Jump to content

Ακτίνα Δημιουργίας


Recommended Posts

Μιλούσα με κάποιον γνωστό μου σήμερα κι άρχισε να μου λέει για ένα βιβλίο που διάβασε κάποιου γνωστικιστή δάσκαλου που το όνομα μου διαφεύγει τώρα, σχετικά με την δημιουργική ακτίνα του κάθε ανθρώπου. Μου είπε πως υπάρχουν 7 κι εμφανίζονται σε κάθε άνθρωπο, πχ αυτός που έχει 2 γραμμές στο κούτελο ανήκει στην ακτίνα του Ερμή, αυτός με τρεις στης Αφροδίτης κτλ. Θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικό να το προσθέσει στο θέμα γιατί με ενδιαφέρει να ανακαλύψω για τι έργο προορίζομαι σ'αυτόν τον πλανήτη σύμφωνα με αυτή τη θεωρία. 

Edited by VernusP
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αυτό που λες μου θυμίζει Καμπάλα.

Link to comment
Share on other sites

Μιλούσα με κάποιον γνωστό μου σήμερα κι άρχισε να μου λέει για ένα βιβλίο που διάβασε κάποιου γνωστικιστή δάσκαλου που το όνομα μου διαφεύγει τώρα, σχετικά με την δημιουργική ακτίνα του κάθε ανθρώπου. Μου είπε πως υπάρχουν 7 κι εμφανίζονται σε κάθε άνθρωπο, πχ αυτός που έχει 2 γραμμές στο κούτελο ανήκει στην ακτίνα του Ερμή, αυτός με τρεις στης Αφροδίτης κτλ. Θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικό να το προσθέσει στο θέμα γιατί με ενδιαφέρει να ανακαλύψω για τι έργο προορίζομαι σ'αυτόν τον πλανήτη σύμφωνα με αυτή τη θεωρία.

 

Η γνώμη μου είναι ότι αν θέλεις, όπως λες, "με ενδιαφέρει να ανακαλύψω για τι έργο προορίζομαι σ'αυτόν τον πλανήτη" θα πρέπει να το δεις αλλιώς.Ακόμα κι αν το βρεις "σύμφωνα με αυτή τη θεωρία" ποιος σου λέει ότι έτσι είναι ή ότι αυτή η θεωρία είναι σωστή;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες μου θυμίζει Καμπάλα.

Πιθανότατα να είναι. Γνωρίζεις κάποια πληροφορία να προσθέσεις στο θέμα;

 

Η γνώμη μου είναι ότι αν θέλεις, όπως λες, "με ενδιαφέρει να ανακαλύψω για τι έργο προορίζομαι σ'αυτόν τον πλανήτη" θα πρέπει να το δεις αλλιώς.Ακόμα κι αν το βρεις "σύμφωνα με αυτή τη θεωρία" ποιος σου λέει ότι έτσι είναι ή ότι αυτή η θεωρία είναι σωστή;

Φυσικά και είναι καλύτερα να το δω αλλιώς, που πιστεύω πως έχω βρει, ωστόσο δεν βρίσκω λάθος να το διασταυρώσω κι από μια τέτοια θεωρία. 

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα να είναι. Γνωρίζεις κάποια πληροφορία να προσθέσεις στο θέμα;

 

Φυσικά και είναι καλύτερα να το δω αλλιώς, που πιστεύω πως έχω βρει, ωστόσο δεν βρίσκω λάθος να το διασταυρώσω κι από μια τέτοια θεωρία. 

 

Πρώτος σταθμός - διασταύρωση! - το να δούμε αν "μια τέτοια θεωρία" έχει καμιά αξία.

 

Μιλούσα με κάποιον γνωστό μου σήμερα κι άρχισε να μου λέει για ένα βιβλίο που διάβασε κάποιου γνωστικιστή δάσκαλου που το όνομα μου διαφεύγει τώρα, σχετικά με την δημιουργική ακτίνα του κάθε ανθρώπου. Μου είπε πως υπάρχουν 7 κι εμφανίζονται σε κάθε άνθρωπο, πχ αυτός που έχει 2 γραμμές στο κούτελο ανήκει στην ακτίνα του Ερμή, αυτός με τρεις στης Αφροδίτης κτλ. Θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικό να το προσθέσει στο θέμα γιατί με ενδιαφέρει να ανακαλύψω για τι έργο προορίζομαι σ'αυτόν τον πλανήτη σύμφωνα με αυτή τη θεωρία. 

 

Γιατί εκείνος που αρχικά το είπε ίσως ήξερε για τι μιλούσε, ίσως έβλεπε και τις 'ακτίνες' αλλά το να πάρει κανείς ως οδηγό κάτι που δεν 'βλέπει' είναι λίγο σα να πηγαίνει στα τυφλά.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω, αλλά χρειάζομαι λιγο χρόνο. Είναι σχετικά δύστροπη η καμπάλα.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω, αλλά χρειάζομαι λιγο χρόνο. Είναι σχετικά δύστροπη η καμπάλα.

Δε νομίζω να είναι καμπαλιστική η προέλευση - είπε για 'γνωστικιστή' και δημιουργική ακτίνα - θυμίζει Γκουρτζίεφ και την ακτινα της δημιουργίας - αλλά με παραπλήσια - ακτίνες και πλανήτες (ερμή, αφροδίτη κτλ) υπάρχουν και θεοσοφικές διδασκαλίες και αστρολογίες σχετικές και καμπάλα, αλλά και Γκουρτζίεφ - έτσι 'αυτογνωσίας' που το θέτει

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...