to content

Μία μικρή ερώτηση


shadow3363
 Share

Recommended Posts

Ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ Πηγουνιά ή Αγριοροδαριά (Paeonia clusii s.sp clusii)?

έχω ψάξει σε αρκετά από τα ανθοπωλία της αθήνας και οι πιό πολλοί ούτε που το έχουν ακουστά!!!!

Edited by shadow3363
Link to comment
Share on other sites

Στο google έψαξα, και μάλλον θα το βρεις μόνο σε βουνό.

 

"Την Παιώνια την Ελληνική ( υποείδος hellenica), με άνθη λευκά ή σπανίως ροδόλευκα. Ανθίζει τους μήνες Απρίλιο ? Μάιο και έχει εξάπλωση στον Ταΰγετο, την Πάρνηθα, την Άνδρο και, κυρίως, την Εύβοια."

"Την Παιώνια του Παρνασσού (Paeonia panassica). Έχει μελανοπόρφυρα άνθη, και ανθίζει τον Μάιο. "

 

Τα παραπάνω είναι κοντά στην Αττική αλλά υπάρχει σχεδόν σε όλη την Ελλάδα. Επίσης σε σελίδες για την πανίδα της Αράχοβας βρήκα πολλές αναφορές.Δεν ξέρω αν βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ. θα προσπαθήσω να δώ σε κάνα ανθοπωλείο κοντά στην Πάρνηθα.

Άν και είναι δίπλα μου δεν το σκέφτηκα.

Αλιώς θα ανέβω τον Απρίλιο στην Πάρνηθα να κόψω.

Πάρ' όλα αυτά άν κάποιος ξέρει κανα ανθοπωλείο που να έχει ας μου το πεί.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ... με τι ονομασία το ζητάς? Χρησιμοποίησες καθόλου το απλό "παιωνία"? Αποκλείεται να μην την έχουν ακουστά!

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι δεν το έχω ζητήσει ώς παιωνία.

Αρχάγγελε αυτό το φυτό λέγετε ότι όποιος κατέχει πάνω του αποξυραμένο άνθος του έχει τύχη.

 

Και μιας και τώρα τελευταία μου λήπει πολύ η τύχη. κάνω ότι μπορώ για να βρώ λίγη.

Link to comment
Share on other sites

:)

 

Την τύχη σου την καθορίζεις εσύ, το να κουβαλάς πάνω σου ένα αποξηραμένο άνθος, θα βοηθήσει μόνο στο να σου ανεβάσει την πίστη σου σε αυτό κι επομένως τη μεγαλύτερη διάθεση ενέργειας εκ μέρους σου πάνω στο θέμα ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...