Jump to content

Περί εξορκισμού


Recommended Posts

Minerva,

 

Εκεί διαφωνούμε...

 

Υπάρχουν τόσο ισχυροί δαίμονες που πραγματικά όσο δύναμη και να έχεις , δεν μπορείς να τους αντιμετωπίσεις μόνος/η σου , χωρίς κάποια εξωτερική βοήθεια απο προσευχή ή άλλου είδους προστασία.

 

Επισης για να τους αντιμετωπίσεις με την ενέργεια σου , σημαίνει οτι θα πιστεύεις στην ύπαρξη τους, άρα ουσιαστικά δεν αγνοείς σαν οντότητες οτι υπάρχουν , ανεξάρτητα αν καλούνται απο οποιονδήποτε.

 

Πράγματι, διαφωνούμε... Εάν εσύ πιστεύεις στην ύπαρξή τους, απλά τους δίνεις υπόσταση και εάν επιπλέον πιστεύεις ότι έχουν απεριόριστη ισχύ, τους ισχυροποιείς ακόμη περισσότερο...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

όντως διαφωνούμε και δεν βρίσκω τον λόγο να το συνεχίσω, μιας και απλά την θέση μου , υποβάλλω, που πηγάζει απο ανάγνωση βιβλίων και άλλων πηγών , και πραγματικά δεν θέλω να σου αλλάξω γνώμη.

 

Ευχαριστώ για τον αντίλογο.

Link to comment
Share on other sites

όντως διαφωνούμε και δεν βρίσκω τον λόγο να το συνεχίσω, μιας και απλά την θέση μου , υποβάλλω, που πηγάζει απο ανάγνωση βιβλίων και άλλων πηγών , και πραγματικά δεν θέλω να σου αλλάξω γνώμη.

 

Ευχαριστώ για τον αντίλογο.

 

 

Να'σαι καλά και να έχεις κατά νου ότι σε αυτά τα ζητήματα σημαντικότερο απ' ό,τι διαβάζεις είναι αυτό που νιώθεις! :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέγεται υπερβολική εκχύλιση αδρεναλίνης, έχει παρατηρηθεί επανειλημμένα, είναι κάτι συνηθισμένο και καθόλου παράδοξο, μιας και έχει επιστημονική εξήγηση.

Ο ΚΑΘΕ άνθρωπος εκτός εαυτού (είτε από θυμό είτε από φόβο) μπορεί να κάνει απίστευτα πράγματα, λόγω της απότομης και υπερβολικής εκχύλισης αδρεναλίνης.

Προσωπικά, έχω δει έφηβο φυσιολογικού ύψους και βάρους να σέρνει (κυριολεκτικά το ?σέρνει?) 5 συμμαθητές του, 2 εκ των οποίων μεγάλης σωματικής διάπλασης, που προσπαθούσαν να τον συγκρατήσουν να μην χτυπήσει έναν άλλο, σε σχολικό αγώνα ποδοσφαίρου.

Έχω δει φίλη μου, κανονικής σωματικής διάπλασης, σε κατάσταση εκτός εαυτού (από τσαντίλα) που έσπαγε πράματα και βάραγε πόρτες, να προσπαθούμε 6 άνθρωποι να την ακινητοποιήσουμε και να μην μπορούμε.

Έχω δει άλλη φίλη μου να πετάγεται μέσα από άπατο νερό (σε θάλασσα) σε ύψος περίπου 2 μέτρων που ήταν ο βράχος δίπλα της, από την τρομάρα της επειδή είδε σμέρνα.

Κι εγώ η ίδια, που είμαι ύψους μόλις 1,60 και βάρους 50 κιλών, σε μεγάλη τσαντίλα βάρεσα μπουνιά σε πόρτα ψυγείου (κανονικού μεγέθους ψυγείο) που άνοιξε τρύπα και πέρασε η μπουνιά μου μέσα.

 

Οι επιστήμονες έχουν καταγράψει κι ακόμα πιο απίστευτες καταστάσεις υπό ?επήρεια? υπερβολικής έκκρισης αδρεναλίνης. Όπως ας πούμε (το πιο ?διάσημο? περιστατικό) μητέρας που ανασήκωσε μόνη της με τα χέρια της ολόκληρη νταλίκα που είχε μόλις χτυπήσει το παιδί της.

 

Άρα, επέτρεψέ μου ν? αμφιβάλλω για το ... ?ανεξήγητο? αυτής της κατάστασης.

 

 

Να προσθέσω ότι αυτό μπορεί να εξηγηθεί επιστημονικά και με άλλο τρόπο. Σε οποιαδήποτε κίνηση που κάνουμε κινητοποιείται ένα ποσοστό μυϊκών ινών . όταν κάποιες μυϊκές ίνες κουράζονται τις αντικαθιστούν άλλες οπότε το ποσοστό μένει σταθερό.

Εάν κινητοποιηθούν όλες οι μυϊκές ίνες μαζί τότε η δύναμη που παράγεται είναι πολύ μεγαλύτερη από ότι μπορεί να παράγει ο άνθρωπος σε φυσιολογικές συνθήκες. Βέβαιο κάτι τέτοιο δεν μπορεί να το κάνει συνειδητά ο άνθρωπος γιατί λόγους αυτοπροστασίας του οργανισμού.

 

Το παραβώ μπορεί να συνδυαστεί με αυτό που έγραψε η Νεφέλη για να εξηγηθεί πληρέστερα το περιστατικό.

 

(για άλλη μια φορά απαντάω τόσο καθυστερημένα που το θέμα έχει αλλάξει τελείως :018bleh: )

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...