Jump to content

Τεχνολογία του Μέλλοντος


Recommended Posts

Χθες έβαλα το LiveCD του Ubuntu για να το δω πως πάει ώστε να το εγκαταστήσω εάν μου αρέσει.

 

Το έβαλα, ξεκίνησε κανονικά, γρήγορο, ωραίο κλπ κλπ.

 

Αφού άρχισα να του ανοιγω πολλά προγράμματα, άρχισε να μειώνεται πολύ η ταχύτητά του. Τόσο πολύ που άρχισε να μοιάζει με windows. Χωρίς πλάκα.

 

Από αυτή λοιπόν την τραγική εμπειρία, κατάλαβα την τεχνολογία της Microsoft.

 

Η Microsoft παιδιά, χρησιμοποιεί στο λειτουργικό της την τεχνολογία Microsoft ® Make HDD Like CD © :lol:

Link to comment
Share on other sites

:063laugh:

Και να σκεφτείς ότι το έτρεχα από dvd με 6x ταχύτητα...

 

Αυτές είναι πατέντες!

Link to comment
Share on other sites

Θα τον ανοίξει και μάλιστα ανακοίνωσε ότι θα τον ανοίξει ΚΑΙ για τα server family. Αυτό θα το κάνει αλλιώς η ΕΕ της επιβάλλει πρόστιμο 2 εκ. Ευρώ την ημέρα αρχίζοντας απ'την ημερομηνία διορίας που έχει πάρει η Microsoft.

 

Άντε μπας και δούμε κανα πρόγραμμα να λειτουργεί σωστά..

Link to comment
Share on other sites

Θα τον ανοίξει και μάλιστα ανακοίνωσε ότι θα τον ανοίξει ΚΑΙ για τα server family. Αυτό θα το κάνει αλλιώς η ΕΕ της επιβάλλει πρόστιμο 2 εκ. Ευρώ την ημέρα αρχίζοντας απ'την ημερομηνία διορίας που έχει πάρει η Microsoft.

 

Άντε μπας και δούμε κανα πρόγραμμα να λειτουργεί σωστά..

Εχεις απόλυτο δίκιο π.χ ο Internet Explorer είναι γεμάτος τρύπες :015annoyed: .Αυτό το ξέρουν όλοι κ η Microsoft τα ξύνει.Σε λίγο θα τρέχει κ δε θα φτάνει.Αρχισε να νιώθει την απειλή του Mozila...Ισως ταρακουνηθει λίγο :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πιστεύω οτι όσο και open source να γίνουν τα τελευταία Windows(Vista ειπαμε,ε?) ,τα ίδια :censored: :censored: θα είναι με πρίν........Ας μήν ηταν το Plug 'n' Play και το DirectX και καμια δυο άλλες μλκιούλες και θα σου έλεγα εγω...... :015annoyed::015annoyed:

Link to comment
Share on other sites

Ο κώδικας των Windows ΔΕΝ πρόκειται να γίνει Open Source. Η μικρομαλακή υποχρεώθηκε να δείξει τον κώδικα στις ενδιαφερόμενες εταιρείες software - κυκλοφορούσαν βλέπετε φήμες για κρυφές κλήσεις του ΑΡΙ που χρησιμοποιούσε αποκλειστικά η Microsoft στα δικά της προϊόντα, ακόμα και ρουτίνες που καθυστερούσαν επίτηδες, ειδικά τον Netscape.

 

Η μικρομαλακή ερμήνευσε "ανοιχτά" την απαίτηση αυτή και είπε πως θα αποκαλύψει τον κώδικα σε όσες εταιρείες πληρώσουν (τι πρωτότυπο!).

 

Εγώ αναρωτιέμαι για το άλλο. Αφού διέρευσε ο κώδικας των Windows 2000, η μικρομαλακή εγκατέλειψε την υποστήριξή του. Γιατί δεν περνά στο public domain αυτός ο κώδικας, αφού η εταιρεία που τον έγραψε έπαψε πια να τον υποστηρίζει; Τι στην ευχή.... παλιατζούρα θεωρείται!

Link to comment
Share on other sites

Έλα μου ντε....Το θέμα είναι οτι τα 2000 χρησιμοποιούνται αρκετά μέχρι κι σήμερα....Ίσως γι'αυτό δεν τον έχουν βγάλει σε public domain..

Link to comment
Share on other sites

Τράγε, ο ίδιος είχες πει ότι τα 2000 είχαν υποστεί τα περισσότερα τεστς απ'οποιοδήποτε άλλο λειτουργικό. Πόσο "παλιατζούρα" μπορεί να θεωρείται?

 

Η εξήγησή σου πάντως για το "άνοιγμα" του κώδικα, με καλύπτει περισσότερο. Ακόμα και αν έβλεπα μπροστά μου ολόκληρο τον κώδικα των windows, δε θα πίστευα ότι είναι αυτός... Οι λόγοι είναι λίγο-πολύ αυτονόητοι.

 

Str@toSph3re, για να λέμε και του στραβού το δίκιο, το γεγονός ότι τα windows μας σπάνε ώρες-ώρες τα @@, δε σημαίνει ότι είναι το πιό απλό "πρόγραμμα" που υπάρχει. Άλλο το ένα - άλλο το άλλο! Δε γνωρίζω αν θα μπορούσαν να γίνουν πιο ελαφριά ή πιό γρήγορα, ακριβώς επειδή δε γνωρίζω τον κώδικα. Γνωρίζω όμως ότι ένα λειτουργικό είναι αρκετά πιο πολύπλοκο από ένα πρόγραμμα στην pascal που να εμφανίζει το όνομά σου (σαν αυτά που κάναμε στο γυμνάσιο).

Συνεπώς, ναι μεν σιχαινόμαστε τα κρασαρίσματα, αλλά από τη στιγμή που δεν ξέρουμε τί τρέχει πίσω απ'αυτό που βλέπουμε, δε μπορούμε να κρίνουμε συνολικά τα windows ως λειτουργικό...

Link to comment
Share on other sites

johnny όσα λές με βρίσκουν σύμφωνο!Δεν λέω όχι αλλα σκέψου το ώς εξης:

 

Το πιό διαδεδομένο OS αυτή τη στιγμή (μιλώντας πάντα για χρήστες ΙΒΜ και οχι ΜΑC) είναι καλώς η κακώς τα windows.Τουλάχιστον σε επίπεδο σπιτιού.Εδώ και τόοοοοσα χρόνια (νομίζω 14) που έχουν βγεί τα windows,πάντα μα πάντα crash-άρουν.Μπορεί η πατέντα των BSOD's(μπλέ οθονών) να υφίσταται απο τα 2000 και πέρα,αλλα και τα πιό παλια είχαν αρκετά crashes.Το πρόβλημα είναι οτι η ανάπτυξη των υπολογιστών είναι δυσανάλογη με αυτή των λειτουργικών.Ανα ενα εξάμηνο βγαίνουν συστήματα που πετάνε,το λειτουργικό της Microsoft -δεν λέω εγώ- κάνει ο,τι μπορεί!Αλλα και πάλι δεν φτάνει...

Είναι πολύ λογικό να είναι βαρύ,αλλα όχι θεόβαρο(όπως είναι τώρα)!Γνωρίζω οτι δεν είναι ενας κώδικας,αντιθέτως είναι χιλιάδες χιλιάδων υπορουτίνες οπου πρέπει να συνυπάρξουν μαζί αρμονικά!Το πρόβλημα όμως είναι οτι τα crashes μερικές φορές είναι εσκεμμένα!Μας έχουν λιώσει με τα Service Packs,ενώ κάθε φορά που βγάζουν τον "απόγονο" λένε "τέλος τα pathces και τα SP's.."

Εν τέλει η Microsoft κάνει αυτά τα "κουνίματα" γιατι γνωρίζει πως έχει το πιο φιλικό και πιο εύκολο προς τον μέσο χρήστη λειτουργικό σύστημα που κυκλοφορεί στην αγορα...Δεν νιώθει να απειλείται όσον αφορά το OS...Έχει όμως ο καιρός γυρίσματα.....

Link to comment
Share on other sites

Τράγε, ο ίδιος είχες πει ότι τα 2000 είχαν υποστεί τα περισσότερα τεστς απ'οποιοδήποτε άλλο λειτουργικό. Πόσο "παλιατζούρα" μπορεί να θεωρείται?

 

Εγώ το είχα πει; :blink: (Δεν το αποκλείω, έχω και έμμενταλ) Αυτό που θυμάμαι ότι ισχύει, είναι πως, επειδή κυκλοφορούν καιρό, έχουν "τεσταριστεί" από όλους όσους τα έχουμε χρησιμοποιήσει και είναι αρκετά πιο σταθερά από τα ΧΡ - αν και όχι τόσο σταθερά όσο τα ΝΤ των 6+1 service packs.

 

Δε θα τα θεωρούσα εγώ "παλιατζούρα". Η ίδια η μικρομαλακή όμως τα θεωρεί! :)

 

Κατά τα άλλα, χωρίς να θέλω να τη δικαιολογήσω τη μικρομαλακή, είναι δύσκολο για οποιοδήποτε λειτουργικό να συνεργάζεται με τις εκατοντάδες ποικιλίες hardware που υπάρχουν και τους εκατομμύρια πιθανούς συνδυασμούς. Τουλάχιστον, Str@toSph3re, εκεί είναι δύσκολο για οποιαδήποτε εταιρεία να μείνει ενημερωμένη. Κατά τα άλλα, δεν κάνει καμμία διαφορά για τον κώδικα αν τρέχει σε έναν Pentium II 400 ή σε ένα Pentium Celeron 1,600 - για μας έχει βέβαια. Έχει διαφορά αν τρέχει όμως σε έναν καινούργιο Pentium 64-bit. Από την άλλη, δεν μπορείς να μεταφέρεις από τη μια μέρα στην άλλη τον κώδικα στα 64 bit. Χρειάζεται εξαντλητικά τεστς, ειδάλλως θα γκρινιάζουμε -πιο πολύ από όσο γκρινιάζουμε τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Αν όμως η microsoft ένιωθε πωε απειλούταν απο κάποιο άλλο λειτουργικό,θα σου'λεγα εγω πως θα άφηνε πολύ λιγότερα vulnerabilities (τρύπες) στο λειτουργικό της...

 

Απλά όπως όλοι μας ονειρεύομαι ένα καλύτερο λειτουργικό...... :crying::crying::crying::crying:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι στο χέρι της Microsoft αλλά στο δικό μας. Οι μεγάλες εταιρίες κοιτάνε τι χρησιμοποιούμε εμείς ώστε να φτιάξουν παιχνίδια, προγράμματα κλπ.

 

Στον εμπορικό τομέα, το open source θα τις καταστρέψει εάν διαδωθεί στις επιχειρήσεις.

 

Αντίθετα, στον μέσο χρήστη, όπως προβλέπεται το μέλλον θα είναι το open source (Linux/Unix/BSD Συστήματα) το οποίο γίνεται συνεχώς όλο και πιο φιλικό στο χρήστη.

 

Κατεβάστε και βάλτε το Ubuntu και κάντε του ινσταλ το Automatix.... σχεδόν δεν καταλαβαίνετε διαφορά με windows (...από θέμα φιλικότητας)

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάστε και βάλτε το Ubuntu και κάντε του ινσταλ το Automatix.... σχεδόν δεν καταλαβαίνετε διαφορά με windows (...από θέμα φιλικότητας)

 

 

Δώσε link

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...