Jump to content

Επίδραση της υπερπληροφόρησης στην σκέψη


Recommended Posts

Ως το απόλυτο Info-Junkie θα πρέπει να υπερασπιστώ την εποχή της υπερπληροφόρησης. Τα ρέοντα από οθόνες δεδομένα που κατακλύζουν τον εγκέφαλο προκαλόντας αυτό το υπέροχο μούδιασμα. Πάντως κάπου είχα ακούσει ότι θεωρητικά ο ανθρώπινος εγκέφαλος δεν έχει όριο ως προς τη δυνατότητα μάθησης οπότε το γεμίζω το κεφάλι μου είναι κάτι σχηματικό. Είναι σημαντικό να μιλάμε για την ουσία των πραγμάτων και για τη γνώση (αν και μεταξύ μας είναι έννοια σχεδόν αδύνατον να προσδιοριστεί) αλλά να μη ξεχνάμε την ευχαρίστηση που μας προσφέρει η αναζήτηση και η απόκτηση της πληροφορίας. Μήπως αυτό δε μας ωθεί να ψάξουμε στο ίντερνετ να χαζέψουμε ένα τελείως απαράδεκτο περιοδικό η να διαβάσουμε όσα γράφονται σ' αυτό το φόρουμ; Δε ξέρω τι παιχνίδι της εξέλιξης είναι αυτό αλλά η απόκτηση της πληροφορίας μας γεμίζει ευχαρίστηση.

μερικές φορές χρείαζεται και το υπέρ, για να ξεχειλώνουμε τα όρια και τις δυνατότητες μας.

 

 

 

Συμφωνώ όταν το "υπέρ" αφορά την ποιότητα και όχι την ποσότητα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 34
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Δε θα μπορούσα να αντεπιχειρηματολογήσω απέναντι σε μια τόσο παγιδευτική δήλωση αγαπητή Μινέρβα. Παρόλαυτά δε πιστεύω ότι η ποσότητα δρα ενάντια στη ποιότητα στο συγκεκριμένο θέμα. Μάλλον λειτουργεί συνεργατικά.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κλίνοντας θα ήθελα να εκφράσω και μια απορία μου προς το πρόσωπο του Archangel. Σοβαρά σου προκαλεί τόσο δυσάρεστα συναισθήματα η υπερπληροφόρηση ή απλά έχεις καιρό να χαρείς τον έρωτα (χωρίς παρεξήγηση πάντα :))

 

Σου χαρίζω το κάρβουνο....εγώ πάω για διαμάντια.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κλίνοντας θα ήθελα να εκφράσω και μια απορία μου προς το πρόσωπο του Archangel. Σοβαρά σου προκαλεί τόσο δυσάρεστα συναισθήματα η υπερπληροφόρηση ή απλά έχεις καιρό να χαρείς τον έρωτα (χωρίς παρεξήγηση πάντα :))

:4_1_72[1]: :4_1_72[1]: :4_1_72[1]:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...