Jump to content

Σας παρακαλώ διαβάστε το.


 Share

Recommended Posts

Γειά σας! :)

Ανακάλυψα τη σελίδα πριν λίγες μέρες και τη βρήκα πολύ ενδιαφέρουσα.

Θα ήθελα σας παρακαλώ τη βοήθεια σας για κάποιο θέμα. Αντιμετωπίζω εδώ και καιρό κάποια "προβλήματα" κατά τη διάρκεια του ύπνου μου και ψάχνω απαντήσεις. Σχετικά συχνά, πιάνω τον εαυτό μου να είναι παγιδευμένος σε μια κατάσταση μεταξύ ύπνου και ξύπνιου. Έτσι μπορώ να περιγράψω αυτό που μου συμβαίνει. Το σώμα μου είναι παραλυμένο, και αδυνατώ να κάνω οτιδήποτε. Κάποιες φορές έχω μάλιστα ταχυπαλμία. Τελικά τα καταφέρω σιγά σιγά να αποκτήσω τον έλεγχο και να ξυπνήσω. Πριν μια βδομάδα περίπου μου συνέβηκε όμως κάτι αληθινά παράξενο. - για μένα τουλάχιστον - Αρχικά βρέθηκα πάλι σε αυτή τη φάση ύπνου - ξύπνιου. Από την ώρα που κατάφερα να ξυπνήσω εντελώς ένιωθα μια απίστευτη χαλάρωση . Σχεδόν δεν ένιωθα το σώμα μου. Κατάφερα να δω την ώρα. Ήταν 1.40. Μετά δεν ξέρω ακριβώς πότε και φυσικά πώς έγινε, ένιωσα ότι ανέβαινα προς τα πάνω ενώ το σώμα μου βυθιζόταν. Εκείνη την ώρα άκουγα κάτι σαν βουητό. Δεν μπορούσα να το ελέγξω. Τρομοκρατήθηκα αλλά αμέσως ένιωσα μια γαλήνη ηδονική, μαγευτική. Ένιωσα να ανέβαινω περισσότερο και ξαφνικά, ενώ έβλεπα το δωμάτιο μου " σχηματίστηκε" μπροστά μου κάτι σαν ολόλευκος φωτεινός δρόμος που ανέβαινε προς τα πάνω. Πανικοβλήθηκα και με όλες μου τις δυνάμεις προσπάθησα να το σταματήσω. Προσευχήθηκα. Ο δρόμος χάθηκε και σιγά σιγά ένιωσα ξανά το σώμα μου και κατάφερα να σηκωθώ. Η ώρα ήταν 2.20. Ήταν κάτι πάρα πολύ έντονο για να πιστέψω οτι ήταν απλά ένα όνειρο ή μια παραίσθηση. Παρόλα αυτά δεν είμαι απόλυτη και δέχομαι όλες τις πιθανές εκδοχές. Έχω διαβάσει για την αστρική προβολή και για εξωσωματικές εμπειρίες και διερωτάμε αν αυτό που έζησα είχε κάποια σχέση, καθώς και αν " κινδυνεύω " με οποιοδήποτε τρόπο.

Αν μπορείτε να με βοήθησετε σας παρακαλώ πολύ στείλτε μου email στο nepenthe7@hotmail.com . Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το συμπτωμα παραλυσης το εχω παθει και εγω και απο οτι φαινετε ειναι κοινο, οποτε μην σε ανυσηχει.

Σιγουρα ειναι τρομαχτικο :)

Επισης την φαση υπνου-ξυπνιου την ειχα προσφατα λογω αυπνιων. Εαν βλεπεις οτι επαναλαμβανετε

αρχισε να πινεις κανα τηλιο η κανα ποτηρι κρασι η οτιδηποτε. Αν ακομα εχεις αυπνιες, πηγαινε γραψου σε κανα γυμναστηριο.

 

Υπαρχουν περιπτωσεις που κατα τον υπνο το σωμα σου 'προβαλλετε αστρικα' αλλα μαλον αυτο

που εγινε ειναι να 'ξυπνησες' κατα την διαρκεια και να τρομαξες.

 

Να με συμπαθας εαν δεν βγαζουν νοημα τα πανω, αλλα μολις τωρα αρχιζω να μεταβολιζω τον καφε μου.

 

Hint: Εαν νιωθεις πριν πεσεις για υπνο οτι αρχιζουν τα παλαβα παλι σηκω και πηγαινε φαε κατι απλο, ενα τοστ με τυρι π.χ. Αυτο θα απασχολησει τον εγκεφαλο σου (που θα ασχολειτε με το στομαχι κυριως) για αρκετη ωρα μεχρι εσυ στα κρυφα το σκασεις για υπνο! :)

Link to comment
Share on other sites

Νηπενθη καλώς μας ήρθες :cheerful:

 

Συμπληρώνοντας τον argentvive, θα ήθελα να σε συμβουλέψω να επισκεφτείς έναν ενδοκρινολόγο. Τα συμπτώματα που παρουσιάζεις είναι ένδειξη ορμονικής διαταραχής και συμβαίνει σχετικά συχνά κυρίως σε γυναίκες νεαρής ηλικίας (μεταξύ 15-25 χοντρικά), χωρίς ν΄ αποκλείονται φυσικά οι μεγαλύτερες ηλικίες.

Δεν ξέρω όμως ποιά είναι αυτή η ορμόνη που δημιουργεί αυτές τις διαταραχές... Σύγνωμη, αλλά δεν είμαι γιατρός :wacko:

Τσέκαρέ το λοιπόν μ΄ έναν ενδοκρινολόγο :smilewink:

Κάνε επίσης μια επισκεψούλα σε έναν ορυλά. Κάποιες σπάνιες περιπτώσεις προβλημάτων στον λαβύρινθο (τίποτα το ανησυχητικό, απλά σπάνιο, οπότε μην τρομάζεις :) ) προκαλούν επίσης παρόμοια συμπτώματα.

 

Αμφιβάλλω πάρα πολύ να είναι κάτι μεταφυσικό. Παραείναι συχνό και αδικαιολόγητο για κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...