Jump to content

Περί εξορκισμού


Recommended Posts

Θα μπορούσε να είναι (δεν λέω οτι είναι απαραίτητα) αυθυποβολή - φαινόμενο placebo.

 

Εξορκισμοί υπάρχουν και σε άλλες θρησκείες με διαφορετικά σύμβολα και φαντάζομαι τα ίδια συμπτώματα με αυτά τα σύμβολα. Ορίστε λοιπόν ένας τρόπος να δοκιμάσουμε εάν πρόκειται για αυθυποβολή:

Βάζεις σε έναν χριστιανό το ιερό σύμβολο μιας άλλης θρησκείας (η οποία πρέπει να περιέχει τα περι εξορκισμών και συμβόλων όπως και ο χριστιανισμός) και βλέπεις εάν υπάρχει ανάλογη αντίδραση.

 

:clapping::clapping::clapping:

 

Σωστός!!!!!

Κι εγώ αυθυποβολή θα έλεγα...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ορίστε λοιπόν ένας τρόπος να δοκιμάσουμε εάν πρόκειται για αυθυποβολή:

Βάζεις σε έναν χριστιανό το ιερό σύμβολο μιας άλλης θρησκείας (η οποία πρέπει να περιέχει τα περι εξορκισμών και συμβόλων όπως και ο χριστιανισμός) και βλέπεις εάν υπάρχει ανάλογη αντίδραση.

 

Μου θυμίζει το "Πάρτι βρυκολάκων" του Πολάνσκι. Όπου βρυκόλαξ την πίπτει εις νεάνιδαν η οποία έντρομη του προτείνει το σύμβολον του Σταυρού, δια να λάβει την απάντησιν του βρυκόλακος: "Δεν πιάνει... Είμαι μουσουλμάνος!".

 

Κι έπειτα ξέρεις ποιο είναι το πρόβλημα με το χριστιανό. Δεν πρόκειται να δεχτεί ποτέ να εξορκιστεί από ιερέα άλλης θρησκείας διότι είναι απολύτως σίγουρος πως, κατά τα παραπάνω, ο δαίμων που τον έχει καταλάβει είναι χριστιανός. <_<

 

Κατά τα άλλα πολύ θα ήθελα να ανακαλυφθεί έστω ΜΙΑ περίπτωση όπου πιστός της μιας θρησκείας έχει καταληφθεί από πνεύμα άλλης θρησκείας. :whistling: (Κι εδώ υπάρχει κι η υποσημείωση πως δε θα δεχτώ παράδειγμα βουδιστή που τον έχει στοιχειώσει ινδουϊστικός δαίμων, διότι ο βουδδισμός, όπως κι άλλες πολιτισμένες θρησκείες, δεν απορρίπτουν τις υπόλοιπες.)

Link to comment
Share on other sites

Πως για παραδείγμα ενας ανθρωπος σε σχιζοφρενική κατάσταση, ψυχικά αρρωστος κατα την επιστημονική εκδοχή ηρεμεί και γαληνευει οταν πλησιάζει στο σώμα του ο σταυρός ή τα οστά καποιου αγίου;

 

Σκέψου ένα μικρό παιδάκι που κλαίει όλη την ώρα και σταματά με το που του προσφέρουν ένα παγωτό.

Ακριβώς μα ακριβώς το ίδιο πράγμα. Τίποτε παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αυθυποβολή θα έλεγα...

 

Και γιατί να υποβάλλει ένας νοήμων νους τον εαυτό του σε μια τόσο επώδυνη διαδικασία;

Εκτός αν δεν είναι επώδυνη και όλα είναι στην φαντασία του καθένα μας...ένα ματριξ...!!!

Μήπως δεν ελέγχεται η αυθυποβολή; Γιατί αν δεν ελέγχεται να το καταλάβω αλλά αν ο ανθρώπινος οργανισμός είναι "θεός" μπορεί να την "κουμαντάρει" δεν βρίσκω το λόγω να κάνει κάτι τέτοιο στον εαυτό του....εκτός αν έχει τάσεις αυτοκαταστροφικές...!!!

 

 

Σκέψου ένα μικρό παιδάκι που κλαίει όλη την ώρα και σταματά με το που του προσφέρουν ένα παγωτό.

Ακριβώς μα ακριβώς το ίδιο πράγμα. Τίποτε παραπάνω.

 

Σκέψου έναν άνθρωπο που δεν έχει ψύχωση με την υγεία (δεν είναι υποχόνδριος),είναι μες την τρελή χαρά, κοινωνικός, αγαπητός από φίλους και γνωστούς. Πάει στο γιατρό και του λέει ότι έχει καρκίνο....

Το γουστάρει και αυτός...;;;;;; Αν είναι να του πάρω ένα παγωτό μπας και ηρεμήσει...!!!

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου έναν άνθρωπο που δεν έχει ψύχωση με την υγεία (δεν είναι υποχόνδριος),είναι μες την τρελή χαρά, κοινωνικός, αγαπητός από φίλους και γνωστούς. Πάει στο γιατρό και του λέει ότι έχει καρκίνο....

Το γουστάρει και αυτός...;;;;;; Αν είναι να του πάρω ένα παγωτό μπας και ηρεμήσει...!!!

Εάν του πει ότι το παγωτό περιέχει ένα Super Duper φάρμακο, το οποίο δίνουν μονάχα στα VIP, αλλά θα του το δώσει επειδή τον συμπάθησε...Ω ναι!!! Θα γίνει καλά!!!

 

Το παραπάνω είναι αληθινό περιστατικό. Αργότερα βέβαια οι γιατροί ήθελαν να παίξουν κι άλλο...έτσι του είπαν μετά από μέρες (και ενώ καρκίνος είχε υποχωρήσει σε μεγάλο βαθμό), πως το φάρμακο ήταν "τζούφιο". Ο ασθενής πέθανε :(

 

Να σου θυμίσω επίσης και το γνωστότατο έργο με το Βουτσά και τη Super Madolini!!

 

Όλοι οι θεοί μέσα μας είναι, και υπάρχει και ένας που ονομάζεται αυθυποβολή.

Link to comment
Share on other sites

Το ψάχνεις πολύ ε; :018bleh:

 

Και γιατί να υποβάλλει ένας νοήμων νους τον εαυτό του σε μια τόσο επώδυνη διαδικασία;

Εκτός αν δεν είναι επώδυνη και όλα είναι στην φαντασία του καθένα μας...ένα ματριξ...!!!

Μήπως δεν ελέγχεται η αυθυποβολή; Γιατί αν δεν ελέγχεται να το καταλάβω αλλά αν ο ανθρώπινος οργανισμός είναι "θεός" μπορεί να την "κουμαντάρει" δεν βρίσκω το λόγω να κάνει κάτι τέτοιο στον εαυτό του....εκτός αν έχει τάσεις αυτοκαταστροφικές...!!!

 

Πρώτον, όλοι έχουμε μια δόση αυτοκαταστροφής μέσα μας..

Σκέψου το και θα δείς πως έχω δίκιο... :smilewink:

Δεύτερον, εαν διαβάσεις ιστορίες για το πόσο μακριά μπορεί να φτάσει η αυθυποβολή, δεν θα σου φαινόταν καθόλου περίεργο!

Έχω διαβάσει για περιπτώσεις που στο άτομο εμφανίστηκαν πληγές από εγκαύματα επειδή είχε πειστεί πως καιγόταν!! (Ο συγκεκριμένος είχε μανιακή φοβία με την αυτόματη ανάφλεξη).

 

Σκέψου έναν άνθρωπο που δεν έχει ψύχωση με την υγεία (δεν είναι υποχόνδριος),είναι μες την τρελή χαρά, κοινωνικός, αγαπητός από φίλους και γνωστούς. Πάει στο γιατρό και του λέει ότι έχει καρκίνο....

Το γουστάρει και αυτός...;;;;;; Αν είναι να του πάρω ένα παγωτό μπας και ηρεμήσει...!!!

 

Δεν βλέπω πού σχετίζεται αυτό με τον δαιμονισμό και την αυθυποβολή...

Link to comment
Share on other sites

Ιχώρ, σταμάτα να με προλαβαίνεις... <_< <_< :yeahright:

Γκρρρρρ....

Link to comment
Share on other sites

Και αν πραγματικά είναι έτσι όπως υποστηρίζετε , γιατί ο κόσμος δεν είναι καλύτερος;;; Γιατί δεν χρησιμοποιούνται οι δυνάμεις αυτές για φτιάξουν τον κόσμο, την πεινά, τις αρρώστιες, τους πόλεμους , την φτώχια στην Αφρική, την τρυπά του όζοντος, να ξορκίσουν τα δαιμόνια?!!! Θα είχαμε τότε έναν υπέροχο κόσμο δεν νομίζετε?!!!!

 

Η θεωρία λοιπόν από την πράξη και την πραγματικότητα απέχει πολύ?.παρά πολύ. Εκτός αν ο καθένας μέσα του έχει μια διαφορετική πραγματικότητα... Στα λόγια όλα λέγονται?και εγώ λέω ότι είμαι ο Βασιλιάς της Γουαδελούπης το αμφισβητεί κανείς..; Δεν θα αμφισβητήσω τα πιστεύω και τις θεωρίες του καθένα από εσάς αλλά πιστέψτε με έχω και εγώ τα δικά μου πιστεύω και τους δικούς μου θεούς...

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε να είναι (δεν λέω οτι είναι απαραίτητα) αυθυποβολή - φαινόμενο placebo.

 

Εξορκισμοί υπάρχουν και σε άλλες θρησκείες με διαφορετικά σύμβολα και φαντάζομαι τα ίδια συμπτώματα με αυτά τα σύμβολα. Ορίστε λοιπόν ένας τρόπος να δοκιμάσουμε εάν πρόκειται για αυθυποβολή:

Βάζεις σε έναν χριστιανό το ιερό σύμβολο μιας άλλης θρησκείας (η οποία πρέπει να περιέχει τα περι εξορκισμών και συμβόλων όπως και ο χριστιανισμός) και βλέπεις εάν υπάρχει ανάλογη αντίδραση.

 

Αυτό νομίζω ότι εξαρτάται από τον «λειτουργό» αυτόν που εκτελεί τον εξορκισμό κι όχι από τον possessed (δεν μπορώ να λέω «δαιμονισμένος» μου κάθεται κάπως).

Εάν δηλαδή ο λειτουργός πιστεύει ότι μέσω του σύμβολου αυτού εξακολουθεί να έχει την ίδια ενεργειακή δύναμη με τα δικά του σύμβολα. Άρα με αυτή την έννοια, ναι, μέχρι ενός βαθμού πρόκειται για φαινόμενο αυθυποβολής αλλά διαφορετικού ατόμου απ? ότι λέτε.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό νομίζω ότι εξαρτάται από τον «λειτουργό» αυτόν που εκτελεί τον εξορκισμό κι όχι από τον possessed (δεν μπορώ να λέω «δαιμονισμένος» μου κάθεται κάπως).

Εάν δηλαδή ο λειτουργός πιστεύει ότι μέσω του σύμβολου αυτού εξακολουθεί να έχει την ίδια ενεργειακή δύναμη με τα δικά του σύμβολα. Άρα με αυτή την έννοια, ναι, μέχρι ενός βαθμού πρόκειται για φαινόμενο αυθυποβολής αλλά διαφορετικού ατόμου απ’ ότι λέτε.

 

 

Διαφωνώ! Δεν έχει καμία σημασία τι πιστεύει ο "εξορκιστής". Σημασία έχει τι πιστεύει το άτομο σε καταληψία. Εάν δεν πιστεύεις σε κάτι (είτε αυτό λέγεται μάγια, είτε δαιμόνια, είτε Χριστιανισμός, Ισλάμ, Βουντού είτε ό,τι θες) δεν είναι δυνατόν ούτε να σε "δέσει", ούτε να σε "λύσει" κανείς. Δεν είναι επομένως ζήτημα πομπού (θετικής ή αρνητικής "ενέργειας") αλλά "δέκτη".

Link to comment
Share on other sites

 

 

Minerva... δηλαδή αν κάποιος καλέσει ενα δαιμόνιο, αερικό, πνεύμα , αρνητική ενέργεια ή δεν ξέρω τι άλλο , ενάντια σου, θεωρείς οτι η άγνοια σου περί της ύπαρξης τους, θα σε προστατέψει;...

Γιατί προσωπικά θεωρώ οτι απλά θα κάνει την δουλειά του πιο εύκολη , μιας και δεν θα έχεις τα "όπλα" να το αντιμετωπίσεις αν δεν το γνωρίζεις οτι υπάρχει και είναι εκεί. ή δεν πιστεύεις απλά στην ύπαρξη του.

 

 

:nono: Οι όποιοι δαίμονες, εσωτερικοί ή εξωτερικοί, τα αερικά, τα πνεύματα, οι αρνητικές "ενέργειες" έχουν όση δύναμη όση ΕΣΥ τους επιτρέπεις να έχουν - από καθόλου έως απεριόριστη. :smilewink: Βλέπε σκεπτομορφές...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μπορώ να πω με σιγουριά είναι ότι εξορκιστές και η έννοια εξορκισμός υπάρχει σε όλες τις θρησκείες. Κάποιος συνομιλητής ανέφερε πριν για το ντοκιμαντέρ στο ΣΚΑΙ.

Οποίος μπόρεσε να το δει θα διαπίστωσε ότι ο εξορκισμός και οι δαίμονες δεν είναι μόνο προνόμιο των Χριστιανών, Βουδιστών κλπ αλλά και υπάρχει και σε φυλές ? θρησκείες (πχ Ουμάντα) μη πολιτισμένες, σε δάση του Αμαζόνιου και στα βαθύ της Αφρικής.

 

Αλήθεια, ο Σωκράτης που μιλούσε για "δαίμονα εαυτού" ήταν δαιμονισμένος

 

Αλήθεια με αυτό τι εννοείς; Κατά τον Δαίμονα του εαυτού μας πρέπει να κινηθούμε; Ο Σωκράτης δικάστηκε και καταδικάστηκε σύμφωνα με τους νόμου της Αθηνάς. Αυτοκτόνησε ακολουθώντας τους νόμους και τον Δαίμονα εαυτό του....Οξύμωρο δεν είναι λίγο μιας και ο ίδιος σε πολλα κείμενα φαίνεται ως βαθιά θρησκευόμενος....( Τον Απόλλωνα μάλιστα τον επικαλέστηκε και στην υπεράσπιση του....).

Link to comment
Share on other sites

Minerva,

 

Εκεί διαφωνούμε...

 

Υπάρχουν τόσο ισχυροί δαίμονες που πραγματικά όσο δύναμη και να έχεις , δεν μπορείς να τους αντιμετωπίσεις μόνος/η σου , χωρίς κάποια εξωτερική βοήθεια απο προσευχή ή άλλου είδους προστασία.

 

Επισης για να τους αντιμετωπίσεις με την ενέργεια σου , σημαίνει οτι θα πιστεύεις στην ύπαρξη τους, άρα ουσιαστικά δεν αγνοείς σαν οντότητες οτι υπάρχουν , ανεξάρτητα αν καλούνται απο οποιονδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...