Jump to content

ΚΥΒΕΡΝΟΑΥΤΟΚΤΟΝΙΕΣ


Recommended Posts

Ίσως το μεγαλύτερο παράπτωμα όταν ενηλικιωθούμε και ανεξαρτητοποιηθούμε από τον οικογενειακό κύκλο είναι πως νοιώθουμε τελείως ελεύθεροι να κάνουμε ότι θέλουμε χωρίς ιδιαίτερη προσοχή. ΊΣως αυτό φταίει για όλα... Η απόλυτη ανεξατητοποίηση και ελευθερί από κοινωνικούς δεσμούς είναι που μπορεί να μας ωθεί σε τέτοιου είδους ενέργειες. Και εφόσον δεν είμαστε αρκετά μακριά από τα χρόνια της ανήλικης ζωής μας (εξειρείται η Νεφέλη και ο Τραγοκέρατος που προυπήρχαν των δεινοσαύρων) μπορεί να θυμόμαστε την ελύθερία που αισθανόμαστε από τις δραστηριότητες του Διαδικτύου.

 

Μιχαηλ

Link to comment
Share on other sites

Ίσως το μεγαλύτερο παράπτωμα όταν ενηλικιωθούμε και ανεξαρτητοποιηθούμε από τον οικογενειακό κύκλο είναι πως νοιώθουμε τελείως ελεύθεροι να κάνουμε ότι θέλουμε χωρίς ιδιαίτερη προσοχή. ΊΣως αυτό φταίει για όλα... Η απόλυτη ανεξατητοποίηση και ελευθερί από κοινωνικούς δεσμούς είναι που μπορεί να μας ωθεί σε τέτοιου είδους ενέργειες.

Εεεε....να σου θυμίσω ότι μιλάμε για τις κυβερνοαυτοκτονίες!!!

Ξέρεις τί λες τώρα? Ότι μερικοί άνθρωποι σκέφτονται "όταν μεγαλώσω/ενηλικιωθώ, το όνειρό μου είναι να αυτοκτονήσω"

Οι ελευθερίες όμως που σου δίνονται ως ενήλικος, δεν περιλαμβάνουν και το "άρα τώρα που μεγάλωσα είμαι ελεύθερος και να αυτοκτονήσω"!

Στην τελική, αν κάποιος έχει σοβαρούς (ψυχολογικούς) λόγους να το κάνει, δε θα περιμένει να ενηλικιωθεί. Συνεπώς, η ενηλικίωση δεν έχει άμεση σχέση με την αυτοκτονία (τουλάχιστον όχι έτσι όπως το θέτεις).

Και εφόσον δεν είμαστε αρκετά μακριά από τα χρόνια της ανήλικης ζωής μας (εξειρείται η Νεφέλη και ο Τραγοκέρατος που προυπήρχαν των δεινοσαύρων)...

Πού το ξέρεις???? :063laugh:

Μιχαηλ

Johnny :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

Όντως δεν φτέει η ελευθερία της ενηλικίωσης, και θα συμφωνήσω με τον johnny στο ότι αυτός που θέλει να αυτοκτονήσει δεν θα περιμένει να ξεπεράσει τα 18 χρόνια ζωής για να το κάνει.

Όσο για την ελευθερία που δίνει το δύκτιο σε κάποιο που είναι ανήλικος,πιστεύω ότι αφορά άλλα πράγματα όπως η πορνογραφία, η ελευθερία του "ότι δηλώσω είμαι" και σαν συνέπεια αυτού η ελευθερία λόγου σε όλο της το μεγαλειο.

Και τέλος, δεν έχω ακούσει κανένα να λέει "θα ρθει ο καιρός να αυτοκτονήσω"

 

Κατά τη γνώμη μου άλλος φτέει για τις αυτοκτονίες, ούτε το δύκτιο, ούτε κάποια παιδική τρέλα ή αφέλεια ή "περιέργεια".

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Όντως δεν φτέει η ελευθερία της ενηλικίωσης, και θα συμφωνήσω με τον johnny στο ότι αυτός που θέλει να αυτοκτονήσει δεν θα περιμένει να ξεπεράσει τα 18 χρόνια ζωής για να το κάνει.

Όσο για την ελευθερία που δίνει το δύκτιο σε κάποιο που είναι ανήλικος,πιστεύω ότι αφορά άλλα πράγματα όπως η πορνογραφία, η ελευθερία του "ότι δηλώσω είμαι" και σαν συνέπεια αυτού η ελευθερία λόγου σε όλο της το μεγαλειο.

Και τέλος, δεν έχω ακούσει κανένα να λέει "θα ρθει ο καιρός να αυτοκτονήσω"

 

Κατά τη γνώμη μου άλλος φτέει για τις αυτοκτονίες, ούτε το δύκτιο, ούτε κάποια παιδική τρέλα ή αφέλεια ή "περιέργεια".

 

 

:worthy::worthy: Ναί σωστά,αλλά τι είναι αυτο που φταίει????????????? :blink::blink:

Link to comment
Share on other sites

Ένα μαχαίρι κόβει το ψωμί αλλά μπορεί να πάρει και ζωές, το μαχαίρι είναι καλό ή κακό? Πρέπει να αστυνομεύονται όλοι όσοι έχουν μαχαίρια στην κουζίνα τους, να περνούν απο έλεγχο και να βγάζουν κάρτες έγκυρου μαχαιρο-χειριστή?

Ένα μικρό παιδί λοιπόν, μπορεί να πάρει απο την κουζίνα το μαχαίρι και να τραυματιστεί?

Αν οι γονείς δεν το προφυλάξουν, ενδεχωμένος ναι.

Εφταιγέ το παιδί ή το μαχαίρι;

Έτσι και το Διαδύκτιο είναι ένα μέσον (απρόσωπο) = ένα μαχαίρι που σχεδιάστηκε να κόβει το ψωμί = να φέρει κοντά ανθρώπους και υπηρεσίες, η χρήση του όμως μπορεί να ποικίλει...

 

Το Διαδύκτιο εν τέλη δεν είναι τίποτα παραπάνω απο μια μικρογραφία της κοινωνίας μας έτσι λοιπόν οι προφυλάξεις και η παιδεία για τον χειρισμό και την ύπαρξη στο Διαδύκτιο πρέπει να γίνονται ατομικά και με υπευθυνότητα όπως και στην καθημερινότητά μας καθότι τα επίπεδα τρέλλας, βλακείας και διαστροφής είναι αναλογικά (με την κοινωνία) και εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Το Διαδύκτιο εν τέλη δεν είναι τίποτα παραπάνω απο μια μικρογραφία της κοινωνίας μας έτσι λοιπόν οι προφυλάξεις και η παιδεία για τον χειρισμό και την ύπαρξη στο Διαδύκτιο πρέπει να γίνονται ατομικά και με υπευθυνότητα όπως και στην καθημερινότητά μας καθότι τα επίπεδα τρέλλας, βλακείας και διαστροφής είναι αναλογικά (με την κοινωνία) και εκεί.

 

Συμφωνώ απόλυτα.

Link to comment
Share on other sites

Τις αιτίες για τις αυτοκτονίες και για όλα τα άλλα δυσάρεστα γεγονότα που συμβαίνουν μέσω του internet δεν πρέπει να τα ψάξουμε στην ελευθερία που έχουμε στο διαδύκτιο και γενικότερα στην δομή του, αλλά στην δομή της σημερινής μας κοινωνίας και στις αρχές και τα ιδεώδη που έχουμε. Άλλωστε και το internet δεν είναι μια σύγχρονη μορφή κοινωνίας;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...