Jump to content

Το βρήκα!!


Marilena
 Share

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Το να βρεις με τι ακριβώς να ασχοληθείς δεν είναι το πρόβλημα αυτό. Η δυσκολία είναι να βρεις πως θα ικανοποιήσεις τις προσδοκίες σου. Το λέω αυτό διότι και εγώ έχω την επιθυμία να μάθω τηλεκίνηση και τηλεπάθεια αλλά δεν έχω βρει ακόμα τον τρόπο. Απλώς ψάχνω και ψάχνω σε βιβλία και γενικά παντού.

 

Η τηλεκίνηση και η τηλεπάθεια είναι δυνάμεις και πολύ δυνατές μάλιστα.

και να ξέρει κανείς πως να την χειρίζεται δεν πιστεύω ότι θα την μαρτυρήσει (π.χ. johnny) εγώ προσωπικά θα την κρατούσα την μέθοδο μόνο για τον εαυτό μου.

Link to comment
Share on other sites

Κακως, προσωπικα αν κ δεν τις εχω αναπτυξει σε σημειο που να ειναι προφανεις κανω οτι μπορω για να μεταδωσω τη γνωση μου στους υπολοιπους..

 

Και κατι αλλο ΔΕΝ ειναι πολυ δυνατες δυναμεις(σε σχεση με τις δυνατοτητες μας, οχι αυτα που κανουμε)

Μπορεις να πεις οτι ειναι οι δυο Πρωτες ταξεις...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, marilena, μου δίνεις την εντύπωση ότι μπαίνεις σε ένα μαγαζί που "πουλά" ("χαρίζει" θα έλεγα αλλά τίποτα δεν είναι τσάμπα πιά!) δυνάμεις και επιλέγεις από το ράφι όποια θέλεις. Χωρίς παρεξήγηση φυσικά...

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι δε νομίζω να λειτουργεί έτσι η όλη φάση... :unsure:

Nαι... θα.... συμφωνήσω με τον προλαλίσαντα..!

 

Δεν είναι έτσι.

 

Μπορεί να με ενδιάφερει η τηλεπάθεια αλλά δεν είπα ποτέ ότι θα αφήσω κάτι άλλο για αυτήν! Προς Θεου!

 

Απλά, είναι το πιο δύσκολο, δεν μπορώ να κάνω τίποτα με βιβλία γι'αυτό χρειάζομαι συμβουλές.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως φανεί ότι η απάντησή μου είναι εκτός θέματος, ίσως και να είναι. Το γεγονός όμως το ερέθισμα για αυτά που γράφω, το πήρα από ό,τι διάβασα παραπάνω με εντάσει στη συζήτησή σας.

Η προσωπική μου άποψη για τα βιβλία είναι ότι είναι "επικίνδυνα". Όχι για αυτά που γράφουν, αλλά κυρίως για αυτά που δεν γράφουν. Θεωρώ πολύ δύσκολο το να μάθει κανείς κάτι από ένα βιβλίο, γιατί ποτέ δε δίνει ολοκληρωμένη γνώση και το πρόβλημα είναι ότι ο αναγνώστης δεν μπορεί να καταλάβει και να ελέγξει εύκολα το τι λείπει. Αν πάρεις αυτά που λέει ένα βιβλίο "τοις μετρητοίς" κινδυνεύεις να χάσεις τον δρόμο σου και θα βρεθείς σε αδιέξοδο.

Δεν είμαι εναντίον των βιβλιών και σε καμμία περίπτωση δεν θέλω να εννοηθεί κάτι τέτοιο. Αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι το κάθε βιβλίο αποτελεί ένα κομμάτι ενός πελώριου puzzle το οποίο (puzzle) είναι διαφορετικό για το κάθε άτομο, άρα κανείς δεν ξέρει πιο κομμάτι λείπει σε κάποιον άλλο και αν τα κομμάτια που έχει ήδη, ανήκουν και στο puzzle άλλων ατόμων, για να του τα επιδείξει.

Επιπλέον, αν λάβουμε ως δεδομένο ότι οι προαναφερθείσες δυνάμεις (τηλεκίνηση, μαντεία κλπ κλπ) αποτελούν έμφυτες ικανότητες του ατόμου, τότε αρκεί να ψάξει μέσα του και να της βρεί. Ίσως τα βιβλία να σου δώσουν το ερέθισμα να ψάξεις μέσα σου, ίσως όχι. Ίσως σου δείξουν λάθος δρόμο και να σε αποπροσανατολίσουν.

Θα σου πρότεινα να διαβάσεις τον Αλχημιστή του Paulo Coelho και να μην παραλείψεις τον πρόλογο του συγγραφέα, είναι πολύ σημαντικός. Τότε θα καταλάβεις τι θέλω να πω.

Αν το έχεις διαβάσει, τότε θα σου εξηγήσω τι θέλω να πω με παραδείγματα από το βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Marilena.. εσύ τουλάχιστον έκανες επιλογή.. κάποιοι δεν έχουν επιλογές!

 

Αν θυμούνται οι παλιοί κάποιο Post μου στο msn group περί του θέματος, ήθελα να αναλάβω και στην πράξη και κείμενα..

 

ΑΑΑαααχ εποχές!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...