Jump to content

Μύθοι


 Share

Recommended Posts

Δηλαδή χρειάζεται πάντα να βρούμε τους "Φαίακές" μας;

 

 

Ναι.

 

ή αλλιώς να τους αφήσουμε να μας βρουν αυτοί...

 

....γιατί χρειάζεται να ταξιδέψουμε με τα πλοία τους...

 

«Στα πλοία των Φαιάκων δεν υπάρχουν κυβερνήτες... , ....παρά τα πλοία τους ξέρουν τις διαθέσεις και τις σκέψεις των ανθρώπων και γνωρίζουν τις πατρίδες όλων και τους εύφορους αγρούς και σαν πουλιά διαβαίνουν τις θαλασσινές αποστάσεις σκεπασμένα με σκοτάδι και συγνεφιά και ποτέ δεν υπάρχει φόβος να πάθουν καμιά βλάβη ή να αφανιστούν».

 

:harp:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 34
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

....«Στα πλοία των Φαιάκων δεν υπάρχουν κυβερνήτες... , ....παρά τα πλοία τους ξέρουν τις διαθέσεις και τις σκέψεις των ανθρώπων και γνωρίζουν τις πατρίδες όλων και τους εύφορους αγρούς και σαν πουλιά διαβαίνουν τις θαλασσινές αποστάσεις σκεπασμένα με σκοτάδι και συγνεφιά και ποτέ δεν υπάρχει φόβος να πάθουν καμιά βλάβη ή να αφανιστούν». ...
Δηλαδή για να συνοψίσουμε:

1. Εξαρτόμαστε από άλλους...

2. ...που μας βάζουν σε πλοία χωρίς τιμόνι, κι από πάνω... ακυβέρνητα!

 

*Το κομμάτι είναι από τη ραψωδία θ (Οδύσσεια δηλαδή) στιχ. 555-563 (ή εκεί γύρω στις μεταφράσεις γιατί έχουν μικροδιαφορές στην αρίθμηση).

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να συνοψίσουμε:

1. Εξαρτόμαστε από άλλους...

2. ...που μας βάζουν σε πλοία χωρίς τιμόνι, κι από πάνω... ακυβέρνητα!

 

Φίλε μου, εδώ βρίσκεται ότι πιο σημαντικό αφορά το μύθο. Το τι καταλαβαίνει ο κάθε άνθρωπος από αυτόν.

Είναι δικαίωμά μας να κάνουμε μία επιφανειακή-ειρωνική ερμηνεία, όμως αυτό που κοροϊδεύουμε είναι συνήθως αυτό που δεν καταλαβαίνουμε.

 

Και η ζωή συνεχίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, εδώ βρίσκεται ότι πιο σημαντικό αφορά το μύθο. Το τι καταλαβαίνει ο κάθε άνθρωπος από αυτόν.

Είναι δικαίωμά μας να κάνουμε μία επιφανειακή-ειρωνική ερμηνεία, όμως αυτό που κοροϊδεύουμε είναι συνήθως αυτό που δεν καταλαβαίνουμε.

 

Και η ζωή συνεχίζεται.

Η αστειευόμαστε... με ότι έχουμε οικειότητα... κι όσοι δεν το καταλαβαίνουν...
Link to comment
Share on other sites

Από που περιμένεις να καταλάβει κάποιος (άσε με εμένα..), κάποιος που θα μπεί και θα διαβάσει το θέμα, αν αστειεύεσαι σε ένα γραπτό κείμενο και μάλιστα σαν τον παραπάνω το οποίο δεν αφήνει ούτε κάποιον υπαινιγμό ότι κάνεις κάτι τέτοιο, ούτε "επανορθώνει" με κάποια πέραν του χιούμορ, γνώμη; :huh:

 

ούτε κοιταζόμαστε, ούτε ακουγόμαστε, δεν περιμένω να καταλάβει ο άλλος απ' το πουθενά αυτό που μπορεί να έχω στο βάθος του μυαλού μου.

 

:nocoment:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...