Jump to content

Για Άλλη Μια Φορά: Τι Είναι Πραγματικότητα;


Recommended Posts

Όχι δεν είναι έτσι. Αυτό που αντιλαμβάνεσαι εσύ δεν είναι η πραγματικότητα αλλά μια σκιά της πραγματικότητας και μάλιστα η όψη της σκιάς από δική σου μεριά..

Σε παραπέμπω στην αλληγορία του σπηλαίου του Πλάτωνα, στο βιβλίο 7 της Πολιτείας.

 

 

το βρήκα τυχαία και σε βίντεο στο youtube... απίστευτο!

 

 

έτσι για να το βαρύνουμε λίγο :P

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που εγώ αντιλαμβάνομαι και εσείς όχι... Νεφέλη   :018bleh:

 

Πολύ σωστά! Διότι την δική σου πραγματικότητα, μόνο εσύ μπορείς να αντιληφθείς. Ομοίως την δική μου πραγματικότητα, μόνο εγώ μπορώ να αντιληφθώ. Και το ίδιο ισχύει για κάθε έμβιο ον (και όχι μόνο για τον άνθρωπο).

 

 Όχι δεν είναι έτσι. Αυτό που αντιλαμβάνεσαι εσύ δεν είναι η πραγματικότητα αλλά μια σκιά της πραγματικότητας και μάλιστα η όψη της σκιάς από δική σου μεριά..

 

Και πως ξέρεις ότι δεν έχει σπάσει τα δεσμά του;

 

 

 το βρήκα τυχαία και σε βίντεο στο youtube... απίστευτο!

 

Πολύ καλό!!!

 

...Αλλά ντρέπομαι λιγάκι που δεν είναι ελληνική παραγωγή :(

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι έτσι. Αυτό που αντιλαμβάνεσαι εσύ δεν είναι η πραγματικότητα αλλά μια σκιά της πραγματικότητας και μάλιστα η όψη της σκιάς από δική σου μεριά..

Σε παραπέμπω στην αλληγορία του σπηλαίου του Πλάτωνα, στο βιβλίο 7 της Πολιτείας.

 

Αυτό είναι η δική σου πραγματικότητα για εμένα :P

Διότι (στην δική μου πραγματικότητα) δεν ξέρεις σχεδόν τίποτα για εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Η πραγματικότητα καταρχήν είναι μία.

 

Εσύ Νεφέλη μόλις έβαλες επιθετικό προσδιορισμό στην πραγματικότητα: "δική σου πραγματικότητα , δική μου πραγματικότητα" και μετά δικαίωσες τον Αρχάγγελο εξαρχής χωρίς καν να τον αφήσεις να πει ένα επιχείρημα. Άμα είναι να απαντάς εσύ για αυτόν και να σε βάλουμε και δικηγόρο του! 

 

Από ότι βλέπω μετά έκανε και εκείνος την ίδια ακριβώς εξυπνάδα, το οποίο δεν αποτελεί καν επιχείρημα και το οποίο περίμενα πως και πώς για να τον κάνω δημόσια ρεζίλι! χαχαχαχα

 

 

 

Και πως ξέρεις ότι δεν έχει σπάσει τα δεσμά του;

 

Για να σου δώσω να καταλάβεις, επειδή ο Πλάτωνας χρησιμοποιεί ένα απλό παράδειγμα για να καταλάβουμε το τι πραγματικά συμβαίνει, και φυσικά δε το κατάλαβες γιατί αντί να δεις το δάσος αμέσως εσύ κοιτάς το δάχτυλο γιαυτό κάνεις και αυτήν την ερώτηση, η κάθε πραγματικότητα η οποία βιώνουμε είναι η σκιά μιας άλλης και ούτω κάθε εξής επ' άπειρο.

 

Για να βάλουμε και πραγματικές διαστάσεις συμβαίνει το εξής ακριβώς

  • Η σκιά ενός δισδιάστατου αντικειμένου είναι ένα μονοδιάστατο αντικείμενο.
  • Η σκιά ενός τρισδιάστατου αντικειμένου είναι ένα δισδιάστατο αντικείμενο.
  • Η σκιά ενός τετραδιάστατου αντικειμένου είναι ένα τρισδιάστατο αντικείμενο.
  • Η σκιά ενός πενταδιάστατου αντικειμένου είναι ένα τετραδιάστατο αντικείμενο.
  • κλπ κλπ επ' άπειρο...
  • κι άλλο λίγο ακόμα..
  • Πραγματικότητα.

 

Έτσι λοιπόν πολύ εύκολα αποδεικνύουμε ότι Αρχάγγελος δεν αντιλαμβάνεται την Πραγματικότητα αλλά μια σκιά της, την δική του πραγματικότητα. 

 

8-cell-simple.gif Clifford-torus.gif

 

 

Αρχάγγελε όλο αυτό το έκανα γιατί ξέχασες τον επιθετικό προσδιορισμό :P χαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Στην πραγματικότητα, το έχουμε ξανασυζητήσει με τη Νεφέλη και μάλιστα σε συνθήκες που αντιλαμβανόμασταν και οι δύο ν διαστάσεις (όσα τα ποτήρια που κατεβάσαμε).

Τα συμπεράσματά σου είναι λάθος διότι ζεις σε άλλη πραγματικότητα.

 

 

Πέραν όμως της πλάκας, μου άρεσε αυτό που είπες Speedy. Όχι για την σπηλιά του Πλάτωνα, αυτό το γνώριζα ήδη, αλλά το άλλο για τις διαστάσεις. Το αναλύει λίγο παραπάνω; 

Link to comment
Share on other sites

 Άμα είναι να απαντάς εσύ για αυτόν και να σε βάλουμε και δικηγόρο του! 

 

  :blbl:  

 

 Στην πραγματικότητα, το έχουμε ξανασυζητήσει με τη Νεφέλη και μάλιστα σε συνθήκες που αντιλαμβανόμασταν και οι δύο ν διαστάσεις (όσα τα ποτήρια που κατεβάσαμε).

Τα συμπεράσματά σου είναι λάθος διότι ζεις σε άλλη πραγματικότητα.

 

ΧΑΧΑΧΑ... Σωστός! Σπιντάκο, μόνο έτσι αντιλαμβάνεσαι καλύτερα τις πραγματικότητες! Ας ήσουν κι εσύ εδώ Αθήνα, και θα τα καταλάβαινες όλα μια χαρά, που πήγες και μας ξενιτεύτηκες στην άλλη άκρη της Ελλάδας  :blbl:  

 

~~~

 

Τώρα, πέραν της πλάκας:

 

Ο σεβασμός μου προς τον Πλάτωνα και το σπήλαιό του είναι τεράστιος. Αλλά δεν παύει να είναι μονάχα μια άποψη, όσο υπέροχη και ευφυής κι αν είναι.

Αν πάμε στην άλλη άκρη του κόσμου, υπάρχει μια επίσης υπέροχη και ευφυής ιδέα, ότι δεν υπάρχει καν πραγματικότητα και τα πάντα συμβαίνουν μέσα στο μυαλό μας...

Υπάρχει κάποιος που να μπορεί να αποδείξει το τι πραγματικά ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

Το τί είναι πραγματικότητα είναι από αδιάφορο έως και αντιπαραγωγικό από ένα σημείο και μετά.

Πάντα υπάρχει μια "τοπική" πραγματικότητα (η συνισταμένη των συνθηκών) που όταν έχουμε ένα ζήτημα την αντιλαμβανόμαστε μια χαρά.

Μερικές φορές η αντίληψη μιας πιο "οικουμενικής" πραγματικότητας μπορεί να είναι χρήσιμη σε εργασία σε άλλο επίπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα, πέραν της πλάκας:

 

Ο σεβασμός μου προς τον Πλάτωνα και το σπήλαιό του είναι τεράστιος. Αλλά δεν παύει να είναι μονάχα μια άποψη, όσο υπέροχη και ευφυής κι αν είναι.

Αν πάμε στην άλλη άκρη του κόσμου, υπάρχει μια επίσης υπέροχη και ευφυής ιδέα, ότι δεν υπάρχει καν πραγματικότητα και τα πάντα συμβαίνουν μέσα στο μυαλό μας...

Υπάρχει κάποιος που να μπορεί να αποδείξει το τι πραγματικά ισχύει;

 

 

Καταρχήν από ότι κατάλαβες από το προηγούμενο παράδειγμα, το να αποδείξουμε το τι πραγματικά ισχύει, είναι αδύνατο. Πάντα θα υπάρχει μια υποκειμενική συνιστώσα στο τελικό αποτέλεσμα.

 

Δεύτερον. Αυτός που σου είπε ότι είναι όλα μέσα στο μυαλό μας, αυτόματα αυτό-αναιρέθηκε, διότι εφόσον είναι όλα μέσα στο μυαλό μας, άρα και αυτή η συζήτηση που κάνει είναι μέσα στο μυαλό του. Άρα γιατί μας δίνει αναφορά για το ότι είναι μέσα στο μυαλό του όλα; Δε θα έπρεπε καν να μας το πει! Είναι όλα μέσα στο μυαλό του και μπορεί να κάνει ότι θέλει. Εμείς είμαστε εικονικοί και δεν έχει λόγω να συναναστρέφεται μαζί μας! 

 

Τρίτον. Το παράδειγμα που είπα με τις διαστάσεις αποδεικνύεται επιστημονικά. Αυτό που λέει αυτός για το μυαλό του είναι ένα συνομοσιολογικό κατακάθι από τη ταινία Matrix! :P 

Link to comment
Share on other sites

Πέραν όμως της πλάκας, μου άρεσε αυτό που είπες Speedy. Όχι για την σπηλιά του Πλάτωνα, αυτό το γνώριζα ήδη, αλλά το άλλο για τις διαστάσεις. Το αναλύει λίγο παραπάνω; 

 

 

Πολύ καλή ανάλυση του συγκεκριμένου θα διαβάσεις σε επιστημονικά περιοδικά! Πρώτη φορά αυτό το είχα ακούσει από τον, αείμνηστο και πραγματικά αξιοθαύμαστο επιστήμονα και άνθρωπο, Carl Sagan, στο documentary "Cosmos" με ημερομηνία προβολής το 1980 το οποίο αποτελείται από 13 επεισόδια.

 

Έχοντας διαβάσει το σπήλαιο το Πλάτωνα αμέσως μου ήρθε ο συγκεκριμένος συνειρμός. 

 

Απόσπασμα:

 

Εάν δεν το έχεις δει καλό είναι να δεις όλη τη σειρά, καθώς επίσης και το sequel "Cosmos: A Spacetime Odyssey" που έβγαλε ο πολύ καλός μαθητής του και ένας από τους καλύτερους επικοινωνιακά επιστήμονες, ο αστροφυσικός, ο Neil deGrasse Tyson. 

 

cosmos-Sagan-Tyson-california.jpg

Link to comment
Share on other sites

 Δεύτερον. Αυτός που σου είπε ότι είναι όλα μέσα στο μυαλό μας, αυτόματα αυτό-αναιρέθηκε, διότι εφόσον είναι όλα μέσα στο μυαλό μας, άρα και αυτή η συζήτηση που κάνει είναι μέσα στο μυαλό του. Άρα γιατί μας δίνει αναφορά για το ότι είναι μέσα στο μυαλό του όλα; Δε θα έπρεπε καν να μας το πει! Είναι όλα μέσα στο μυαλό του και μπορεί να κάνει ότι θέλει. Εμείς είμαστε εικονικοί και δεν έχει λόγω να συναναστρέφεται μαζί μας! 

 

Τι εννοείς "γιατί να μας το πει"; Μα, για να διασκεδάσει, φυσικά! Προσωπικά, το βρίσκω πολύ διασκεδαστικό να σου λέω στη μάπα "είσαι κάτι που φαντάστηκα" :P

 

 

 Τρίτον. Το παράδειγμα που είπα με τις διαστάσεις αποδεικνύεται επιστημονικά. Αυτό που λέει αυτός για το μυαλό του είναι ένα συνομοσιολογικό κατακάθι από τη ταινία Matrix! :P

 

Δεν είναι από το Matrix, είναι διδαχή Ζεν... αδιάβαστε :P

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το τί είναι πραγματικότητα είναι από αδιάφορο έως και αντιπαραγωγικό από ένα σημείο και μετά.

Πάντα υπάρχει μια "τοπική" πραγματικότητα (η συνισταμένη των συνθηκών) που όταν έχουμε ένα ζήτημα την αντιλαμβανόμαστε μια χαρά.

Μερικές φορές η αντίληψη μιας πιο "οικουμενικής" πραγματικότητας μπορεί να είναι χρήσιμη σε εργασία σε άλλο επίπεδο.

 

Πάρε κι εσύ μια κούπα τσάι!  :cheerful_h4h:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...