Jump to content

Φοβαστε? Γιατί?


Recommended Posts

Εδω μονο προσωπικα μπορω να απαντησω.

 

Απο το σχολειο παντα αμφισβητούσα αυτα που μου λεγαν και παντοτε οταν διαφωνουσα ελεγα την αποψη μου οσο αιρετικη και αν ηταν. Αυτο που παντοτε αντιμετοπιζα ηταν στενοκεφαλια. Οταν εξηγεις με επιχειρηματα την αποψη σου σε καποιον και τον ακους να σου λεει κολημενα το ιδιο και το ιδιο απο ενα σημειο και μετα απλα βαρεθηκα. Οταν βλεπω προσφορο εδαφος και εχω να αντιμετοπισω εναν ανοιχτομυαλο ανθρωπο του εκφραζω τις αποψεις μου. Αλλα γιατι να χανω τον χρονο μου με ανθρωπους που δεν θελουν ή δεν ειναι ετοιμη να ακουσουν.

 

Την ιδια σταση κρατω και για τα πιστευω μου. Δεν φοβαμε να μιλησω αλλα δεν προκειτε να μπω και σε διαδικασια να εξηγω πραγματα σε ανθρωπους που οχι μονο δεν θα αξιολογησουν αλλα και θα μου χαλασουν και την διαθεση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σίγουρα η απάντηση δεν είναι "φοβάμαι μη με δείρουν" απλά ο χλεβασμός από τον περήγυρος (έχει αναπτυχθεί παραπάνο). Σίγουρα σε πολλούς από εδώ, έχει αναπτυχθεί ο υποσεινήδητος όρος "δε με ενδιαφέρει" αλλά (όπως και σε μένα) μετά από καιρό, θα αρχήσει να μας απασχολέι το τι λέει ο κόσμος γενικότερα, για πολλούς λόγους. Κάπιοι από αυτούς, ειναι οτι αναγκαζόμαστε να τους "αρέσουμε" γιατι θα μας προτιμήσουν στην επηχείρησή μας (από την οποία ζούμε) και λοιπά.

Οπώτε προσπαθούμε να το κρατησουμε κρυφό απο τα άτομα τα οποία είτε δεν ασχολούνται είτε δε θα θέλαμε να "μπλέξουνε" σε τέτιες καταστάσεις, είτε οτι θα μας "περιθωριοποιήσουνε" με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα σε πολλούς από εδώ, έχει αναπτυχθεί ο υποσεινήδητος όρος "δε με ενδιαφέρει" αλλά (όπως και σε μένα) μετά από καιρό, θα αρχήσει να μας απασχολέι το τι λέει ο κόσμος γενικότερα, για πολλούς λόγους. Κάπιοι από αυτούς, ειναι οτι αναγκαζόμαστε να τους "αρέσουμε" γιατι θα μας προτιμήσουν στην επηχείρησή μας (από την οποία ζούμε) και λοιπά.

Συμφωνώ... Πράγματι έτσι είναι, διότι -πως να το κάνουμε- ζούμε μέσα σε ένα κοινωνικό σύνολο και πρέπει κάπως να επιβιώσουμε. Έτσι, αναγκαστικά κρατάμε το στόμα μας κλειστό, σε αρκετές περιπτώσεις, αλλιώς θα προκύψει πρόβλημα επιβίωσης... :headb:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ... Πράγματι έτσι είναι, διότι -πως να το κάνουμε- ζούμε μέσα σε ένα κοινωνικό σύνολο και πρέπει κάπως να επιβιώσουμε. Έτσι, αναγκαστικά κρατάμε το στόμα μας κλειστό, σε αρκετές περιπτώσεις, αλλιώς θα προκύψει πρόβλημα επιβίωσης... :headb:

Βασικά, συμφωνώ..αλλά δε ζούμε ακριβώς σε "ένα κοινωνικό σύνολο", ζούμε σε ένα μαζοποιημένο κουτούκι..

Μας έχουν βάλει σε τέτοια "τάξη" που δεν μπορούμε να κάνουμε αλλιώς για να επιβιώσουμε οικονομικά.. :015annoyed: Δυστυχώς! Εκνευριστικό,δεν είναι? :015annoyed::015annoyed:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...