Jump to content

Ναι Στην Αποτεφρωση Των Νεκρων;


Rafael
 Share

Recommended Posts

Σωμφωνώ με την καύση.

Λόγο προσωπικής εμπειρίας έχω να σας πω ότι το να βγάζεις ότι έχει απομείνει από τον τάφο είναι χειρότερο και από την κηδεία , τρις χειρότερο.

Φανταστείτε να είναι και νέος άνθρωπος.

Πάντως πιστεύω ότι για την εκκλησία μας είναι καθαρά θέμα οικονομικό.Καταλαβαίνετε τι ενοό

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 34
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Σωμφωνώ με την καύση.

Λόγο προσωπικής εμπειρίας έχω να σας πω ότι το να βγάζεις ότι έχει απομείνει από τον τάφο είναι χειρότερο και από την κηδεία , τρις χειρότερο.

Φανταστείτε να είναι και νέος άνθρωπος.

Πάντως πιστεύω ότι για την εκκλησία μας είναι καθαρά θέμα οικονομικό.Καταλαβαίνετε τι ενοό

Σαν μια εναλλακτική λύση για όσους το επιθυμούν, γιατί όχι; Αλλά εδώ νομίζω μπαίνουν φαντασιώσεις μας που λίγη ομοιότητα έχουν με τα γεγονότα:

Ακούμε "καύση" νεκρών, και φανταζόμαστε ένδοξες νεκρικές πυρές σαν του Πάτροκλου (με ή χωρίς Τρώες αιχμαλώτους να θυσιάζονται πάνω της). Τους συγγενείς και φίλους να στοιβάζουν τα ξύλα και να ανάβουν την πυρά βλέποντας θλιμμένοι... εικόνες από "Ντρακαρ" που καίγονται με νεκρούς Βίκινγκς βασιλιάδες, και άλλα παρόμοια. Μια τέτοια "καύση" νεκρών...............

Δυστυχώς η πραγματικότητα δεν έχει σχέση με την κρύα αίθουσα (κλιματιζόμενη φυσικά, μη νιώσει κανείς τη φλόγα) και τη μεταλλική πλάκα που μεταφέρει το νεκρό σε φούρνο τύπου "Άουσβιτς".

Πρώτη φορά που το είδα, ήμουν, δε θυμάμαι, στην Ολλανδία ή την Αγγλία, πριν 20 χρόνια.

Περπατούσα και βλέπω μια πινακίδα: "Κρεματόριο" !!! Τι στο καλό; λέω. Στρατόπεδο συγκέντρωσης είχαν εδώ; Πού είμαι;

Ένα μεγάλο γκρι και σκοτεινό κτίριο "κατάλληλο" για να θυμίζει διακριτικά τι κάνουν εκεί μέσα, αλλά και να σε βοηθά να το ξεχνάς αμέσως μετά...

Έπειτα μου ήρθε η "έκλαψη" και κατάλαβα τι ήταν...

Δεν είναι πιο εκλυστικό από το νεκροταφείο με τα μνήματα, ούτε και λιγότερο, ίσως αλλά....

Να είστε σίγουροι ότι το "μάρκετινγκ" θα παίζει και εδώ εξέχοντα ρόλο (με τις περίτεχνες τεφροδόχους κτλ.).

Σίγουρα δεν θα έχει εξέχοντα ρόλο η ιδεολογία.

Link to comment
Share on other sites

Παντος υπαρχει και αλλος τροπος!!!Αν το πτωμα ειναι αθικτο δηλαδη ολοκληρο και σε καλη κατασταση γινεται να "ταφει" στην θαλασσα και σε οποιο μερος θελει (αρκει να ειναι τρια ναυτικα μιλια απο την ακτη και τουλαχιστον σαραντα μετρα βαθος).

Εγω το σκευτομουνα για μενα αλλα εχει πολυ γραφειοκρατια θελει αδεια για ταφη στην θαλλασα αδεια μεταφορας ιστορικο θανατου αδεια ενοικιασης πλοιου και αδεια απο το ναυτικο.

Επισης θελει και ειδικο φερετρο πρεπει να ειναι μεταλικο να περιεχει πενηντα κιλα πετρες η αμμο να εχει δεκα τρυπες για να μπει μεσα το νερο και για να σιγουρευτουν οτι δεν θα ανοιξει το καπακι απο το φερετρο θα πρεπει να ειναι δεμενο με μεταλλικα λουρια.Οποτε μεχρι να βγουν ολες αυτες οι αδειες και να βρεθουν τα σινεργα θα περασει πολυς χρονος.Αρα το πτωμα πρεπει να ταριχευτει πρωτα και η ταριχευση ειναι μεγαλη φρικη αλλα να μου πεις εκει που θα εισαι τοτε... :whistling:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Ξαναζωντάνεψα το τόπικ :P γιατί είναι ξανά στην επικαιρότητα το θέμα με το νέο δήμαρχο Θεσσαλονίκης όπου θελει να δημιουργηθεί κρεματόριο στη Θεσσαλονίκη : http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artid=4604765

 

Αυτό είναι καλό τουλάχιστον όσοι έχουν αυτή την επιθυμία να έχουν τη δυνατότητα ,με λιγότερα έξοδα να κάνουν την καύση.

Ουτε να πεθανουμε δε μπορούμε με την ακριβεια, σαν το Μένιππο :P .

Πολλοί συγγενεις δεν ικανοποιούσαν την επιθυμία του απεθανόντα για καύση του σώματός του λόγω των χρημάτων.

 

Να δούμε θα γίνει!!

 

Η αιτια που δεν καιγονοντε(μαστε) οι ορθοδοξοι ειναι η ελπιδα της δευτερας παρουσιας και η ανασταση νεκρων σε μορφη Υλης κ Πνευματος.

 

Εχουμε εναν πολεμο να κανουμε Χριστιανοι!! Το ΑΡΜΑΓΕΔΩΝ... αν εισαι καμενος αντε βρες τη σταχτη σου μετα..

 

χαχα..

 

 

για αλλη μια φορα φαινομαι Θρησκα και ειμαι .. ομως αν πιστευεται στο αραγεδων.. ισως με νιωσεται!

Και θα είμαστε ζόμπι; χαχα!! :D

 

Εάν υπάρχει η δυνάμη που θα προκαλέσει τη Δευτέρα Παρουσία, θα βρει και σώματα, μη σκοτίζεστε...

:015annoyed:

Σωστό και αυτό,άλλωστε όπως έχει υποθεί μπορεί να μην χρειάζονται τα σώματα τότε.

Edited by Μάτζικα Ντε Σπελ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...