Jump to content

<<ΤΟ ΧΑΜΕΝΟ ΣΥΜΒΟΛΟ>> του Νταν Μπραουν


Ingmar
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρες σε όλους... :confused:

 

Τελικά, Οκτώβρη θα'ρθει μεταφρασμένο (εδκ.ΛΙΒΑΝΗ) το καινούργιο του Νταν Μπράουν "ΤΟ ΧΑΜΕΝΟ ΣΥΜΒΟΛΟ" -η νέα (12ωρη) περιπέτεια του συμβολολόγου Ρόμπερτ Λάνγκτον (άσχετα με το ότι...δεν υφίσταται τέτοια πανεπιστημιακή εξειδίκευση και έδρα -αν και δύναται να μελετά κανείς το ζήτημα των συμβόλων)που λαμβάνει χώρα στην Ουάσιγκτον και αλλού -όπου εμπλέκονται ο τεκτονισμός, τα σύμβολα, η απόκρυφη παράδοση και το άγνωστο παρελθόν...Ήδη μοσχοπουλάει σε ΗΠΑ- Μ.Βρεταννία! Αναμένουμε...

 

lost_symbol.JPG

 

:thumbsup:(Αν θα το αγοράσω; Εννοείται...!!!)

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αλλά όταν διάβασα τους Ιλουμινάτι είδα ότι πασαλείβει την πραγματικότητα του μυστηκισμού και αυτό με απώθησε.

 

Το λέω γιατί στους Ιλουμινάτι πήρε την θεωρεία των 5 στοιχείων και την έκανε ας τα να πάνε.

Τώρα το διαβάζει αυτό ο πολύς ο κόσμος και νομίζει ότι αυτό που λέγετε για τα 5 στοιχεία είναι αυτό, οπότε μένει με μια μυθιστοριματική διαστρέβλωση.

 

Τον περίμενα πιο ψαγμενο και όχι αποπροσανατολιστή.

 

Διάβασα επίσης και το άλλο με τον Νταβίτσι εντάξει για κάποιον που ασχολείται συνέχεια με την μεταφυσική δεν λέει πολλά, για κάποιον πρωτάρη ίσως να λέει.

 

Θα περιμένω την ταινία αν βγει στο Χαμένο σύμβολο.

 

Τι λέει θα έχουμε και ταινία;

Link to comment
Share on other sites

Βρε dimulator... μυθιστόρημα είναι.. σιγά μην το ψάξει κιόλας.. έχει πάρει μερικά στοιχεία , τα προσάρμοσε και έφτιαξε ενα best seller. Καλό για να περνάς την ώρα όπως ήταν το Illuminati, Davinci και το Ψηφιακό Οχυρό. Τίποτα παραπάνω όμως απο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

στο κώδικα νταβιντσι μου έδωσε την εικόνα του ψαγμένου γιατί μέσα από ένα μυθιστόρημα περνούσε διάφορες θεωρείες και απόψεις που δεν ήταν τόσο γνωστές, τουλάχιστον σε μένα που δεν έχω ασχοληθεί με το γκραλ και ιππότες κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Αν και πάντα κατά την γνώμη μου δεν έχει όφελος να μιλάμε για στοιχεία σε ενα μυθιστόρημα , είχε αρκετά στοιχεία όντως αλλά είναι κάτι που πολύ εύκολα μπορεί να βρεί ο οποιοσδήποτε στο web. Γενικά είναι καλή προσπάθεια συγγραφής αφού μπήκε τουλάχιστον στον κόπο να εισάγει κάτι τέτοιο. Θα μπορούσε να είναι 100% φαντασία , όπως π.χ. είναι το Ψηφιακό Οχυρό.

 

Αλλά γνωρίζεις φίλε μου πολύ καλά οτι δεν είναι τίποτα παραπάνω απο ενα ευχάριστο ανάγνωσμα.

Link to comment
Share on other sites

Οπως και στα προηγούμενα βιβλία του, παίρνει μια υπαρκτή ομάδα ή φιλοσοφία (ο τεκτονισμός εδώ), ένα "αρχαίο μυστήριο" (το κλειδί του Σολομώντα) και τους αλλάζει τα φώτα.

 

Κανονικά, λέει, το βιβλίο του θα λεγόταν "the Solomon Key" αλλά μετά έμαθε ότι υπάροχουν ήδη 1500 βιβλία με αυτόν τον τίτλο και το άλλαξε. Ε βέβαια. "Μην μπερδευτεί ο αναγνωστης, πάρει άλλο (το οποίο κατά πάσα πιθανότητα περισσότερο θα αξίζει) και δεν καταθέσει σε μας τα λεφτά του..."

Link to comment
Share on other sites

στο κώδικα νταβιντσι μου έδωσε την εικόνα του ψαγμένου γιατί μέσα από ένα μυθιστόρημα περνούσε διάφορες θεωρείες και απόψεις που δεν ήταν τόσο γνωστές, τουλάχιστον σε μένα που δεν έχω ασχοληθεί με το γκραλ και ιππότες κτλ...

 

ε? οι κύριοι Michael Baigent ,Richard Leigh και Henry Lincoln ήταν οι ψαγμένοι στο συγκεκριμένο θέμα -όχι ο κος. Μπράουν (που εν μέρει ξεπατίκωσε το όλο θέμα Ντα Βίντσι από το δικό τους πόνημα!). Είναι αυτό που λέει ο Ανορ: τα βιβλία του όντως είναι για να περνάς καλά με το...αντικείμενο του ενδιαφέροντός σου (άσχετα εάν υπάρχουν επιμέρους διαστρεβλώσεις),αφού είναι μυθιστορήματα -για ακρίβεια ιστορικών γεγονότων, υπάρχουν οι ξεχωριστές ιστορικές μελέτες...! :yes:

Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχετε πάρει την Αγγλική έκδοση που έχει έρθει, να ένα μικρό bonus που υπάρχει... στο οπισθόφυλλο...

 

http://apopheneia.blogspot.com/2009/09/dan-brown.html

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Νέα ανακοίνωση, αναφέρει ελληνική "έξοδος" βιβλίου στις 19 Οκτ. Για να δούμε... :ermm:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...