Jump to content

Περί εξορκισμού


Recommended Posts

Αν κατάλαβα καλά, αυτό που λες παραπέμπει σε κάτι σαν "χμμμ, για να δούμε ποιός είναι ο δαιμονισμένος σήμερα... για γυρίστε να σας δω καλύτερα... α μπεμπα μπλομ.. (μήτσο, μπες μέσα σ'αυτόν με την πράσινη μπλούζα ρε...)... ααααα, εσύ λοιπόν είσαι ο δαιμονισμένος σήμερα! Για πέρνα από το γραφείο μου..."

 

:018bleh: Θα μπορούσες να το πεις κι έτσι!

Βασικά αναφερόμουν σε συγκεκριμένο γεγονός που ο possessor, όταν ερωτήθηκε από τον ιερέα «Γιατί μπήκες σε αυτό τον άνθρωπο» κατονόμασε κάποιον τρίτο, ότι αυτός τον όρισε να το κάνει.

Έλα, ξέρω ότι είναι λίγο spooky όμως πραγματικά θέλω να καταλάβω! :crying:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Κι εγώ η ίδια, που είμαι ύψους μόλις 1,60 και βάρους 50 κιλών, σε μεγάλη τσαντίλα βάρεσα μπουνιά σε πόρτα ψυγείου (κανονικού μεγέθους ψυγείο) που άνοιξε τρύπα και πέρασε η μπουνιά μου μέσα.

 

Δε φτιαχνουν πια αυτα τα ψυγεία όπως το παλιο καλο καιρο που δε σπαγανε με τπτ... :offtopic:

Link to comment
Share on other sites

Νεφέλη...

 

Υπερβολική έκχυση αδρεναλίνης όντως έχεις απο έντονο συναίσθημα που οδηγεί σε αυτό ... μόνο που αυτό το συναίσθημα προκύπτει επίσης απο την απελπισία του να αντιδράσεις απέναντι σε κάτι.

 

Την στιγμή της διαδικασίας, η συγκεκριμένη δεν είχε κάτι να φοβηθεί και ήταν παντελώς ήρεμη. ήταν μόνη της και είχε έρθει με την θέληση της. Ούτε στριμωγμένη ήταν , ούτε απελπισμένη. Δεν μπορεί ξαφνικά να μπήκε στην πρίζα και να πέρασε στα "κόκκινα". Η μόνη εξήγηση είναι να είναι σχιζοφρενής με απότομες εξάρσεις αλλά όπως το είδα σε καμία περίπτωση δεν έμοιαζε με κάτι τέτοιο. Πάντως όπως είπα απόλυτος δεν μπορώ να είμαι , ειδικά σε κάτι που δεν είμαι ειδικός.

 

Για το ανοικτό του εξορκισμού μην είσαι τόσο απόλυτη. Δεν ήταν ούτε σε πλατεία, ούτε σε δημόσια προβολή. Οι πόρτες του ναού ήταν κλειστές και μέσα είμασταν μόνο 6 άτομα συν την "δαιμονισμένη".

 

Είναι γνωστό οτι η Εκκλησία , επίσημα τουλάχιστον , πολύ δύσκολα αποδέχεται το φαινόμενο του δαιμονισμού και θέλει πάρα πολλά σημάδια για τέτοιο πράγμα , πόσο μάλλον για να κινήσει εξορκισμό που σίγουρα όπως είπες θα είναι σε κλειστό "κύκλο" για τον κόσμο. Αυτό όμως δεν ακυρώνει προσπάθειες ιερέων που δεν χρειάζονται απαραίτητα την "άδεια" για να κάνουν κάτι τέτοιο. Καλώς ή κακώς δεν έιμαι σε θέση να το κρίνω, αυτό. Το μόνο που μπορώ να επιβεβαιώσω είναι αυτό πού είδα προσωπικά και τίποτα παραπάνω.

Δεν είμαι απο εκείνους που θα εντυπωσιαστούν εύκολα και σίγουρα είμαι πολύ πιο σκεπτικός ακόμα και όταν το δώ..

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη εξήγηση είναι να είναι σχιζοφρενής με απότομες εξάρσεις αλλά όπως το είδα σε καμία περίπτωση δεν έμοιαζε με κάτι τέτοιο.

 

Να θεωρήσουμε λοιπόν ότι αν βρισκόταν ένας ψυχίατρος στην εκκλησία θα την πέρναγε για άρρωστη ψυχικά. Θα της έκανε μια ένεση ηρεμιστική για να καταλαγιάσει και μετά θα προσπαθούσε να την κάνει «καλά» με τα δικά του μέσα!!! Συνήθως ότι δεν μπορεί να εξηγήσει η επιστήμη το εξηγεί η θρησκεία γιατί και η θρησκεία έχει το υπερφυσικό της. Και για να μην μπλέκουμε μόνο τον χριστιανισμό και τις νεώτερες θρησκείες ακόμα και στην αρχαία Ελλάδα ότι δεν μπορούσε να εξηγηθεί με τις «επιστήμες» ήταν «θέλημα των θεών».

 

Είναι γνωστό οτι η Εκκλησία , επίσημα τουλάχιστον , πολύ δύσκολα αποδέχεται το φαινόμενο του δαιμονισμού και θέλει πάρα πολλά σημάδια για τέτοιο πράγμα

 

Όντως η εκκλησία δύσκολα παραδέχεται τον εξορκισμό. Πολλές φορές ιερείς διώκονται ή έχουν κυρώσεις όταν παραδεχτούν δημόσια ότι έχουν κάνει εξορκισμό. Η βασκανία όμως δεν είναι όμως και αυτή μια μορφή εξορκισμού την οποία παραδέχεται η εκκλησία; Μάλλον παίζουμε με τις έννοιες και τις λέξεις.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα διαφωνήσω , εκτός απο το οτι , αν όντως είναι περίπτωση εξορκισμού , είναι πάρα πολύ πιο επικίνδυνο σαν διαδικασία απο το να αποτινάξεις μια βασκανια απο πάνω σου.

 

Χώρια που η βασκανία είναι κυρίως ανθρώπινη ενέργεια , ενώ το δεύτερο υποτίθεται οτι είναι ενέργεια δαιμόνιου...του απόλυτου κακού δηλαδή.

 

Εκεί ίσως είναι και η διαφορά για την θρησκεία μας.

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω υπάρχει η ανθρώπινη ενέργεια και η ενέργεια των «πνευμάτων» η όποια στην περίπτωση των δαιμονισμένων ανθρώπων υπερκαλύπτει την δική τους και αντιδρούν με αυτό τον σχιζοφρενικό τρόπο;

 

Και αφού η υπερβολική έκχυση αδρεναλίνης μπορεί να μας δώσει τόση ενέργεια δεν μπορεί ένας άνθρωπος να υπερασπίσει την οντότητα του;

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω υπάρχει η ανθρώπινη ενέργεια και η ενέργεια των «πνευμάτων» η όποια στην περίπτωση των δαιμονισμένων ανθρώπων υπερκαλύπτει την δική τους και αντιδρούν με αυτό τον σχιζοφρενικό τρόπο;

 

Και αφού η υπερβολική έκχυση αδρεναλίνης μπορεί να μας δώσει τόση ενέργεια δεν μπορεί ένας άνθρωπος να υπερασπίσει την οντότητα του;

 

Ένας άνθρωπος μπορεί να υπερασπιστεί την οντότητά του από "κακά πνεύματα", αλλά όχι βέβαια με έκχυση αδρεναλίνης...

Εκτός αν στην θέση της λέξης "αδρεναλίνη" βάλεις το "προσωπική δύναμη"... (Προσοχή! Όχι ανθρώπινη!!)

 

Έβαλα τα "κακά πνεύματα" σε εισαγωγικά για να υποδηλώσω πώς δεν πιστεύω σε δαιμονισμούς, εξορκισμούς. κτλ κτλ...

Ο άνθρωπος έχει μέσα του από μόνος του και θεούς και δαίμονες μαζί...

Ας πούμε πως ο "δαιμονισμένος" απλά φτάνει τον εαυτό του στα άκρα!

 

Τώρα βέβαια, αν κάποιο "κακό πνεύμα" πιστεύει ότι το χλευάζω με αυτή μου την άρνηση... be my guest!!!! Θα φάει καλά... :063laugh:

Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρωπος έχει μέσα του από μόνος του και θεούς και δαίμονες μαζί...

 

Αν και δεν συμφωνώ με την συγκεκριμένη αποψη, την δέχομαι.... :)

Πως κατα την γνώμη σου ελεγχονται οι εσωτερικοί μας θεοί και δαίμονες;

Και επειδή ειμαι λίγο ρεαλιστής...το εχείς καταφέρει ή εχείς γνωρίσει ανθρώπους με την ικανότητα αυτη;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν συμφωνώ με την συγκεκριμένη αποψη, την δέχομαι.... :)

Πως κατα την γνώμη σου ελεγχονται οι εσωτερικοί μας θεοί και δαίμονες;

Και επειδή ειμαι λίγο ρεαλιστής...το εχείς καταφέρει ή εχείς γνωρίσει ανθρώπους με την ικανότητα αυτη;

 

Χμμμμ...

Θες να μου αναλύσεις λιγάκι πρώτα τους λόγους για τους οποίους δεν συμφωνείς;

Πιστεύεις δηλαδή ότι ο άνθρωπος έχει μέσα του μόνο θεούς, μόνο δαίμονες ή τίποτα από τα δύο;

Και μετά θα σου απαντήσω κι εγώ στα ερωτήματά σου..

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ λοιπόν ότι ο άνθρωπος αποτελείτε από το σώμα (ύλη) και το πνεύμα.

το πνεύμα κατευθύνει το σώμα.

το σώμα πεθαίνει

το πνεύμα μένει κάπου.....

Μέρος του σώματος είναι και το μυαλό.

Αυτό αναπτύσσεται μαθαίνει εξασκείτε και πεθαίνει...!!!

Το να θεωρώ λοιπόν ότι είμαι "θεός" , κύριος του ΕΓΩ μου σημαίνει ότι μπορώ να τον ελέγχω (μεσώ του μυαλού) αλλά και κάνω πράγματα και εκτός του ..Άλλο να έχεις αυτοπεποίθηση και άλλο να έχει έμφυτα μέσα σου τους 'θεούς' και τους 'δαίμονες'.

Link to comment
Share on other sites

Αποτελείσαι από σώμα και πνέυμα...σωστά.

Εσύ τι αποτελείς; :smilewink:

 

Ας το δούμε αλλιώς: Είσαι μέλος μιας κοινωνίας, όπου φυσικά υπάρχει ένας "αρχηγός". Φυσικά και έχεις την ικανότητα να γίνεις κι εσύ αρχηγός, αλλά χρειάζεσαι αυτοπεποίθηση....

 

Δες λοιπόν το παραπάνω λίγο ευρύτερα :smilewink:

Και σου ξαναθέτω την ερώτηση: Εσύ τι αποτελείς;

Όταν απαντήσεις θα καταλάβεις ότι έχεις μέσα σου και θεούς και δαίμονες...

Και μια διευκρίνιση...δεν υπάρχει καλό ή κακό. Υπάρχουν οι πράξεις. Η δράση και η αντίδραση. Ως ρεαλιστής που δηλώνεις πιο πάνω, το καταλαβαίνεις αυτό έτσι; Άρα δεν υπάρχουν θεοί και δαίμονες...υπάρχεις εσύ. Εσύ που μόλις αποκτήσεις τη "γνώση σου", θα δεις πως κανένας ιερέας οποιασδήποτε θρησκείας δεν θα σε κάνει "καλά" .

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ λοιπόν ότι ο άνθρωπος αποτελείτε από το σώμα (ύλη) και το πνεύμα.

το πνεύμα κατευθύνει το σώμα.

το σώμα πεθαίνει

το πνεύμα μένει κάπου.....

Μέρος του σώματος είναι και το μυαλό.

Αυτό αναπτύσσεται μαθαίνει εξασκείτε και πεθαίνει...!!!

Το να θεωρώ λοιπόν ότι είμαι "θεός" , κύριος του ΕΓΩ μου σημαίνει ότι μπορώ να τον ελέγχω (μεσώ του μυαλού) αλλά και κάνω πράγματα και εκτός του ..?λλο να έχεις αυτοπεποίθηση και άλλο να έχει έμφυτα μέσα σου τους 'θεούς' και τους 'δαίμονες'.

 

Χεχεχε....

Ο άνθρωπος αποτελείται από σώμα και πνεύμα ε;

Και ποιά η διαφορά με αυτό που λέω εγώ;

Σε όλες τις θρησκείες δεν συνδέουν το σώμα με το πονηρό (δαίμονες) και το πνεύμα με το φώς (θεοί);

 

Κύριος του ΕΓΩ σου είσαι ούτως ή άλλως...

Σε πιέζει κανείς να κάνεις πράγματα που δεν θες;

Δικές σου δεν είναι οι επιλογές; Ελεύθερος δεν είσαι;

Αρα είσαι και ένας μικρός θεός...

 

(Έλα όμως που η ελευθερία και οι επιλογές είναι συνδεδεμένες ΚΑΙ με θεούς ΚΑΙ με δαίμονες...)

 

Η αυτοπεποίθηση δεν παίζει κανένα ρόλο στην φύση του ανθρώπου, απλά τον βοηθάει να βγάλει έξω τους θεούς και τους δαίμονές του χωρίς να τα διαχωρίσει σε "καλό και κακό" αλλά να τα δεχτεί σαν ένα...

 

Λες τελικά αυτό να είναι... δαιμονισμός;

(Πώς και έχω γλυτώσει τον εξορκισμό αναρωτιέμαι...! :D )

 

ΥΓ. Το να καταφέρνεις να ελέγχεις τους θεούς και τους δαίμονές σου, ακόμα κι αν δεν είναι 100%, δεν είναι ικανότητα μερικών ανθρώπων αλλά όλων... Απλά δεν το ξέρουμε...

Link to comment
Share on other sites

Το να καταφέρνεις να ελέγχεις τους θεούς και τους δαίμονές σου, ακόμα κι αν δεν είναι 100%, δεν είναι ικανότητα μερικών ανθρώπων αλλά όλων... Απλά δεν το ξέρουμε...

Ακριβώς! :)

 

Αλλά να εξετάσουμε και την λέξη δαίμονας;

Μήπως είναι το λεγόμενο "τοτέμ"; Εάν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος παρακαλώ...

Μήπως είναι δηλαδή, ο βαθύτερος εαυτός μας, που η εκκλησία απλά διαστρέβλωσε το νόημα; Για πιο σκοπό δεν ξέρω...φαντάζομαι είναι ο ίδιος για τον οποίο κατασκέυασε και τη λέξη "Δία-βολος" :whistling:

Επαναλαμβάνω, δεν είμαι σίγουρος. Ας επιβεβαιώσει κάποιος, ή ας διορθώσει.

Θα πει βέβαια κάποιος, "Μια λέξη είναι και τι έγινε;"... :015annoyed:

Link to comment
Share on other sites

ΧΜΜΜΜ...!!!

Ας το δεχτούμε.... :smilewink:

Και πως εξηγήτε εσεις την κατασταση που βιωνει ο ανθρωπινος οργανισμος την στιγμη του εξορκισμου ή οπως αλλιως θελετε να πειτε την τελετουργία αυτη;

 

Πως για παραδείγμα ενας ανθρωπος σε σχιζοφρενική κατάσταση, ψυχικά αρρωστος κατα την επιστημονική εκδοχή ηρεμεί και γαληνευει οταν πλησιάζει στο σώμα του ο σταυρός ή τα οστά καποιου αγίου;

 

Με χαρά περιμένω τις αποψείς σας..!!

Link to comment
Share on other sites

ΧΜΜΜΜ...!!!

Ας το δεχτούμε.... :smilewink:

Και πως εξηγήτε εσεις την κατασταση που βιωνει ο ανθρωπινος οργανισμος την στιγμη του εξορκισμου ή οπως αλλιως θελετε να πειτε την τελετουργία αυτη;

 

Πως για παραδείγμα ενας ανθρωπος σε σχιζοφρενική κατάσταση, ψυχικά αρρωστος κατα την επιστημονική εκδοχή ηρεμεί και γαληνευει οταν πλησιάζει στο σώμα του ο σταυρός ή τα οστά καποιου αγίου;

 

Με χαρά περιμένω τις αποψείς σας..!!

Θα μπορούσε να είναι (δεν λέω οτι είναι απαραίτητα) αυθυποβολή - φαινόμενο placebo.

 

Εξορκισμοί υπάρχουν και σε άλλες θρησκείες με διαφορετικά σύμβολα και φαντάζομαι τα ίδια συμπτώματα με αυτά τα σύμβολα. Ορίστε λοιπόν ένας τρόπος να δοκιμάσουμε εάν πρόκειται για αυθυποβολή:

Βάζεις σε έναν χριστιανό το ιερό σύμβολο μιας άλλης θρησκείας (η οποία πρέπει να περιέχει τα περι εξορκισμών και συμβόλων όπως και ο χριστιανισμός) και βλέπεις εάν υπάρχει ανάλογη αντίδραση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...