Jump to content

Τι σου ειναι τελικα η ζωη...


Sucore
 Share

Recommended Posts

Σημερα το βραδυ(γυρω στις 8-9) απεβιωσε η καλυτερη φιλη της κοπελας μου..

Ηταν πολλα χρονια μαζι και ειχαν περασει τα καλυτερα μαζι!

Ακομα δεν το εχει συνειδητοποιησει, φοβαμαι πολυ πως μολις το κανει θα "φρικαρει" τελειως

(παλαιοτερα ειχαν κανει ακομα και αποπειρα μαζι, ειχαν υποσχεθει η μια στην αλλη οτι θα πανε μαζι..

η κοπελα μου ΔΕΝ χαρακτηριζεται ως αισοδοξη,μαλλον το αντιθετο, και γενικα ειναι πολυ καταθλιπτικη κ ευαισθητη...

Προσπαθω συνεχως να βρισκομαι στο πλευρο της ομως τον τελευταιο καιρο γινονται πολλα!!

μεχρι και πιθανη εγκυμοσυνη μας βρηκε!!)

μπορειτε να με βοηθησεται δινοντας καποιες συνβουλες για το πως θα την καλμαρω(οχι τα γνωστα~κλασσικα~αυτονοητα,πχ.ευγενικος,να μην την συγκινω κλπ) γιατι και το δικο μου μυαλο εχει αρχισει να κολλυεται(ηταν και δικη μου καλη φιλη...)

Link to comment
Share on other sites

Η φίλη με τί τρόπο πέθανε;

 

Τώρα, χωρίς να ξέρουμε πολλά από καταστάσεις και χαρακτήρες, πώς να σε βοηθήσουμε; :( Δυστυχώς δεν είναι και το πιο απλό. Διότι δεν έχει σημασία μόνο το πώς θα φερθείς, αλλά και ποια στιγμή θα φερθείς.

 

Όταν μου λες πάντως για απόπειρες, δύσκολα μπορώ να φανταστώ υποστήριξη χωρίς επαγγελματία.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το βραδυ(γυρω στις 8-9) απεβιωσε η καλυτερη φιλη της κοπελας μου..

Ηταν πολλα χρονια μαζι και ειχαν περασει τα καλυτερα μαζι!

Ακομα δεν το εχει συνειδητοποιησει, φοβαμαι πολυ πως μολις το κανει θα "φρικαρει" τελειως

(παλαιοτερα ειχαν κανει ακομα και αποπειρα μαζι, ειχαν υποσχεθει η μια στην αλλη οτι θα πανε μαζι..

η κοπελα μου ΔΕΝ χαρακτηριζεται ως αισοδοξη,μαλλον το αντιθετο, και γενικα ειναι πολυ καταθλιπτικη κ ευαισθητη...

Προσπαθω συνεχως να βρισκομαι στο πλευρο της ομως τον τελευταιο καιρο γινονται πολλα!!

μεχρι και πιθανη εγκυμοσυνη μας βρηκε!!)

μπορειτε να με βοηθησεται δινοντας καποιες συνβουλες για το πως θα την καλμαρω(οχι τα γνωστα~κλασσικα~αυτονοητα,πχ.ευγενικος,να μην την συγκινω κλπ) γιατι και το δικο μου μυαλο εχει αρχισει να κολλυεται(ηταν και δικη μου καλη φιλη...)

 

Χμμμ.....

Δυσκολα τα πραγματα. Θα σου προτεινα να απλα να εισαι διπλα της. Αν θελει να μιλησει αφησε την, αν δεν θελει μην την πιεσεις. Αν θελει να ξεσπασει να εισαι εκει, αλλα ακομα και αν το παιζει αδιαφορη παλι εκει να εισαι. Προσπαθησε να εισαι η φωνη της λογικης της, που μπορει τωρα να της λειπει ή και να την αγνοει.

Και πραγματικα αν τα πραγματα σκουρινουν δεν εσυ καποιον επαγγελματια να σου πει πως να την βοηθησεις αν δεν θελει η ιδια.

 

Κουραγιο......

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν να πώ ότι λυπάμαι για το συμβάν. Η απώλεια ενός ανθρώπου και δη νέου είναι πάντα θλιβερή :(

Η κατάσταση που περιγράφεις σίγουρα δεν ειναι εύκολη για πολλούς λόγους πόσο μάλλον όταν η κοπελιά σου είναι ευαίσθητη και ήταν και τοσο δεμένη με την φίλη της ώστε να φτάσουν σε σημεία τέτοια που να μιλάνε για ταυτόχρονο "ταξίδι". Ψυχολόγος δεν είμαι αλλά έχω βιώσει παρόμοια κατάσταση με δικά μου φιλικά πρόσωπα. Αυτό που θα έλεγα εγω ειναι το εξής: Απο κοντά όσο μπορείς. Με απλό καθημερινό τρόπο, χωρίς πίεση χωρίς οίκτο και με ειλικρίνεια. Να τη βοηθήσεις να θυμάται τις καλές στιγμές και να της τονίζεις πως και η φίλη της θα ήθελε να τη βλέπει χαρούμενη και ευτυχισμένη. Να είσαι εκεί όταν θα το συνειδητοποιήσει και να βρει την αγκαλία και τον όμο που θα χρειαστεί για να ακουμπήσει. Όμως αν φοβάσαι ότι μπορεί να ξαναπροσπαθήσει να κάνει κακο στον ευατό της ίσως να σκεφτείς από τώρα την διακριτική παρουσία δίπλα της ενός ειδικού (μιας ψυχολόγου π.χ.) ώστε να μπορέσει να σταθεί στα πόδια της.

Προσπάθησε να της μεταφέρεις με κάθε τρόπο την διάθεση να θυμάται με αγάπη το κοινό τους παρελθόν και να κάνει τη σχέση αυτή οδηγό για το μέλλον και οχι φρένο για τη δική της ζωη.

Δύσκολο πολύ το έργο σου. Ελπίζω να βρεις τις δυνάμεις να το φέρεις σε πέρας.

Και μη φοβηθείς ούτε μια στιγμή να δείξεις και τον δικό σου πονο. Μην το παίξεις φοβερά ψύχραιμος γιατί ίσως φανεί σαν αδιαφορία στην κατάσταση που τώρα βρίσκεται.

Μοιράσου μαζί της και κράτα της το χέρι όσο πιο σφιχτά μπορείς. :(

Link to comment
Share on other sites

Και μη φοβηθείς και να της τα χώσεις, αλλά σε εξαιρετικές περιπτώσεις. Χρειάζεται ακόμα κι αυτό, σε πολύ μικρές δόσεις. (Ένας τσακωμός βοηθά να βγει στην επιφάνεια η ένταση.)

Edited by Τράγου Κέρατο
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω χάσει ακόμα κάποιο τόσο κοντά σε μένα άτομο και δε ξέρω τι ακριβώς να σου προτείνω. Σίγουρα θα είναι κάτι αρκετά δύσκολο για σένα, πόσο μάλλον για την κοπέλα σου. Αυτό που πιστέυω προς το παρόν, είναι να καταφέρει να το καταλάβει γρήγορα, όσο πιο σύντομα το καταλάβει, τόσο πιο σύντομα θα το ξεπεράσει. Εγώ στη θέση σου, θα προσπαθούσα να κάνω πράγματα που την ευχαριστούν, κάτι που της αρέσει πολύ να κάνει. Και μετά από μια δύσκολη ημέρα, μερικές αναπνοές και λίγη αυτοσυγγέντροση ή γιόγκα, βοηθούν στο να χαλαρώσουμε ψυχή και σώμα.

Edited by leyball_fye
Link to comment
Share on other sites

Kατ'αρχας λυπαμαι πολυ για την φιλη σου :(

Για μενα αυτα που προαναφερθηκαν πιστευω οτι αρκουν. Η βοηθεια ενος ψυχολογου πιστευω οτι θα ηταν πολυ καλη αλλα φοβαμαι μηπως κατι τετοιο δεν το δεχτει η κοπελα σου.Να'σαι συνεχως διπλα της για οτιδηποτε χρειαστει, να την υποστηριξεις και να την βοηθησεις, παντα διακριτικα και με ειλικρινεια παν απ'ολα.

Ειναι πολυ δυσκολο και θα περασεις πολυ εντονες συγκινισιακες στιγμες αλλα μην το βαλεις κατω. Η κοπελα σου σε χρειαζεται περισσοτερο απο ποτε!

Link to comment
Share on other sites

"Ειναι πολυ δυσκολο και θα περασεις πολυ εντονες συγκινισιακες στιγμες αλλα μην το βαλεις κατω. Η κοπελα σου σε χρειαζεται περισσοτερο απο ποτε!"

 

Σωστά είπε η Ολυμπία. Το γεγονός που έγινε χθές τη νύχτα, μπορείς να το εκμεταλευτείς (ΟΧΙ με την κακή έννοια) δείχνοντας τώρα στην κοπέλα σου με τη συμπαράστασή σου πως μπορείς και θα είσαι δίπλα της για βοήθεια όταν πραγματικά τη χρειαστεί. Είναι όμορφο να ξέρεις πως όταν θα χρειαστείς ένα στήριγμα, μια βάση για να μη πέσεις θα το έχεις. Σου δίνει δύναμη να συνεχίσεις, δε φοβάσαι.....

Edited by leyball_fye
Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι για τη φίλη σου! :( Νέος άνθρωπος..

Νομίζω πως στην κοπέλα σου είναι δύσκολα τα πράγματα. Οταν ένας άνθρωπος είναι σε κατάθλιψη (έστω και για 1 μέρα) είναι απαθής, αγνοεί τι γίνεται γύρω του, επιθυμεί συγκεκριμένες συμπεριφορές σε συγκεκριμένες στιγμές και χωρίς υπερβολές όλα. Είναι πολύ δύσκολο να μαντέψεις τι θέλει πότε και πόσο μάλλον αν είναι και ευαίσθητη. Μερικές φορές θα θέλει να την αφήνουν ήσυχη..

Να είσαι πάντα κοντά της, όχι πιεστικά, αλλά δίπλα της. Να την προσέχεις! :)

Το καλύτερο που θα μπορούσε να γίναι στη ζωή της θα είναι να βρει κάτι το οποίο θα την κάνει ευτυχισμένη, κάτι που να την κάνει να πιστεύει πως αξίζει να ζήσει.. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...