Jump to content

Μήνυση στην Εκκλησία...;


Grey
 Share

Recommended Posts

Grey, προφανώς δεν έχεις καταλάβει τι ακριβός είναι η εκκλησιά και το κράτος... ένα θα σου πω: ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΟΣ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ!!!

Θα σε φάνε λάχανο!

Μεγαλύτερη μαφία, δεν υπήρξε ποτέ και ούτε θα υπάρξει. Απλά μπορεί και καμουφλάρεται πίσω από τη νομιμότητα της.

 

 

 

 

 

Ο Ντον Ιερώνυμος δηλαδή... LolLolLolLol.gif

 

Μπράβο ρε Dartsan, θα με φάνε λάχανο ε?

 

Να σαι καλά. Τουλάχιστον συμφωνείς ότι είναι μαφία. Μου έκανε καλό που το άκουσα από κάποιον άλλον αυτό. Τουλάχιστον δεν είμαι τρελός ή δαιμονισμένος...

 

Ρε παιδιά συμφωνεί κανένας άλλος ότι είναι μαφία; Πείτε το! Θέλω να τ' ακούω...

Link to comment
Share on other sites

νόμιμη ε! μην το ξεχνάμε αυτό! και αυτή η νομιμότητα της αναιρεί τον τίτλο της μαφίας.. η ουσία όμως παραμένει ίδια

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συγνώμη που επεμβαίνω , αλλά.. με το ίδιο σκεπτικό ,δε θα μπορούσε ο καθένας να κάνει μήνυση στους Δωδεκαθεϊστές , στους Παγανιστές , Βουδιστές κλπ κλπ ;; Ότι αυτά που διδάσκουν δηλαδή είναι μπούρδες ; Παραμυθάκια ; Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως , αν μπορούσε η Εκκλησία να αφανίσει με μηνύσεις όλες τις προαναφερθείσες αναγνωρισμένες(όπως λες) θρησκείες , για το ότι λένε ψέμματα , παραπλανούν, προπαγανδίζουν κλπ κλπ, νομίζεις πως δεν θα το είχε κάνει ;;;; :drag:

Οπότε , για να μην κάνει η Εκκλησία(που έχει και τη δύναμη) κάτι τέτοιο, κάτι ξέρει.

Γνώμη μου , ας πιστεύει ο καθένας ότι και όποιον θέλει(στην ίδια ΠΗΓΗ καταλήγουν όλα, για μένα), αρκεί να μην βλάπτει τους άλλους ή και τον εαυτό του. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που επεμβαίνω , αλλά.. με το ίδιο σκεπτικό ,δε θα μπορούσε ο καθένας να κάνει μήνυση στους Δωδεκαθεϊστές , στους Παγανιστές , Βουδιστές κλπ κλπ ;; Ότι αυτά που διδάσκουν δηλαδή είναι μπούρδες ; Παραμυθάκια ; Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως , αν μπορούσε η Εκκλησία να αφανίσει με μηνύσεις όλες τις προαναφερθείσες αναγνωρισμένες(όπως λες) θρησκείες , για το ότι λένε ψέμματα , παραπλανούν, προπαγανδίζουν κλπ κλπ, νομίζεις πως δεν θα το είχε κάνει ;;;; :drag:

Οπότε , για να μην κάνει η Εκκλησία(που έχει και τη δύναμη) κάτι τέτοιο, κάτι ξέρει.

Γνώμη μου , ας πιστεύει ο καθένας ότι και όποιον θέλει(στην ίδια ΠΗΓΗ καταλήγουν όλα, για μένα), αρκεί να μην βλάπτει τους άλλους ή και τον εαυτό του. :thumbsup:

 

 

 

Οι άλλες θρησκείες δεν έχουν την κάλυψη του κράτους, δεν μισθοδοτούνται, δεν διδάσκουν στα κρατικά σχολεία της απόψεις τους, δεν παίρνουν δισεκατομμύρια από τα χρήματα των άγρια φορολογουμένων Ελλήνων πολιτών κλπ. Όχι αγαπητέ μου, δεν είναι καθόλου το ίδιο σκεπτικό..... Οι άλλες θρησκείες είναι προσωπική υπόθεση του καθενός Την Εκκλησία την πληρώνω θέλω δε θέλω και την ακούω θέλω δε θέλω...

Δε τους παίρνει να κάνουν μηνύσεις γιατί υπάρχουν διεθνή και ευρωπαϊκά δικαστήρια που θα επέμβουν. Ο λόγος για τον οποίο δικαιολογείται μήνυση στην Εκκλησία είναι ότι αυτή χρησιμοποιεί το κράτος για να διδάσκει πράγματα που η επιστήμη έχει διαψεύσει και εισπράττει χρήματα. Όποιος αποσπά χρήματα παραπλανώντας ψευδόμενος είναι απατεώνας.

Και για μην αφήσω καμιά παρεξήγηση θα πω κι αυτό. Οι παλαιοημερολογίτες είναι κι αυτοί χριστιανοί ορθόδοξοι, δεν κάνουν ότι κάνει η Εκκλησία και επομένως δεν υπάρχει εκεί λόγος μήνυσης. Απλά τους αφήνεις ήσυχους να πιστεύουν ότι νομίζουν....

 

smile.gif

Link to comment
Share on other sites

Οι άλλες θρησκείες δεν έχουν την κάλυψη του κράτους, δεν μισθοδοτούνται, δεν διδάσκουν στα κρατικά σχολεία της απόψεις τους, δεν παίρνουν δισεκατομμύρια από τα χρήματα των άγρια φορολογουμένων Ελλήνων πολιτών κλπ. Όχι αγαπητέ μου, δεν είναι καθόλου το ίδιο σκεπτικό..... Οι άλλες θρησκείες είναι προσωπική υπόθεση του καθενός Την Εκκλησία την πληρώνω θέλω δε θέλω και την ακούω θέλω δε θέλω... ...

Στην συγκεκριμένη περίπτωση, ναι. Αλλά και οι άλλες θρησκείες αλλού και άλλοτε είχαν (ή έχουν) παρόμοια προνόμια. Θρησκεία και κράτος ήταν πάντοτε κοντά.
Link to comment
Share on other sites

Oι κοινωνίες, όπως η Μινωική, όπου η γυναίκες είχαν εξέχουσα θέση δεν ήταν μητριαρχικές - ωσάν αντίθεση στις πατριαρχικές - καθώς δεν υπήρχε ιεραρχική δομή, ήταν μητρογραμμικές. ...
Αυτή ήταν η λέξη που έψαχνα.
Η εξήγηση που δίνει ο irenicus είναι σωστή....
Ποιο είναι το "σωστό"; Η υπόθεση ότι η καταπίεση ξεκίνησε όταν οι άνδρες αντιλήφθηκαν ότι κάποιο ρόλο παίζουν κι αυτοί στη γέννηση των παιδιών; Μια υπόθεση είναι - καλύτερη από άλλες αλλά όχι λιγότερο υπόθεση. Και δεν εξηγεί το πως από το ένα φτάσαν στο άλλο.
...ήταν μητρογραμμικές... Ήμαστε πάντοτε σίγουροι για το ποια είναι η μητέρα αλλά ποτέ (μέχρι σήμερα)για το ποιος είναι ο πατέρας...
Και γι' αυτό ακριβώς λόγω κοινωνικής λειτουργικότητας επικράτησε τα παιδιά να παίρνουν το όνομα του πατέρα (που πρακτικά μόνο η μάνα μπορούσε να βεβαιώσει), παρά από τη μάνα (που δεν χρειαζόταν αφού στις μικρές αρχέγονες κοινωνιές όλοι ήταν σίγουροι, όπως λες, για το ποια είναι αρά δεν υπήρχε ίση ανάγκη για προσδιορισμό.

Μητρογραμμιλότητα υπάρχει και στην Εβραϊκή θρησκεία πάντως, δεν έχει σχέση με μητριαρχία παρόλο που ορισμένοι θέλουν να τα συγχέουν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...