Jump to content

Lord Of The Rings


 Share

Lord Of The Rings  

35 members have voted

  1. 1. Lord Of The Rings

    • ??????
      16
    • ???? ????
      11
    • ??????
      5
    • ????? ????
      0
    • ??? ??? ????
      0
    • ?? poll ????? Gay
      5


Recommended Posts

Εσύ που μιλάς αρνητικά για τον Σαουρον πες μας ποιοι ηταν αυτοί που βοήθησαν τον Αραγκορν στο τέλος;

Μήπως δεν ηταν και τόσο ζωντανοι; Για σκεψου λίγο;

 

Αυτά τα καράβια με τα οποία έκανε ο Αραγκορν απόβαση στο τέλος τίνος λαού ήταν; Μηπως ήταν ανθρώπων;

Για θυμήσου στη ταινεια, αυτοί οι στρατιώτες που μπαίνανε μέσα στη mordor (είχανε πάει τα hobit κοντά για να μπουν) τι φυλή ήτανε;; Μηπως δεν τους ειχε υποδουλώσει ο Σαουρον? Μηπως ειχανε πάει από μόνοι τους;

Αυτοι που καβαλούσανε τους τεράστιους ελέφαντες ;; Άνθρωποι δεν ηταν κι αυτοί! Για σκεψου πάλι;;;;;

 

Τα ΕΛ-φς που ήτανε στο τελευταίο επισόδιο; Γιατι δε τα θυμάμαι και πολύ να συμμετέχουν;; Και στο Helms Deep είχε πάει μια μικρή ομάδα (300ατομα) από τη κυρά της λίμνης τπτ περισσότερο! Για σκεψου ξανα... μήπως δεν ειμαστε και με τόσους συμμάχους τελικά, αλλά μόνοι μας; Και μάλιστα οι μισοί έχουν πάει με τον Εχθρό;

 

Ειδες τελικά ότι το συμπέρασμα δεν έχει σχέση με τα ΕΛ-φς αλλά με εμάς τους ίδιους;

 

Γιαυτό λοιπον ασε τους ΕΛ-φ και δες τι μπορεις να κάνεις εσύ ο ίδιος αγαπητέ sucore !

 

Ο τολκιν προσπαθησε να δειξει ακριβως αυτό, ότι άμα δε κανει κατι η ανθρωπότητα από μόνη της, κανεις δε θα την βοηθησει! Ακόμα και ο ίδιος ο ανθρωπος θα την απειλήσει... Τελος υπαρχει μήνημα Αδελφοσύνης, Καλοσύνης, Φιλίας, Αγάπης, Ηρωισμού, και Αρετής!

 

 

:clapping::clapping::clapping::worthy::worthy::worthy::worthy:

συμφωνώ απόλυτως και ευχαριστώ για την συμπλήρωση!! άλλωστε τελικά όλοι μόνοι δεν είμαστε σε αυτόν τον κόσμο? :offtopic:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 34
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

άλλωστε τελικά όλοι μόνοι δεν είμαστε σε αυτόν τον κόσμο?

 

 

Καποτε λειτουργούμε σα μονάδα και κάποτε σαν σώμα...

Αλλα ας μη το τραβιξουμε το θέμα αυτό στο Lord of The Rings.

 

Περιμένω την αντιδραση στα ανω του Sucore...

Link to comment
Share on other sites

άλλωστε τελικά όλοι μόνοι δεν είμαστε σε αυτόν τον κόσμο?

 

 

Καποτε λειτουργούμε σα μονάδα και κάποτε σαν σώμα...

Αλλα ας μη το τραβιξουμε το θέμα αυτό στο Lord of The Rings.

 

Περιμένω την αντιδραση στα ανω του Sucore...

 

για αυτό είπα και :offtopic: ....... και γω αυτό περιμένω....... :019blush:

Link to comment
Share on other sites

OK με στριμοξατε τωρα!!!κοιταχτε

 

1)ΔΕΝ υποστηριζω οτι οι ΕΛ-φ μας εσωσαν η θα μας σωσουν...απλα δινω εμφση σε καποια στοιχεια που βρισκω ακρως ενδιαφεροντα

 

2)Φυσικα και υποδουλωμενοι δεν ειναι ολοι αλλιως δεν θα υπηρχε μελλον...Ειναι καπου παραπανω απο τα 2/3 ομως. Καπου εκει παιζει και η αναλογια στον "πραγματικο" κοσμο αν το καλοσκεφτεις...

 

3)Τασσομαι σαφεστατα ΥΠΕΡ της δυναμης του καλου: Αδελφοσυνη, Αγαπη, Φιλια, Αρετη, Σεβασμου, Εμπιστοσυνης...Τωρα για τον Ηρωισμο ειναι αμφισβιτουμενη η θεση του>το τι γινεται μετα ειναι το Θεμα...Αλλωστε και ο τυπος(συγχωρεστε με για το οτι μου διαφευγει το ονομα του) που εκοψε το δακτυλο του Σαουρον Εγινε ΗΡΩΑΣ, μετα ομως...Χαος

 

Τωρα για τους νεκρους τι να πω...Απλα ηταν δεσμευμενοι υπο τον Ορκο που ειχαν δωσει, δε πιστευω να εδιναν δεκαρα για το ποιος θα κυβερνησει τη προηγουμενη κατοικια τους...

 

 

Τραφω μεγα σεβασμο για το Ατομο του Τολκιν, τον Θεωρω ΜΕΓΑ φιλοσοφο!!απλα περα απο τα απλουστατα μηνυματακια περι εννοτητας κλπ & προειδοποιησεις που κανει προσπαθω να βρω κοινα στοιχεια στα εργα του(που δεν εχω διαβασει κανενα, μονο απο τις ταινεις + οτι αλλο παρει το αυτι μου) με γεννικοτερες θεωριες σχετικα με τα παντα ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΩΣ σχετικα με τις εποχες που περιγραφει...

πιστευω Χωρις να εχω στοιχεια οτι αν κανουμε καποια αναλυση ακομα και στον Χαρτη του θα δουμε οτι στρατηγικα εχει επιλεξει την Θεση της καθε Φυλης!!!

Γυρω απο τη Μεσσογειο συμφωνα με τα ιστορικα στοιχεια αρχισε η ζωη σε αυτον τον Πλανητη, και συμφωνα με την Ιστορια οι πρωτες Φυλες ηταν αρκετα διαφορετικες(στον χαρακτηρα, πχ βαβυλωνιοι, Ελληνες(χονδρικα), Εβραιοι,..Σκλαβοι(καθε αδυναμη ρατσα), Ρωμαιοι και δε ξερω κι εγω τι αλλο!!)

 

Συγνωμη για τη προχειροτητα ομως δεν εχω κλεισει ματι, δεν εχω+δεν αδειαζω για να ερευνησω 4 clues...

Ελπιζω να εδωσα ενα μικρο εναυσμα για την αρχη καποιων αρκετα λογικων-απλων συνειρμων~σχεσεων...

 

 

ΥΓ. ΜΟΝΟΙ μας θα ξεφυγουμε...αν ομως μπορουσαμε να ακουσουμε λιγο τι μας λεει το περι-βαλλον μας τοτε η κατασταση οχι μονο θα ηταν απλουστατη αλλα και θα ειχε λυθει ηδη...Αυτοι ειναι εκει, εμεις μπουσουλαμε παιζοντας τυφλομυγα(ενω αλλοι βαζουν στοιχηματα)με τα μαντηλια που ειναι ΜΟΔΑ να ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ και να βουλιαζουμε στο Βουρκο της Σιωπης που μας στερει το φως της ΑΛΗΘΕΙΑΣ, την πραγματικη Δυναμη εναντια στο σκοτος!!την Αληθινη Αθωοτητα και γνωση οχι βεβιασμενη αλλα αφημενη να ΩΡΙΜΑΣΕΙ βασιζομενη στα γεγονοτα + οχι στις ντοπες(παραπληροφορησεις, υπερβολη στα παντα,Εγωισμους(εξωστρεφεις aka συγκρινομενες + συγκρουομενες καταστασεις>>αποδειξη ανωτεροτητας και οχι προσπαθεια εξελιξης)

Ας πουμε ο Φροντο τι παραπανω ειχε απο τους υπολοιπους???Μαλλον λιγοτερα ειχε...

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου άποψη επί του θέματος είναι διαφορετική, ίσως να είναι και λάθος αλλά από όσα έχω ακούσε κατά καιρούς η ζωή δεν ξεκίνησε στην μεσόγειο. τα 1α ανθρωποειδή (οστά) βρέθηκαν στην Ν.Αφρική και στην Αυστραλία. αλλά αυτό είναι εκτός θέματος!!!!!!!

 

όσο αφορά τον Ισίλντουρ και το κατα πόσο έγινε ήρωας...ναι, έγινε ήρωας αλλά η δύναμη της εξουσίας τον διέφθειρε! το ίδιο έγινε και με τον σοφότερο των "Μάγων" Saruman και μην ξεχνάς οτί και η Κυρά της Lothlorien θα είχε διαφθαρεί αν είχε το Ένα δαχτυλίδι!

Το κακό είχε και έχει δική του θέληση και δύναμη! ο Άραγκορν φοβήθηκε την εξουσία λόγω του προγόνου του!

Ο Φρόντο είχε περισσότερα από τους άλλους! Είχε την δύναμη να αναλάβει την αποστολή! Να "πολεμήσεί" τον Boromir! και τελικά βλέπουμε οτί η δύναμη του δαχτυλιδιου τον είχε σχεδόν καταστρέψει! δεν το έριξε αυτός στην λάβα! Το Gollum στην προσπάθεια του να το πάρει το κατέστρεψε (όπως και τον εαυτό του!)!

 

Δεν είμαι η ειδική στην ανάλυση του έργου αλλά θα σου πρότεινα να διαβάσεις το έργο του Τόλκιν! Οι ταινείες όσο και αν δίνουν στοιχεία δεν μπορούν να σου δώσουν όλο το πνεύμα του βιβλίου!

Και κάτυι ακόμα! Δεν είναι απλά μηνυματάκια! το θάρρος που περιέχεται στα βιβλία μέσω των χαρακτήρων δεν νομίζω να βρίσκεται αλλού......(αλλά και πάλι...ίσως κάνω λάθος) :019blush:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...